ikinci çocuk

mujdem soruyor: 10

Sevgili anneler 1977 doğumlu 34 yaşında bir bayanım.çalışıyorum 2006 doğumlu 4,5 yaşında kızım var anneanne elinde .lise çağlarından beri çalışma hayatı içindeyim ssk emeklilik primin bitmesine 4 sene yaşada 17 sene var emekli parasını almama 51 yaşında alcağım fakat prim 4 sene bitince emekli olmaya hak kazanacağım benim derdim ikinci çocuk annem sağolsun ilk çocuğa 10 aylıktan beri bakıyo annem şuan 61 yaşında ve yavaş yavaş sağlık sorunları başlıyor ikinciye artık bakamam diyor haklıda yaşı ve sağlık açısından ehh benimde yaş gelidi yolun yarısı 35 derler sizde bilirsinizki belirli bir yaştan sonra doğum ve hamilelik sıkntı yaratır kızda 4,5 yaşında şurda biriki seneye kadar okul zamanı geldi çattı herkes kardeş yaş aralarını fazla uzun olmaması gerektiğini en normalin 5 yaş olduğunu söylüyorlar haklılarda fakat ben ve eşim asgari ücrete çaışıyoruz ikinci çocukta işten ayrılmak zorunda kalacağım ve evin masrafı,ıkzımın okul masrafı,yeni doğanın masrafları derken eşim haklı olarak nasıl kalkacak altından asgari ücretle.hem ben emekli olabilmek adına kalan 4 senemi onca çalışmışlığımı nasıl hibe edeceğim yüzüp  yüzüp kuyruğuna geldiğim vakit bilirsiniz kimse kimsenin başına baki değil belik buz amanda emekli maaşları bile yetmiyor ama hiç olamasından iyidir diyorlarki çevermde hemen yap kızın okula başlayınca okul zamanı zor kızınlamı yeni doğanlamı ilgileneceksin çok zor oluyor ikye bölünüp yetemiyeceksin görüyorumda çevremde haklılarda şimdi ben ne yapayım hanımlar bende tek çocuğum kardeş özlemi çekmedim değil annem babam ölünce aynı kandan aynı candan kimsem yok çocuğumuda benim gibi yanlız bırakmak istemiyorum bir kardeşi olmasını çok istiyorum fakat emeklilik prim 4 sene eve girecek maaş ve annemin haklı olarak yanımda olmaması birazda korkuyorum çünkü ilk çocuğumda çok çektim gerçekten herşeyiyle zor bir hamilelik ve bebeklik yaşadım tam şu sıaralar rahatlamışken yine aynı sorunlarla karşı karşı gelmeye korkoyorum siz ne dersiniz.

Bu soruyu cevapla


13 Cevap


hulya_Oyku

Ne desemki....O kadar zorki birşeyler söylemek şu durumda. Yap ikinci çocuğu kardeşsiz kalmasın her türlü gerekli bir kardeş mi desem yoksa şunun şurası 4 senen kalmış sakın çalışma hayatını tehlikeye atma mı desem.....Bilemedim arkadaşım yaa.....
Aslında annenin yaşı gençmiş. Çok ciddi bir sağlık sorunu yoksa bakabilir (mi) diye düşünüyorum. Zaten yeni bebek geldiğinde diğerini MEB kreşlerinden birine yollarsın. Minikte 2-3 yaşına kadar annende kalır ve bir bakmışsın 4 senen dolmuş bile....Allah kolaylıklar versin.....


hayatto

Ben senin yerinde olsam 2. yi hiç yapmazdım .Herseyi gectim,  2 asgari ücret , Tr sartları , 2 cocuk. İyi cesaret valla


ikicocukannesi

yazacak bir şey bulmakta zorlandım.

ne diyeyim,,

öncelikle sunu soyleyeyim artık 35 sonrası da dogum yapmak eskisine oranla oyle sıkıntılı zor bir şey degil. daha sıkı takiple bu sekilde gebe kalan ve saglıklı bebek dunyaya getiren onlarca kadın tanıdım. -tup bebek ile cok ugrastık biz- demem o ki zaman sizi kovalmasın, zaman sizi kovalmaya baslarsa birde bunun stresini alırsınız ustunuze.

herkesin dedidigini dinlemeyi bir kenara bırakın. evet herkes iki cocuk arası su kadar olmalı bu kadar olmalı diyebilir lakin herkesin sartları farklıdır. misal benim kasamda soyle 50000 usd ım olsa neler yazardım simdi burada. sartlar her ailede farklı oldugu icin her aile ozeldir. ornegin ben eger bes yıl bebek icin ugrasmamıs olsaydım belki de ikinci cocugumu bu kadar kolay benimsemeyebilecektim. demem o ki arada on yas fark olan kardesler de olabilir, bu kotu bir sey yanlıs bir sey degildir.

ikiye bal gibi bolunuluyor, basa gelince. bakınız: ben. uce de bolunuyor, yine burada yazan bir arkadasım var, fırsat bulursa o da yazar size, ucuncu bebegi henuz geldi. ilk kızı ve ikinci kızı arası sadece 15 ay. tr'de degil, yurt dısında yasıyor, bakıcısız gayet guzel kotarıyor tek basına.

eger iki bebegi buyutebilecek, okutabilecek, yetistirebilecek gucte(maddi/manevi) olabileceginize inanıyorsanız, dusunmeyin yapın. iki cocuklu olmak harika bir sey. lakin sizi maddi sıkıntılar korkutuyor haklı olarak. anlıyorum, oylesine yazmadım gercekten anlıyorum. dort yıl daha bekleyebilirsiniz oyleyse. dort yıl daha bekleyin, bu esnada kenara atabilriseniz biraz para atın, birikim yapmaya gayret edin. hazır kızınızı anneanne bakarken ve masraflar azken. kendinize bir guvenin, ilk bebeginiz de okula baslasın, emeklilige de hak kazanın, rahatladıgınızı ve iki cocugu idare edebileceginizi dusundugunuz an yapın:)

hamileyken calısılabilir ayrıca. bebekcik krese de yollanabilir, bundan dort yıl sonraki sartlarınızı nasıl tahmin edelim ki, belki sartlarınız degisecek,

kim bilir...

diyelim sartlarınız degismedi. ikinci cocugu buyutecek yetistirecek gucte olmadıgınıza kanaat getirdiniz. bu da dunyanın sonu degil. onemli olan sevginizi verebileceginiz bir cocugunuzun olması. cocugunuz zaten sizin su an her seyiniz oyle degil mi? ona yogunlasırsınız. sonuc itibari ile bir annesiniz...

dagıttım,
cok dagınıgım bugun affola.


mujdem

Sevgili anneler sağolun düşünceleriniz için tabii geleceği kimse tahmin edemez fakat bizler paçalı insanlarız bizim maddiyatımız değişmez eşim ve ben asgari ücret çalışmaktan başka çare yok çünkü ne meslek var ne eğitim anlyacağınız hergün çıkarılma korkusuyla çalışıyoruz yani bebek olunca çalışamıyacak olan ben asgari ücret getirecek olan baba bırakın gelecek için köşye para atmayı ayın ortası getiremiyoruz ki kreş için yad diğer çocuğun okulu için ayrulcak parayı istanbulda kreşlerin fiyatı 975 tl yeni tarifeyle.sizin anlayacağınız kardeş mi yoksa bir çocuğa tam anlamıyla bakıp onu iyi okutup yetiştirebilmekmi?binide bir biride binmi?


ikicocukannesi

oyleyse,
tek cocuk da iyidir diyeyim ne diyeyim...
hic dusunmeyin.

iyi bakamayacak/buyutemeyecek/okutamayacak olduktan sonra.

cocuk yetistirmek gercekten masraflı bir is,
iyi biliyorum.
iki taneler malum.

selamlar.handanT

bencede bu şartlarda tek çocuk en mantıklısı..


fulyaakdemir

müjdem  tek çocuk olarak büyümesin kardeşi olsun demekte çok haklısın ama malesef hayat şartları çok zor artık çocuklar eskisi gibi büyümüyorlar ihtiyaçları hiç bitmiyor hep en iyisini istiyor insan evladı için belki birtaneyken bunları bi şekilde şartlarını zorlayarak yapar insan ama iki tane olunca mecburen ikiside en güzel şartlardan mahrum kalacaklar birtane olup hiçbirşeyden mahrum kalmamalarımı yoksa illede bi kardeşi olsun deyip hayatı zor yaşamak mı? zor bi karar bence iyi düşünmek gerek umarım benim senin ve bütün annelerin gönlüce olsun herşey.


mujdem

Sevgili anneler valla inanın bende bilemiyorum bu hayat şartlarında helede istanbul gibi metropolde asgari ücretle geçinince tek çocukmu yoksa illa kardeş gerekirmi kimi diyor tek olsun temiz olsun herşeyiyle yet okusun iyi büyüsün kendisini kurtarsın biride bin binide bir diye kimi diyor tek çocuk hiç çocuk yanlız olmaz birtanede olsa kardeş şart diye bu memlekette bu hayat şartlarında bu işsizlikte bu kötü insanlar içnde bu git gide kirlenen hayatta doğru dürüst birşey veremeyeceğin çocuğu dünyaya getirmek etrafımızda gördüğümüz en zenginin bile tek çocuğu varken bu yoksullukta anne birşey veremiyecektin beni niye dünyaya getirdin diyecek çocuğu bile bile yap hadi zengin olsak neyse çocuk parayla büyür o zaman yapalım 2 değil 3-4 tane ama parayok pul yok tekine bile bakamazken ikinciyi düşün mantıkla duygu arasında bocala.Ulku

bir cocuk icin en buyuk zenginlik kardesidir; hani diyoruz ya "en iyi sartlar"i verelim, sartlarin en iyisi kardestir, diyorum ben de.


mujdem

Sevgili anneler eğri oturalım doğru konuşalım diye atasözü var sizlerde bilirsiniz

                ÇOCUKLAR SEVGİYLE YEŞERİR AMA BUNA MUKABİL PARAYLA BÜYÜR

                                                                                                          SEVGİLERİMLECevaplamak için Üye ol