Adım adım kreşe alışma

nisanin_annesi soruyor: 5

3 haftadır kızımı oyun grubuna gönderiyorum; hafta içi 5 gün, saat 10-12 arası. İlk hafta sorunsuz gitti, ama 2 haftadır ağlayarak gidiyormuş (gidiyormuş diyorum çünkü çalıştığım için bakıcısı götürüyor). Öğretmeni ile de görüştüm; içeri girdikten sonra ağlamadığını söylüyor. Benim amacım Eylül ayında tam gün yuvaya gitmesi, oyun grubu-yarım gün-tam gün yuva şeklinde artan sürelerde devam ettirmeyi düşünüyorum. Bu süreci nasıl atlatırız, ağladığı halde göndermeye devam etmeli miyim, tecrübeli arkadaşlar yardımcı olurlarsa sevinirim.

Bu soruyu cevapla


15 Cevap


yesil

merhaba tam böyle bir başlık açacakken konuyu gördüm..yazılmayalı uzun zaman olmuş ama yine de şansımı denemek isterim..benimle deneyimlerini paylaşabilecek olan var mı..maksimum ne kadar sürdü alışma süreniz..benim kızım başlayalı yaklaşık 1 ay oldu..fakat hala sabahları ağlayarak bırakıyoruz..

bir de benim kafamı karıştıran okuduğum bir yazı oldu..eğer alışmıyorsa da çok zorlamanın bir anlamı yok..okul için erkendir diyor ama bizim başka şansımız yok..bakıcıya hiç güvenemiyorum...başka bakacak biri de yok..


eberguc

Ben oğlumu yaklaşık 4 ay evvvel kreşe başlattım. Hem de başlattığım sırada kızım 3 aylıktı yani stresli bir zamandı. Tavsiyem okul seçimine dikkat edilmesi, sevecen çocuk dilinden anlayan bu işi para için yapmayan bir yer bulun derim.  Bazı okulllar alıştırma programı uyguluyorlar. Çocuk ilk birkaç gün ebeveyn ile 1'er saatliğine daha sonraki günlerde süreyi uzatarak alıyorlar. çocuk istediğinde ebeveynin yanına gelebiliyor. Bu süreçte öğretmen çocukla birebir ilgileniyor. Çocuk ile öğretmen arasında bir güven duygusu olştuğu zaman çocuk ebeveynin yanına gelme ihtiyacı duymuyor. Bu süreç biz de 5 hafta sürdü ama bu süre çocuğa göre değişim gösteriyor sanırım. Kreşte geçirdiğim 5 hafta süresince ilk gün annesini bırakıp okula alışan çocuklarda gördüm. annesinin dizinden ayrılmak istemeyenleri de. Bizimki benden ayrılıyordu ama orada onu beklediğimi garanti altına almak için arada ziyaret ediyordu. ayrıca bazı okullar diğer çocuklar huzursuz oluyor diye ebeveynlerin okula gelmesini kabul etmiyorlar.  Mümkünse seçtiğiniz okul çocuğunuza görünmeden istediğiniz zaman çocuğunuzu görmenize izin veren bir okul olsun.  çocuğunuzun tepkilerini iyi ölçün. naz yapar gibi mi akula gitmek istemiyorum diyor , yoksa radikal bir şekilde tavır mı koyuyor. ( Bizim hamilelik sırasında başarısız bir tecrübemiz daha olmuştu. oğlum her sabah ağlıyor, üstünü giyinmiyor. Gece yatarken bile "ben okula gitmek istemiyorum anne" diyordu . En son okulun olmadığı bir günde okula gitme korkusu ile 4 saat yataktan çıkmayınca  bu okul macerasını orada bıraktık. Şu anda devam ettiğimiz okulda bu tarz aşırı tepkile hiç olmadı"  okullarda genellikle müdüre hanımlarla muhatab olnuyor. mümkünse öğretmenle de muhatap olun ve öğretmen ile çocuğunuz arasındaki ilişkiyi gözlemleyin derim ben. Ve annelik içgüdünüze de güvenin :)


nilinannesi

Kızım 4,5 yaşında. Bazı uzmanlara göre geç kalınmış bir yaş, 3 hafta önce ilk kreş deneyimimize başladık...Nil'in bizden ayrılma üzüntüsü gibi sıkıntıları hiç olmadı, hatta ilk gün onu öğleden sonra aldık diye çok bozuldu. Şu anda da severek gidiyor, fakat Nil bu yıl sınıfa dahil olan tek çocuk ve arkadaşlarıyla sorunlar yaşıyor. Diğer çocuklar oyunlar sırasında "sana göre rol yok:)" diyorlarmış kızıma...Onlar da çocuk, tabi ki diyecek birşey yok o küçük afacanlara, fakat kızıma nasıl yardım edebilirim bilmiyorum. Şu anda da kreşe karşı bi tepki edinmiş değil, severek gidiyor ama rüyasında lütfen benimle oynayın diye ağlıyor, çok üzülüyorum...Benzer durum yaşayan anneler varsa önerileriniz nelerdir?


fattololo

ben olsam kucuk guzel kartlar hazirlayip cocuklara dagitip evimde bir parti duzenlerdim. partide de kizimin bircok seye karar vermesini ve bunu yaparken arkadaslarindan da fikir dalmasini tesvik ederdim, isterdim.

misal simdi su cizgifilim mi olsun, yoksa bu mu? pasta simdi mi gelsin, oyundan sonra mi?hadi bakalim bir de arkadaslarina da sor ne diyecekler diye onlari karar fikir dusunce alisverisine yonlendirirdim. partiyi cocuklara minimum 2-3 haftaonce haber verirdim, bu surede bu partiye gelmek isteyeceklerinden, biraz daha davranislarini yumusatabilirler nile karsi ve evde nil'in ne kadar sevgi dolu ve anlayisli demokrat oldugunu gormek onlara da ders olur. kiziniz gruba yeni katilmis, velilerle de tanismis olursunuz.

nacizana ben olsam boyle yapardim.


nilinannesi

Çok güzel bi öneri, çok teşekkürler:) Umarım katılımı sağlayabilirim, en kısa zamanda deneyeceğim...
Cevaplamak için Üye ol