Ankara da kreş ?????

thy1301 soruyor: 2

Merhaba sevgili anneler. Çok ciddi şekilde fikirlerinize ihtiyacım var. Kendimi aşırı sıkışmış hissediyorum. Ankara  Çukurambar veya Mustafa Kemal de kreş arıyorum. Kızım 2,5 yaşında. Az çok buralardaki kreşleri biliyorum ama yorumları duymaya ihtiyacım var. Örneğin : Akman Yuva, Akapedya, Dünya 3 Renk, Arı, vs...Okuduğum yorumların çoğu eski kalmış. 

Fikirlerinizi yazarsanız çok sevinirim.

Bu soruyu cevapla


22 Cevap


hunter01

@arelsmommy öncelikle sizi tebrik ve teşekkür etmek isterim. şu kreş bulma sürecinde anladım ki insanın gezip gördüğü yerleri ve tecrübelerini aktarması ne kadar da önemliymiş. Ben de pek çok yer gezdim ama tam araştırmam nihayete erince burada paylaşacağım. Umarım faydam dokunur benim de.


adem79

Thy1301 size bu önemli kararda başarılar dilerim. Tek tavsiyem; Çocuğum mutlu okula severek gidiyor diye düşünmeyin, çok yakından takip edin.. Onlar çocuk, önlerine çizgi film açıp, tüm gün izletseler, en sevdikleri okul olur mesela.. Çocuğum iki farklı kreşe gitti. Ancak al birini vur öbürüne.. Akapedya ile ilgili tecrübelerimi başka yerde paylaştım, ancak alta tekrar yazıyorum. Çukurambar Rota Kreşi ile ilgili benzer şeyler var, öğretmenine maaş ödememesi, okulun eksikliklerini söylediğinizde sizleri çocuklarınızla (tabi alttan) tehdit etmesi vs., iki ayda bir öğretmen değişmesi vs. Size Beysukent Bilfen Kreşini önerebilirim, ancak o da size uzak olabilir. Sağlıcakla kalın..

Akapedya ile ilgili tecrübelerim;

Çukurambar Akapedya ile aynı sorunları bizde yaşadık. Bir sürü vaatler, şu sistem bu sistem uyguladıklarını söylemeler... daha neler neler...

Ancak bir yıl geçtikten sonra (2015) tespitlerimiz;

- Sistem filan hikaye. Çocuklar bir dershane içerisinde tıkılıp kalıyorlar. Özellikle yıl sonuna hazırlamaya çalıştıkları ve velilerin gözünü boyamayı hedefledikleri sergi yaklaşınca, öğretmenler çocukları başıboş bırakıp, sanki çocuklar hazırlamışlar gibi başlıyor el işlerini yapmaya. Bunu bizzat kendi gözlerimle sınıf içerisini gösterdikleri kameradan izledim. (Tabi daha sonra bekleme salonundaki velilerin sınıf içini gösteren kamera görüntülerini izlemesini kaldırdılar) 

- Yaşıtları ile aynı sınıfta olacak, en fazla 6 ay büyük, en az 6 ay küçük çocuk olur dediler. Okul başladığında 14 ay, 11 ay büyük çocuklar vardı.

- Çocuğum bir gün geldiğinde dizi mosmordu. Sorduğumuzda arkadaşı merdivenden itmiş. Öğretmen ortada yok tabi. Kalabalık mevcudu olduğu için kreş değil sanki kolej havasındalar.

- Her gün 20 dk ingilizce eğitim, hatta Native Speaker'dan... Keşke doğru olsa da çocuğum ingilizce bir şarkı veya cümle öğrenebilmiş olsaydı. Başka bir okulda bir sene eğitimin ardından ulaştığı ingilizce seviyesi inanılmaz .. Demek ki öğretilebiliyormuş..

- Her iki ayda bir düzenli öğretmeni ile görüşmeye gittiğimizde, okulun psikoloğu da (aynı zamanda müdür) yanımızda idi. Tabi her zaman süper şeyler söylediler. Arkadaşlarının önünde gidiyor, söyle böyle... Ancak çocukları başıboş bıraktıkları için bizimki arkadaşına vurmuş (14 ay büyük olan çocuğa). Öğrendik ki (diğer velilerden) o çocuk sürekli bizimkini sıkıştırıp, kavga ediyorlarmış, 3 yaşındalar... Biz olayın üstüne gidince, aman Allahım 3 yaşında olan çocuğumuza ne iftiralar atmaya başladılar. Bende  "sizinle her iki ayda bir görüşmemizde süper diyordunuz, ne oldu şimdi " diye sorunca cevap veremediler. Bu sefer görüşmelerimizde geçen konuları cımbızlayıp bizi sıkıştırmaya çalıştılar (babası hareketli oyunlar oynuyormuş :) ).

Sonuç;

- Herşey çok güzel, süper deseler de lütfen çocuğunuzu siz yakından takip edin. Daha kendilerini ifade edemeden, ailenin en değerli varlığını  ne tür insanlara teslim ediyoruz yakından gözlemleyin. Sabah bırakıp, akşam alma rutinine girmeyin. Unutmayın Kreşler birer Ticarethanelerdir. Gözünüzü boyamak için herşeyi yaparlar. Bu Ticarethanelere ne kadar geç yollarsanız, o kadar iyidir... 
Cevaplamak için Üye ol