Gücenerek ağlama.

shantaram soruyor: 6

bu çok oluyor.en son 5 dk önce olanı yazıcam.şuanda biyandan sakinleştirmek için emziriyorum:(koltuğun üstünde yatıyorduk.sleepy melody albümü çalıyordu, loş ışıkta gevşemiştik.barış başını yana çevirmiş yanındaki kumaşın desenlerine bakarak gözlerini kapamaya başlamıştı.ellerimi tutyordu.çok sakindi nerdeyse uyucaktı.ben usulca kaltım yanından mutfaktan bişey alasıya patlattı çığlığı.sanki koca çoçuğa biri laf etmiş gibi içli ve gücenmiş ağlıyordu yine.o böyle ağlayınca ben çok fena oluyorum.bütün bebekler gücenerek ağlar mı?hakilaten güceniyormu ki?hadi ben gittim diye gücendi diyelim,bazen hiç bişey yokken de gücenerek ağlıyo.çok hızlı duygu değişimi yaşıyor.tam dudağı büküyo,bişey yapıncA gülüp gene güceniyor.sizde de durular böylemi;?hep böyle yaparsa ben eririmki?

Bu soruyu cevapla


6 Cevap


tugba25

öyle iyi anlıyorum ki duygularını...benzer durumları bende yaşadım.nazara inanır mısın?ben özellıkle oglumun dogumuyla daha cok ınanmaya basladım.genelde severek oksayarak emzırerek ve bol bol okuyarak atlattık.cunku zamanla evımıze konuklarımız geldıgınde yada dısarı cıktıgımızda artıyordu bu durum ki hala daha dısarı cıktıgımızda yada oğluşu bırılerı mıncırdıgında o huzursuzluk olur...küçük prens barış'a ve güzel annesine sevgıler...


eh_iste

Benim oğlumda yapıyor birden içli içli ağlıyor sonrada memede bile söylenir gibi seslerle sinirli sinirli emiyor :) Bazen sesini yavaş yavaş yükseltiyor bazen birden yükseliyor. Bir arada devreleri karışmıştı bi dudağını büzüp bi sırıtıyordu :)
Bebek sonuçta kim bilir neler hissedip neler düşünüyor kimse bilemez; belki sadece kendini ifade etme tarzını bulmaya çalışıyor belkide sadece ilgi istiyor bilinmez :)


Damla

Kızım bazen gözleri açık uyuyor gibi oluyor. Ani hareketle uyanıp buna kızıyor. Artık öğrendiğimiz için özellikle de uyku düzeni de oturduğu için dikkat ediyoruz. Mesela huysuzlanıyor, biz de uykusu geldiğini düşünüyoruz ama evde değiliz, eve gitmemize de çok az kalmış uyutmak yerine oyalamaya çalışıyoruz biraz. Kucakta güzel duruyor eğlenir gibi hatta, bir şey almak için bir kanepeye yatırıyorsun mesela, ya da biri gelip öpüyor, o anki pozisyonunda bir değişiklik ya da bir ses ile bile bir anda içli içli ağlamaya başlayabiliyor. Bu en çok uykulu iken olduğu için ayakta uyuduğuna ve uyandırıldığı için siniri bozulduğuna hükmettim ben. 


Derdi çabuk çözülemeyince de, ya da çözüldü sanıp rahatladığı anda çözülemediğini fark ettiğinde de buna benzer bir durum oluyor. Birkaç kez meme öncesinde yazacağıma benzer durumlar oldu. Dışarıdaydık hemen emziremedim, arabanın içinde emzirme örtüsü ile bir uygun pozisyon ayarladım, sıkışık bir alan olduğu için onu emzirme pozisyonuna getirdim ama henüz göğsümü açamadım, ama o açtım sandı rahatladı, ağzını açtı kocaman fakat gömlekle karşılaştı. Çok sinirlendi çok. Sonra açtım onu örtünün altına alıp, meme ağzında olduğu halde salya sümük ağlıyor bir türlü memede olduğunu fark ettiremiyorum. Neyse sonra süt akmaya başladı da tadını aldı sustu, ama bir süre iç geçirdi, burnunu çekti. 

Bu aylarda tam gücenmek diye ifade edeceğimiz duyguyu yaşamaları zor diye düşünüyorum, bazen niye ağladıklarını bile unutabiliyorlar. Bunun gibi farklı durumlarda farklı sebeplerden farklı şekillerde ağlayabiliyorlar. 


mimicha

tum taze annelerde oluyor eminim bu duygular.. insanin ici parcalaniyor, canindan can kopuyor oyle anlarda .... sicacik bir yerden bambaska bir dunyaya geliyorlar, bu alisma surecinde ozellikle 3,4 ay bu aglamalari cok normalmis ;) sabirlar diliyorum ..


SeVLaL

Benim kızımda da oluyor bu. Aniden iğne batırılmış gibi çırpınarak ve gözyaşıyla ağlıyor. Dudağını büküyor. En sevdiği şeylerle bile sakinleşmiyor. Benimde gözlemlediğim kadarıyla gözü açık içi geçiyor o an birşey olursa ses vs hem korkuyor hem öfkeleniyor.


fistikcik

Yeni annesiniz, tüm bunlara hassas olmanız çok normal (gerçi annelik hiç "eskimiyor" ki, bu duygu tamamen hiç geçmiyor aslında). Ama merak etmeyin, gücenmesi, içlenmesi falan söz konusu değil. Tabii ki gerçekten ağlıyor ve size ihtiyaç duyuyor. Ama burada söz konusu olan duygu gücenmek değil.

Bebek bu aylarda sadece kendi içine dönük yaşar. Dünyası neredeyse sadece içinden gelen seslerden oluşur. Etrafla ilgilenme, oyalanma, dikkatinin dağılması gibi şeyler neredeyse hiç yoktur. Hal böyle olunca hissettiği tüm duygular uç noktadadır ve dünyanın sonuymuş gibi algılanır küçük bedeni tarafından. Kendini hala annesinin bir uzantısı gibi hissettiği için anne yanından ayrılınca kıyameti koparır.

Velhasıl, ağlaması ve size ihtiyacı son derece gerçek, ama gücenmesi söz konusu değil. Bu kadar dertlenmeden ağlayınca kucağınıza alın, yeter.Cevaplamak için Üye ol