20 ay sonra işe başlama ve bakıcıya alışma

bnycan soruyor: 9

işe başladığımda bebeğim 20 aylık olucak ve biz bu ana kadar hiç ayrı kalmadık. o da kimsede kalmadı sadece 30 ar dakika bi kaç kere anneannede. bakıcı buldum yarım gün çalışıyorum zaten. sabah 6.30 -13 arası. 1 ay vaktim var bakıcıya nasıl alıştırmalı.. ??ba

Bu soruyu cevapla


9 Cevap


ipekkusgoz

Bakıcı şimdiden başladıysa işiniz kolay olur diye düşünüyorum. Bakıcıyla bırakıp siz dışarıya çıkın ya da onlar ikisi dışarı çıksınlar.Başbaşa kalmalarını sağlayın.


bnycan

evet bu hafta ara ara alıcam. son 1 hafta kalada hergün..


bnycan

beni evden çıkarken görünce ağlıyor ne yapmalı kaçmak mı lazım o da kötü bilemedim


ipekkusgoz

Kaçmayı sakın yapmayın.Nasıl yaparsınız bilmiyorum belki başka arkadaşlar bu konuda fikir verebilir.ipekkusgoz

06:30-13:00 arası çalışıyorum demişsiniz. Eğer erken kalkmıyorsa sabahları o uyurken çıkmak işinizi kolaylaştırır.


neretva

Kaçmayın sakın. O en kötüsü. Bir ayrılık rutininiz olmalı. Kısa ve öz. Bizimki şöyle: ben gidiyorum oğlum diyorum, yanağından öpüyorum, babasının/babaannesinin/bakıcısının kucağından birbirimize el sallıyoruz, çıkıyorum, o da beni apartmanın kamerasından izliyor, kamerayı kapatıp oyununa dönüyor. İlk başlarda ağladığı oldu, geri dönmedim ve uzatmadım, şimdi gülerek ayrılıyor. Ben haftada 3-4 gün 3-4 saat yokum. Ben de tam zamanlı işe o 20-21 aylıkken başlayacağım sanırım. İsterseniz önce bakıcısıyla onlar gitsin, mesela parka 1-2 saatliğine. O daha kolay olur. Sonra onlar evde oynarken siz çıkın, ilkinde 1 saat, sonra uzatarak. Giderken ona tokanızı vs. verebilirsiniz. Bunu sakla, dönünce senden alırım derseniz çok hoşlarına gidiyor. Sizin hep aynı rutinle ayrılınca ona geri geldiğinizi görünce rahatlayacaktır. Yalnız emziriyorsanız dönünce ilk iş emmek isteyebilir, bu da çok iyi oluyor. Merak etmeyin, bazı şeyleri biz büyütüyoruz onlar alışıveriyorlar.


iflah_olmaz

evden çıktığınızı görsün geleceğiniz saati anlasın bilsin diyor uzmanlar.3-5 gün sonra annem sabahları gidiyor ama öğlene geliyor fikri yerleşiyor kafalarına.kaçmayın,gizli gizli gitmeyin anne işe gitcek öğlene gelcek diyin:-)))emin olun alışıyolar.şimdi benim oğlum sabahları el sallayıp uğurluyor beni.akşamları da koşarak açıyor kapıyı:-))

 


Aysegul_

aynı sizin gibi tam 20 aylıkken bakıcı başladı. 3 hafta sonrasında işe başlıcaktım ben ama başlamam uzayınca 1.5 ay beraber durduk. Zor olmadı alışması. tam oyun çağı olduğu için başlangıçta bol oyun oynayarak başlayabilirler. bizimki geldiği ilk gün oturdu başladı oynamaya. oğlum çok çabuk ısındı. ilk bi hafta hep böyle geçti.

biz ilk olarak 3ümüz beraber dışarı çıktık. ikincide ikisi parka gittiler, ben evde kaldım. birkaç kere bu şekilde alışınca sonra ben kendim çıktım onları evde bıraktım. ilk çıkmamda ağlıcak gibi oldu biraz, ben de hemen komşuya gidip geldim 10 dk.lığına, çabuk geldiğimi görünce rahatladı. 2. 3. de daha uzun ayrılmaya başladım. hiç sorun olmadı. 1 yıldır bir kere bile ağlamamış veya işe gitme dememiştir bana.

asla kaçmayın. denildiği gibi ayrılık rutini oluşturun. biz hep nereye gittiğimizi, ne zaman gelceğimizi söyledik. sabah ben çıkarken ne yapıyorsa yapsın hep oyununun başından kaldırıyorum kapıya çağırıyorum. orada sarılıyoruz öpüşüyoruz işe gidiyorum oğlum akşam olunca gelicem diyorum, tamam deyip el sallayıp kapıyı ardımdan kapatıyor. 

çalışma saatleriniz çok iyiymiş. bakıcı daha sık gelebilir belki iyice alışması için duruma göre. kolaylıklar dilerim.


berrakdamla

merhabalar, benim kızım da iki yaşına girdi ve ben on güne kadar işe başlayacağım. geçtiğimiz haftadan beri bakıcısı bize geliyor ve sürekli oynuyorlar. ilk günler birlikteydik, malum mevsim kış ama aksilik kızım da biraz hasta. o nedenle birlikte dışarı sadece bir gün çıkabildik. sonra onları bıraktım. biraz ağladı ama kapıdan dinledim sustuğunu duydum.. ama nedense içim hiç rahat değil. sanırım önce bu ayrılma psikolojisine annenin hazır olması gerekiyor. çocuğum büyük daha rahat bırakırım bakıcıya diye düşünürken bunun da çok zor olduğunu farkettim. on gün boyunca da hergün dışarı çıkmayı düşünüyorum. ama tabii tüm gün çalışıyorum normalde.. bakalım neler olacak gerçekten işe başladığımda. bnycan sanırım sen başlayalı biraz vakit geçmiş. neler yaşadığını merak ediyorum.


Cevaplamak için Üye ol