Bebeğimdeki sorun sizce de önemli mi?lütfen yardım edin

unkurabiyesi soruyor: 10

bebeğim 16 aylık olmasına rağmen desteksiz olarak ayağa kalkamıyor, kendi kendine ayaktayken oturu vaziyete gelemiyor, kanepelere tutunarak ıkına sıkına ayağa kalkabiliyor.

buna rağmen hiç emeklemeden, sıralamadan yürümeyi öğrendi. simdi koşa koşa istediği yere gidebiliyor.

bugün doktora gittik bunun önemli bir sorun olduğunu ve çocuk nöroloğuna gitmemizi söyledi. randevu aldık ama nöroloğa gidene kadar bana uyku haram.

aynı durumda tanıdığınız bebekler var mı lütfen yardım edin.

Bu soruyu cevapla


33 Cevap


besgi

geçmiş olsun, koşabildiğine göre çok büyük bir sorun gibi hissedemedim ben. belki tek başına ayağa  kalkmakla  ilgili hoşlanmadığı bir şey vardır... umarım en kısa zamanda umduğunuz iyi haberi alırsınız.


Sanemm

Tanıdığım kimi bebek oturmaktan lezzet alıyor ve emeklemeden dönmeden yürüyor. Burada önemli olan bebeğinizin diğer fonksiyonlarında sorun yoksa (kelime, izleme, anlam,...vb...) endişelenmeyin.

Malesef bazen doğal süreç diğerlerinden farklı olunca problemliymiş izlenimi oluşturuyor doktorlarda. Toteli takip ederken özelller es geçiliyor. Her bebek aynı olmak zorunda değil...


Madre

nöroloğa gitmekte - bişey olmadığından emin olmak için - fayda var elbette ama bence içinizi ferah tutun, emeklemeden yürüyen çocuklarda, gelişimin bir evresi atlandığı için sonraki aşamalarda bu atlamadan kaynaklanan bu tarz belirtiler olabiliyor. basit ev tipi oyun-egzersizlerle yerden kalkmayı ve oturmayı ona kolaylıkla öğretebilirsiniz. (emeklemiş olsaydı 2 ayak yerine 4 ayak pozisyonuna geçeceği için ayağa kalkışı daha kolay olacaktı, bazen bizler bile oturduğumuz yerden ayağa kalkmakta zorlanmaz mıyız? kademeli kalkışı öğrettiğiniz takdirde çok kısa zamanda bunu doğrudan başaracaktır bence)


selencem

Benim oglum da hic emeklemedi, direk yurudu. Biz hic dert etmedik. Bunun sonucu olarak oarmak ucunda yuruyor, oldukca duzeldi ama tam gecmedi. Doktorumuz 3 yasa kadar duzelmezse bakariz dedi. Sadece iciniz rahat olsun diye gidin.


fistikcik

Merhabalar,
İçiniz rahat edecekse bir nörologun görüşünü tabii ki alın. Ancak yürümeyi becerebilen bir bebekte bir sorun olacağını sanmıyorum. Emeklemeden, sıralamadan yürümeye geçtiği için (nasıl oldu bu, hep siz mi elinden tutup yürüttünüz ?) böyle olmuş gibi geldi bana. Çünkü emeklemek yürüme, ayağa kalkma ve ayakta iken oturma sürecinin önemli bir parçası.
Kızım 13 aylık, her yere emekleyerek gider, tutunarak ayağa kalkar, ayakta iken geri oturur, tutunarak sıralar, elinden tutunca yürür. Ama henüz bir yerden destek almadan o da kalkamıyor ayağa. Bunun normal olduğunu düşünüyorum. Bir problem olsaydı diğer hareketleri de yapamazdı.
Biraz bebeğinizin kendisinin bu hareketleri yapmasını teşvik etmek gerekli belki. Elinden tutarak yürütmekten bir süre için vazgeçin. Kendisi ayağa kalkma ve yürüme denemeleri yapsın.unkurabiyesi

evet fistikcik elinden tutarak yürüttük. bugün başka bir çocuk hastalıkları uzmanına gittik durumu takip edelim dedi kaslarda zayıflıktan kaynaklanabilir dedi. deniz egzersizi ve bol güneş önerdi hafta sonu tatile gidiceğiz. durumla ilgili çalışma yapacağız


iflah_olmaz

yürüyebilirken oturduğu yerden kalkamaması çok ilginçmiş hakkaten.ama bence sapasağlam kızınız:-))içiniz rahat olsun gidin nöroloğa ve burdan yazın ne dediğini gerçekten merak ettim.geçmiş olsun.


bade02

merhaba, bence gelisme doneminde bazi adimlari atladigi icin (emeklemeden veya siralamadan yurumek gibi) vucudunu tam dengeli ve dogru kullanamiyor. endiselenmenizi gerekitrecek bir durum degil bence. Tabi ki bir norologa danismakta fayda var. ama bu basit bir fizik tedaviyle cozulebilir. biz baska bir neden dolayi 4 aydir gelisimsel fizik tedavi yapiyoruz, bize ogretilenleri de evde uyguluyoruz ve cok yol katettik. sizin bebeginiz masallah yuruyor, kosuyor, vs. fizik tedavide yaptirilacak birkac hareketle cok kisa zamanda o hareketleri ogrenir ve vucudunu kullanma becerilerini gelistirebilir, merak etmeyin. aslibulut

bizimki de 16aylık.daha yeni yeni adım atıyor.heryere tutanarak gidiyor.kendi kendine ayağa kalkamıyor.hiç konuşmuyor.aynı durumda sayılırız.bizim doktor gerçekten çok güvenilir ve başarılı.ben bu durumda endişe ettim.dr asla sorun yok her çocuğun gelişimi farklı.keyfi ne zaman isterse o zaman yürür.2 yaşına kadar da yolu var dedi.hiç kafana takma.bence nörologluk bi durum yok ama için rahat olsun götür.


laralara

Merhabalar..

sorunun ve cevapların üstünden çok zaman geçmiş ama bendeniz evhamlı anne simdi de buna taktım. Benim kızım da nerdeyse 15.5 aylık. Hiç emeklemedi. Elimizi tuta tuta yürümeye alıştı. 1 aydır falan yürüyor ama kendisi ayaktayken oturur pozisyona geçemiyor ve otururken de yardımsız ayaga kalkamıyor. Ayrıca yatarken oturur pozisyona geçme ya da tam tersi de yok.. acaba soru sahibinin son durumu nedir ve ben bu durumu ne kadar ciddiye almalıyım?Cevaplamak için Üye ol