bezden çıkma zamanı geldi mi?

evren soruyor: 10

Tan artık kakasını yapınca hemen anne pıttt diye yaptığını söylüyor. artık bezden çıkma alıştırmalarına başlasak mı?  Tecrübeli annelerden yanıt ekliyorum. Herkese sevgiler

Bu soruyu cevapla


63 Cevap


senayc

İÇA cım,cidden çok zor iş bunlar,ama,sakin sakin sakinnn. panik halindesin,yarın hafta sonu,abla ile rutine dönersiniz. Senin yazılarındaki paniği ve üzüntüyü ve gerginliği ben buradan hissettyisem abla haydi haydi hissetmiştir. belki okula isteksizlik ve genel hırçınlık da bu sebebtendir. pamukelma yı dinle,alkan ı dinle,en önemlisi kendini ve ablayı dinle. Sen çok gerilmişsin belli,biraz ara ver istersen. Bugün cuma:))hafta sonu yavrulrımızla olacağız,hem onlara hem kendimize moral depolayacağız. Kaka+çiş mevzusunu biraz gündemden kalıdırırsın. hepinize keyifli bir hafta sonu dilerim.
sevgilerle
Şenay


Ulku

neden istemedigini anlatmiyor sanirim. bundan cikardigim sonuc, o da neden istemedigini bilmiyor, karisik duygular icinde. zaten kendiyle ilgili birseyin farkina varsa, isimlendirse eminim soylerdi, abla oyle bir cocuk.
yeterince duyarlisin, boyle bir anne ile hicbir kotu duyguyu zor atlatacagini sanmiyorum.


sevda

bizde yeni yeni başladık, yani başladık derken kendi isteği öyle bazen birkaç gün ikiçocuk annesininde ifade ettiği gibi kokudan evde gaz maskesiyle dolaşacak pozisyona gelindiği halde bez değiştirmek istememesi bazende tuvaletin yanında duran lazımlığının önüne gelip aç aç nidaları ile bezini çıkarmamı istemesi. dün kakası gelmiş ve yine lazımlığın önünde buldum bağrırken açtık altını oturdu ve ıkınmaya başladı ( abla göstermiş öyle yap diye ). ciddi bir kaka miktarı çıktı :).evde bayram havası gibi hep birlikte alkış tuttuk hatta msn de teyzemiz bile bu olaya şahit oldu kakamızı onada gösterdik :). sonra kakamızı tuvalete atmamızı istedi, sifonu çekmek kendisine ait zaten (biz yaparkende kendi çekiyor :)). kakanın arkasından bye bye yaptık pek mutlu ayrıldık tuvetten. bizde şu an için kakaya başladık ama çiş konusunda erken sanırım. birkaç kez bez bağlamama denemeleri evin çeşitli yerlerinde göl oluşumuna neden oldu :).
herkezin paylaşımından dolayı tşk , çok faydalanıyorum nurturia dan. herkeze iyi haftasonları. bebişlerinizle bezsiz günler diliyorum.  


ikicocukannesi

bence de pamukelma,
cok karısık ablanın kafası, sakinlessin netlessin, neden wcye gitmek istemedigini dillendirsin yeniden baslarız, ne zaman dilerse/hazır hissederse artık...
senay haklısın,
guya dun caktırmayacagım ablaya, baba bakıyor wc mevzusuna. eminim hissetti halimi, canım kızım benim. saskın tabi cocuk. altında bez yok, panikledi yavrucak. haftasonu normale donecegimizi umuyorum bende.
sevda,
cok kolaylık size. aslında bence oldukca gelismis sizin durum. yavastan alıstırmalar baslamıs. kakayı yapmasına da cok sevindim. lutfen gelismeleri paylasın, bende cok faydalanıyorum burdan.
hepimize kolaylık hanımlar...


senayc

sevda,
koaly gelsin,gelişmelerden haberdar et bizi de
sevgilerleHUS

Sevgili Arkadaşlar,
Cumartesi sabah biz de bezden çıkma denemesi yaptık. Saat 10:00'da başladık. Aşağı yukarı 45 dakika arayla üç kıyafet değiştirdik. Tuvalete bile girmek istemedi oğlum. Çığlık çığlığa tuvaletten kaçınca en son saat 12 gibi vazgeçtim, demekki hazır değiliz diye vazgeçtik. Çünkü buradaki yorumlardan üstüne gitmemeye karar vermiştim zaten.
Pazar akşamı banyodan çıktık altını bezleyecekken çişinin geldiğini hissedip lazımlığı koşarak yanımıza getirdim Salonun ortasında lazımlığa oturup pipisine bakarak çişini yaptı:)(hata 1: oğlum bir sonraki çişde de tuvaletten getirip salonun ortasına koydu lazımlığı:( babası bunun yanlış olduğunu söyleyice itirazın haddi hesabı yok. Ben de nasıl olsa bu başlangıç aşaması diye ses çıkarmadım ama sonra kendime çok kızdım)  Amaaan alkış kıyamet, sevinç gösterisi, tebrikler, hemen telefona sarıldık Anneanneyi aradık yine tebrikler alkışlar. Oğlum çiş yaparken de, lazımlığa bakınca da çok şaşırdı. Çünkü çişe kaka diyordu. Pipiden çıkan suyu kesik kesik durdura durdura şaşkınlıkla izledi. "Anne Uğurtan su soldurdu" deyip lazımlığı salladı. Lazımlığı tuvalete döktük (hata 2: oğlumun dökmesine izin verdim. Sonraki seferde oyun haline getirip iki damla yapıp tuvalete dökmek istedi böyle kesik kesik yapmapa devam ederse büyük problem olabilir:( ) Zaten Anneanneye anlatırken de su doldurduğunu söyledi. Amaaan mutluluğuna deymeyin. Renkli külotlarının birini çıkartıp diğerini giymek istedi (hata 3: hazırlık aşamasında 15 adet renkli külot aldım ve alışsın diye hepsini tek tek inceledik. Külota geçince 15 dakika içinde aramızdaki yaşanan diyalog söyle; Anne sarıyı istiyorum - tamam oğlum, sarıyı giydikten sobra anne turuncuyu istiyorum - tamam oğlum ama günde bir kez külot değiştirilir- tamam anne, sarı çıkar, turuncu giydirilir, anne laciverti giyelim - tamam oğlum bu son ama, anne moru istiyorum- mor yok oğlum- tamam yeşil olsun:(((( Bu böyle devam ederse annede sinir kalmayacak) 
Uyuyana kadar iki kez daha çiş yapıldı her seferinde tuvaletin kapısındaki elma ağacındaki emalar kızardı (fikir "Baba olmak" isimli bolgdan alıntı) sevinildi, kahkahalar atıldı, çok eğlenildi. Uyurken tekrar altını bağladım (Hata 4: Genel tavsiye geceleri de eğitime devam etme üzerine ama Pazar akşamı başlayınca korktum açıkcası, gece sordum anneciğim çiş yapalım mı diye yok yoook çişim yoook dedi ağlamaklı ve sırtını döndü. Çok üzüldüm, sabah da aynı sahne yaşandı, lök gibi bezini değiştirip Anneanneye bıraktım uyurken. 
Şimdi bugünü merak ediyorum bakalım Anneanneyle ne yapacaklar, dün kaka yapmadı Sevgili Sevda gibi bir tecrübemiz yok, kaka da yapabilecek mi? akşam ne olacak? geceleri ne yapmalıyım? Hatalarım gerçekten hata mı? Deneyimli arkadaşlar yardımcı olabilir misiniz? Sevgili İkiçocukannaesi hafta sonu ne yaptınız? 
Sevgiler... 


alkan

ikiçocukannesi,


bağırsak tınanıklığı korkusu değil, bağırsak düğümlenmesi korkusu yaşamıştık, yanlış yazmışım. evde bezi yeni çikardığımız zamanlar, eski yeme alışkanlıklarıyla her gün makarna pilav var mönüde. 1-2 gün farketmedik kakasını tuttuğunu. sonra bir akşam, yemekten sonra karnım ağrıyo demeye başladı, sonra da kustu. o geceyi geçirdik öyle, hala şüphelenmiyoruz ama bağırsaklardan, ertesi gün de ne yerse kusmaya başladı. midesinde hiçbir şey durmuyor. biz midesini bozdu falan sandık, ben de geç gittim o gün eve. akşam doktoru aradık, ne zaman kaka yaptı diye sordu, bize dank etti! 3 gün falan oluyor. lavman yapılması lazım, ya evde siz yapın ya da hastaneye gidin dedi. ben yaptım neyse ki (baya bir zor oldu gerçi). sonra yaptı kakasını, ama kusma geçmedi. ertesi gün doktora gittik. röntgen çekildi ultrasona girdik. bu arada devamlı karnı ağrıyor, doktor da muayene için karnına bastırıyor, ultrasonda da keza öyle. o zamandan beri karnına dokundurmaz kimseyi. bir tıkanıklık var, bağırsakları da hareket etmiyor, tıkanıklığın üzerinde de gaz birikmiş dediler. bağırsaklar gazla dolu olduğundan midesinden bağırsağa geçemiyormuş yedikleri. 

doktor, cerrahın görmesi lazım dedi. biz tutuştuk tabi. cerrahla telefonda konuştu doktor. cerrah o anda hastanede değil, devlette çalışıyormuş gündüzleri. cerrah bir lavman daha yapılsın akşam ben muayene edeyim dedi. bir travma daha, neyse yine yaptı kakasını. eve gittik, bir şeyler yedi, bu sefer kusmadı. akşam cerrahla görüşmeye gittik, bir de o karnından muayene etti, bizimki çıldırıyor, üç kişi tutamıyoruz. karın kaslarını o kadar sıkıyor ki adam bir şey hissedemiyorum diyor. neyse, cerrah baktı, düğümlenme değil bence, son yediğinden sonra da 5 saat oldu kusmamış, izlemeye devam edelim dedi. 

o zamandır kakayı tutuyoruz, mönüsünde ne kadar ishal yaptıracak yiyecek varsa var, ama bana mısın demiyor. bağırsaklarının eski ritmine dönmesi biraz zaman alırmış zaten. son günlerde daha iyi bakalım, umarım atlatacağız. haftasonu oturağına kaka bile yaptı.


ikicocukannesi

hus,

ugurtancım da kakayı tutmus anlasılan. lakin cis yaptıgını anlamıs gibi algıladım ben. sasırmıs, sonra sevinmis ve tekrar yapmıs. bence bu su demek; ugurtan artık vucudunun cis uretebildigini anladı, bir sekilde cis oluyor ve o pipiden cıkıyor, bunu anlamıs yavrucak...bizde bu olay olmadı iste huscum, abla cis yapıldıgını ıslaklıktan mutevellit farkediyor, farkedince de sasırıyor, sıcak diyor, panikliyor!

biz cuma gunu bezi tekrar bagladık malum, cuma gun icinde kaka yapmamıs abla, cuma gecesi uyumadan evvel, bu kez her zaman yaptıgı yerde degilde baska oda da yaptı kakayı. cok sukur yaptı. yapmasaydı cok uzulurdum!

ctesi bezli dolastı evde. babası gunduz gel cisimizi yapmaya tuvalete gidelim, bezimizi cıkarıp klozete yapalım demis, kabul etmemis abla. bizde ısrar etmedik. bezle devam ediyor yoluna. pazar gunu ben sordum wcye beraber gittik, ben cisimi yapıp hos ka cal cisler dedim el salladım boyle ozendire ozendire, beni gulerek izledi o da el salladı, sende yapmak ister misin deyince, kosarak banyodan cıktı. dolayısıyla ısrar etmedim. hazır olmadıgımıza kanaat getirdim. ogretmenine wcye giden cocuklarla gitmesini istemezse bezini cıkarmamalarını salık verdim.senayın onerisini kulak arkası etmedim. pazar gunu kaka yapınca bezindeki kakayı beraber attık wc'ye hos ka cal yaptık...

alkan, ben olsam bende dokundurmazdım karnıma valla. canım benim gecmis olsun ks'ye. demek ki menuye de dikkat edilecek. aklımda olsun bu. ama sevindim yapmıs oturaga sonunda, yavas yavas o da duzelecektir babası...

boyle iste arkadaslar,
herbirimize kolaylık dilerim.Ulku

alkan, okudum, uzuldum, gecmis olsun demeden yapamadim.
kiyamadim kuzuya..
tuvalete yapmak istemedigi icin mi tutuyor kakayi?


HUS

Sevgili Alkan,
Yaşadıklarınız gerçekten çok üzücü. Çok çok geçmiş olsun hepinize. Umarım tekrarı yaşanmaz ve umarım bizde aynısı yaşanmaz. Biraz önce konuştum Anneanneyle. İki kez çişini lazımlığına yapmış, ama kaka yok:(
Sevgili İkiçocukannesi,
Bence en doğrusunu yapmışsınız. Üzmeyin ablayı inatlaştıkça daha kötü olacak oğlumdan anladığım kadarıyla. Cumartesi denememiz kabus gibiydi, oğlum katıla katıla ağladı tuvalete sokmaya çalışınca. Senin deneyimini okuduktan sonra baskı da yapmamıştım ama çok korktu. Pazar günü algılayınca çişin nasıl çıktığını ve sıvı olduğunu bir daha kaka demedi çişe, bir de yaptıkça hoşuna gitti. Anneannede de şimdi yapıp yapıp herkese göstermiş sevinçle:) Darısı kakalara baybay demeye...
Ablayı çok öpüyorum ve bu işlerin çok başında olan acemi bezden çıkarıcı olarak çiş-kaka çetelesi tutmanı tavsiye ederim. Yapacağı zamanı sen bilbilirsen idrak ettirme olasılığın artar gibi geliyor. 
Kolay gelsin gerçekten hepimize ve kuzularımıza.
Sevgiler...   Cevaplamak için Üye ol