Avukat/konuyu bilen arkadaşlar acil yardım eder misiniz?

besgi soruyor: 9

arkadaşlar, bir arkadaşım doğum izni bitince işten çıkartıldı. 7 sene, çalıştığı süre boyunca ücreti düşük gösterilerek düşük sgk primi yatırıldı. şimdi, tüm tazminatlarının farkını almak için işvereni dava etmek istiyor. ancak daha yüksek ücret aldığını nasıl ıspatlayacağını bilmiyor.

bu konu hakkında deneyim yaşamış, duymuş, bilen arkadaşlardan yardımcı olmalarını rica ederim.

Bu soruyu cevapla


9 Cevap


nazveannesi

İşyerinden iki kişi tanık göstermesi yeterli diye biliyorum. Tabi tanıklık edecek 2 cesur arkadaş lazım.


ayberke

Arkadaşınızı sebepsiz yere çıkaramazlar birincisi.İkincisi fark maaşları alırken eline imzalı bir kağıt falan vermişlermi varsa elinde öyle bir belge karşı taraf yandı bitti kül oldu.Eski çalışan yada hala çalışan kişiler varsa dava açsın.Çalışanların maaşlarını düşük göstermenin cezası vs yüksek aynı zamanda hapis cezasıda var.Ben olsam ssk ya sizi şikayet edicem der eski çalışanlardan birkaç kişiyi arkama alırsam mahkemeye gitmeden mevcut farkı koparabilir.Ki bahse konu cezalar öyle az buz cezalar değildir.


nilayefe

aynı işyerinde çalışmış 3 kişi şikayet ederse hemen işlemler başlatıyorlar diye biliyorum 


ilsu1610

Yatırılan sigorta fazla çalışma saatleri çalışma çizelgesi ve almadığı izinlerin hepsi sayılır ama maaş üzerinden değil de sigorta üzerinden verirler tazminatını. Maaşını bankadan aldıysa bankaya gidip dökümanını çikarttırsın iş mahkemesinde iyi olan bir avukata versin araştırsın yani. Aynı işyerinde çalışan kimse ona şahitlik etmez zaten maaş bordrosu veya banka dokümanı varsa şahite de gerek yok.berlindenbirseda

Facebook'ta Av. Feyza Altun Meriç'in kurulmasına önayak olduğu "Tarafsız çalışan anneler" grubu var. Bildiğinm kadarı ile birçok avukat destek oluyor gruba. Oraya danışılabilir.


besgi

Herkese çok teşekkür ederim.


ayberke

Akli basinda hicbir sirket ssk tutarindan fazlasini bankadan yatirmaz yatirsaydi suanda piyasada isveren kalmazdi ama kendi ic isleri icin kagit imzaladiysa onlari temin etmeli efwr yoksa mecbur sahit lazim


maviboncukk

Iyi bir is hukuku avukatina ihtiyaci var.


maviboncukk

Avukatsiz bu isleri takip etmek zor .. Ama avukatla hatri sayilir para kazanacagi kesin


Cevaplamak için Üye ol