bezden çıkma zamanı geldi mi?

evren soruyor: 10

Tan artık kakasını yapınca hemen anne pıttt diye yaptığını söylüyor. artık bezden çıkma alıştırmalarına başlasak mı?  Tecrübeli annelerden yanıt ekliyorum. Herkese sevgiler

Bu soruyu cevapla


63 Cevap


sevda

yeni gelişme

bahsetmiştim ilk kaka tecrübemizde teyzemize msn den canlı yayın yapmış ve alkış almıştık. kuzucuğum kaka = lazımlık  = teyze (bilgisayar ) olarak algılamış herhalde. her kaka geldiğinde ( lazımlığa yapmak istediğinde ) deze deze (yani teyze ) diyerek tuvalette bilgisayarı götürmemizi istiyor :). demekki neymiş fazla kimseden alkış bekletmemek lazım başbaşa bu iş daha kolay, çünkü uygun olmayan zamanlarda teyzeye online baglamak istediğini malesef yenemiyoruz. teyzede kaka ile beni eş tututyor ya diye hayıflanıyor :)


ikicocukannesi

sevda ben koptum:)
ay cok yasayın:)
canlı canlı msn'de kaka yapılır,
hay allahım ya:)
cok yasayın,
coook:)))


senayc

ALKAN,çok geçmiş olsun,umarım yavrunuz bu travmayı kısa sürede atlatır. Küçücük dünyalarında ne kadar yoğun duygular yaşıyorlar biz anlayamıyoruz.


senayc

HUS,
benim bu konuda çok yazım var,farklı etiketlerde görebilirsin. bir bak istersen,
bizim de yaptığımız ama yapılmaması gerekenlerden bir ksımını yapmışsın. Ama her çocuk bunlara yiğit gibi tepki verecek,uğurtan gibi tepki verecek demek değil bu. yiğit özgürlüğüne düşkün,değişimlerden hoşlanmayan,kendi karar vermek isteyen bir çocuk. Yiğit e çişin var mı diye sorulması her zaman ters etki yaptı,yapacağı varsa da yapmadı. Ama banyodayız ve ben oyalanıyorum(biliyorum çişi gelmiş aslında) men çiş yapcam deyip oturuyor. Ben oyunla vs ile götürdüm zamanında, bir süre sonra işlemez oldu.

Okul psikoloğunun önerisi lazımlığı wc-banyo da dursun.
devam edecek.acil işim çıktı.....


sevda

vallahi ikicocukannesi çok komik durumlar ,maceralar devam ediyor kaka yüzünden daha neler yaşıyacağız kimbilir :)senayc

merhaba yeniden,
lazımlık diyordum,tuvalette durmasının mantığı da, alıtıktan sonra,bir de lazımlığı tuvalete taşıma dönemi ve alıştırma dönemi tekrarlanmasın. Ben de biliyordum mesela,altına yapmak üzere,ama tuvalete de gitmek istemiyor, psikologumuz bırakın yapsın diyordu,ıslana ıslana ıslatmamayı öğrenecek.
çişini tuvalete yapınca da aşırı sevinç gösterileri biz de yapmıştık ama şimdiki aklım olsa yapmazdım,tabii tuvalete yapılacak,doğal olan bu. yiğit bizi cezalandırmak istediği zaman bizim için önemli olan tuvalet meselesini kullanıyor. Bana kalırsa verilmesi gereken meseaj, çiş+kaka yı biz tuvalete yapıyoruz. sen de tuvalete yap. 
Ödül mevzusuna gelince,ben ödül e genel olarak temkinli yaklaşıyorum. Ödül bir süre sonra sıradan geliyor,daha fazlasını talep ediyorlar. Bir işin ucunda ödül veriliyorsa o faaliet kötü ki ödül veriliyor diye düşünüyormuş çocuklar,benim de aklıma yatmıştı. Biz hiç kullanmadık. yiğit için kullansaydık ödül de bir inatlaşma olayına dönerdi,ben yapıştıracağım, 1 tane daha isterim,kırmızı istemem,vs. daha büyük sorun olurdu bize.
Bence önemli olan, çok bıdı bıdı etmeden yavruya, çiş kaka tuvalete yapılır mesajı verebilmekti(biz tam veremedik o ayrı)
alıştırma külotlarını biz kullanamadık bu arada,çok çabuk pişiriyor,normal iç çamaşırı kullandık. gece bezlemeye devam ediyoruz, bir kere bezi çıkarırsan bir daha hiç bağlamayacaksın doktrini bana katı geliyor.
Tabii bunlar bizim yaşadıklarımız, yiğit çok inatlaştı,sorarsan aslaaaa var demiyor ve yapmıyor. Ama bir arkadaşım,kızına 15dak. bir sorarak ve wc ye götürerek bu eğitimi verdi,O nun kızı direnmiyordu. Her çocuk farklı ve tepkileri de farklı oluyor.
HUS, bşr de yğit de bezini çıkarana kadar çiş ve kakayı ayırt edemiyordu, ne yaparsa yapsın anne kaka diye haber veriyordu,bezini çıkarıp görünce olayın ayrımına vardı.
herkese kolay gelsin diyorum.
Sevda,umarım herşey yolunda gider sizde de.


Ulku

bir de 5 yasina kadar gece altlarina yapmalari normal deniyor, bunu da unutmayalim gece baglanmasi konusunda. normal olan birseyde neden kizimi rahatsiz edeyim ki, islak islak uyutayim? biz de bagliyoruz.


senayc

pamuk elma ,sizin alışma hikayeniz çok hoş. umarım herkes kolayca alıştırır.HUS

Sevgili Şenay,
Diğer yazdıklarından bazılarını okudum akşam da okumaya devam edeceğim, sanırım öncesinde de okumuşum ki bilinç altında hata diye birşey açmışım:) Gerçekten çok teşekkür ederim. Daha çok başındayız ama bahsettiklerinin inan çok faydası var. Dünden beri çiş yaptıktan sonra hemen külot giymek istemiyor çünkü kesik kesik yapıyor ve öylece dolaşsın çişinin geldiğini hissettiğinde gidip yapsın istiyor. Annanede dün öyle dolaşırken halının üstüne kaka yapmış bir de üstüne basmış annemde öğürürken kızdı sanmış:( dayıyla dışarıya çımış çıkarken de annem bezlemiş, yani hala lazımlığa kaka yapmışlığımız yok, bir de işin içine gün içinde de bezlenme çıktı:( Ama akşam evde çok iyiydik bir kaçırmayla tüm akşamı çok güzel geçirdik. Kaçırma da benim hatam var çişim var dedi sonra hemen yok yok dedi bende o zaman çişin gelince haber ver anneciğim dedim aradan 10 saniye geçti çiş kaçtı. Yiğit Uğurtan gibi kesik kesik mi çiş yapıyordu yoksa acaba bu sadece benim oğluma has mı? Bir de belki bu alkış kıyamet olayını fazla abarttık da her seferinde bizi sevindirmek amaçlı mı çözemedim? Doğru söylüyorsun aslında çok da abartmamak lazım ama okuduklarımdan kafamda kalan sevinç gösterisi olmuş. Dün tuvaletten ayırmadık lazımlığı o da kabul etti. Şimdi annemi aradım yine çıplak çıplak dolaşmak istiyormuş, giyinmemek için diretiyormuş ama kaka maceramız yok. 
Sevgili Pamukelma,
Hay ağzına sağlık, okuduklarımdan aklımda kalan gündüz ve geceyi aynı anda başlamak kafası karışmasın diye ama gece yatmadan süt içiyor oğlum ve sabah bezimiz dolu kalkıyoruz. Ben de iki gecedir uyandırmaya kıyamadım uyandırmasam sonuç zaten korkunç olacak ve tedirgindim acaba uyandırsam mı diye içim rahatladı. 
Teşekkürler yardımlarınıza.... 


senayc

HUS cum,
yiğit de ilk bezini çıkardığımız dönem yarım saat de 3 kere çiş yapıyordu,sabahdan öğleye kadar 5-6 kere üst değiştiriyorduk. Sanırım çişini yaparken farkediyor ve tutuyor,sonra yeniden yapıyordu. Aynı yani.
Gece bağlamaya gelince,ben bağlıyorum,bağlayacağım. Yiğit de gece süt içiyor ve bez doluyor,hangi birinde götüreyim tuvalete, ki zaten ben götürsem de tepkili bizim oğlan,kendi istemeden götüremem. bir anda bu kadar baskı yapmaya gerek yok bana kalırsa. Doktorlar,psikologlar bıdı bıdı bir şeyler söylüyorlar ama ben böyle yapıyorum,bir süre daha böyle devam edeceğim.
bol sıvı içirerekten çişi tuvalete denk getirmeyi deneyebilirsin. bazıları sıvıyı azaltın der ama sen bilirsin tabii.
Kaka saatleriniz düzenli miydi? Yiğit in pek şaşmaz, kakayı yakalamak ilk günler kolay olmuştu bizim.
Çokkk kolay gelsin,sakin kalmaya çalış. Sen farketmesen de mimiklerinden,ses tonundan bu yavrular söylemediklerini bile hissediyorlar.
Sevgilerle
ŞenayCevaplamak için Üye ol