özel aşı

rabisceren soruyor: 6

su çiçeği aşısını yaptırmak istiyorum diğer hepatit a ve rotavirüsü de yaptırsammı bilmiyorum çokta pahalı aşılar.yaptırmasam tehlike olurmu acaba

Bu soruyu cevapla


16 Cevap


Taita

ben rotayı yaptıramadım hep o aylarda ş.dışındaydık. çok şükür şimdiye kadar bir şey olmadı ama rotayı çok ağır geçiren çocuklar da biliyorum. tercih size kalıyor aşı durumunda..
su çiçeğini yaptırdım ama. hatta küçük ölçekte su çiçeği bile atlattı aşının etkisiyle. umarım koruyuculuğu olmuştur.

bizim doktorlarımızın tümü ama tümü aşı için çok ısrarcıydı ki buna özel aşılar dahil. geçenlerde bir başlık açılmıştı yaptırmayan da varmış ve bir şey olmamış. bence doktorunuzla bu konuda görüşüp fikrini alabilirsiniz..


yaseminruzgar

bebeğim 2,5 aylık biz dün verem karma ve rotaviriüsün ilk dozunu yaptırdık...rota bulaşırsa gerçekten en az 1 hafta yatırıyor imkanınız varsa mutlaka yaptırın derim..


annevebebis

Doktora danışıldığında genelde yaptırma yönünde fikir beyan ediyorlar. Yaptırmayın diyenlerin sayısı çok azdır sanırım. Ama doktorları da şu açıdan anlamak lazım, aileler sorumluluk almak istemiyor, istiyorlar ki çocuğuma hiçbir şey olmasın ama bunun kararını dr. versin. Bunun karşısında gerçekler de bize şunu söylüyo. Doktorun her dediğini yapsanız bile aşı ve hastalıklar ile ilgili beklemediğiniz ve istemediğiniz şeyler olabiliyor. Bu durumda risk değerlendirmesi yapan anne babalar da diyebiliyorlar ki, ben suçiçeğinin riskini göze alıyorum ve aşısını yaptırmayacağım. Mesela dün haberlerde suçiçeği mikrobunun yayıldığını dinledim, olağanüstü bir durummuş gibi anlattılar. Ama bence okullarda her yıl olan sıradan bir salgın habere dönüştürüldü. Aşıların satılması lazım. Siz, biz, birileri böyle platformlarda bunları konuşup bazı kişiler aşı yaptırmaktan vazgeçtikçe bu tarz haberlerin medyada gündeme gelme sıklığı da artacaktır diye düşünüyorum.


annevebebis

ana panda, maşallah panda gibi deseydin ya :P


yaseminruzgar

bu arada biraz önce işyerinde bebeğine rota aşısı yaptımayan bi arkadaşımla konuştum 1 haftası hastanede olmak üzere 6 hafta yatmış bebişi rota'dan bilginize...


rabisceren

rota için geç kaldım daha küçükken yaptırılıyo.ama su çiçeği ve hepatiti yaptıracğım.bende tamamen  koruyucu olmadığını biliyorum hiç değilse geçirdiği zaman hafif atlatması için yaptırmak istiyordum.bende su çiçeği aşısı olmuşum ve geçirdiğimde hafif atlattığımı hatırlıyorum ayakta geçirmişim.söylediğiniz gibi aşıya vereceğimiz parayı nerelere vermiyoruzki.çocuğumuz bizim herşeyimiz onların sağlığı herşeyden önemli.riske atmak istemem kolay geçirmek varken neden zora sokalım yarın birgün kreşe anaokuluna veya okula gittiği zaman birilerinden biryerlerden mutlaka bulaşacak toplum içine girecekler bulaşmamasını garanti edemeyiz.cevaplarınız için hepinize teşekkür ediyorum.sağlıklı nesillere.kapanış çok egzantrik oldu:)))
Cevaplamak için Üye ol