ikinci çocuk

mujdem soruyor: 3

Sevgili anneler 1977 doğumlu 34 yaşında bir bayanım.çalışıyorum 2006 doğumlu 4,5 yaşında kızım var anneanne elinde .lise çağlarından beri çalışma hayatı içindeyim ssk emeklilik primin bitmesine 4 sene yaşada 17 sene var emekli parasını almama 51 yaşında alcağım fakat prim 4 sene bitince emekli olmaya hak kazanacağım benim derdim ikinci çocuk annem sağolsun ilk çocuğa 10 aylıktan beri bakıyo annem şuan 61 yaşında ve yavaş yavaş sağlık sorunları başlıyor ikinciye artık bakamam diyor haklıda yaşı ve sağlık açısından ehh benimde yaş gelidi yolun yarısı 35 derler sizde bilirsinizki belirli bir yaştan sonra doğum ve hamilelik sıkntı yaratır kızda 4,5 yaşında şurda biriki seneye kadar okul zamanı geldi çattı herkes kardeş yaş aralarını fazla uzun olmaması gerektiğini en normalin 5 yaş olduğunu söylüyorlar haklılarda fakat ben ve eşim asgari ücrete çaışıyoruz ikinci çocukta işten ayrılmak zorunda kalacağım ve evin masrafı,ıkzımın okul masrafı,yeni doğanın masrafları derken eşim haklı olarak nasıl kalkacak altından asgari ücretle.hem ben emekli olabilmek adına kalan 4 senemi onca çalışmışlığımı nasıl hibe edeceğim yüzüp  yüzüp kuyruğuna geldiğim vakit bilirsiniz kimse kimsenin başına baki değil belik buz amanda emekli maaşları bile yetmiyor ama hiç olamasından iyidir diyorlarki çevermde hemen yap kızın okula başlayınca okul zamanı zor kızınlamı yeni doğanlamı ilgileneceksin çok zor oluyor ikye bölünüp yetemiyeceksin görüyorumda çevremde haklılarda şimdi ben ne yapayım hanımlar bende tek çocuğum kardeş özlemi çekmedim değil annem babam ölünce aynı kandan aynı candan kimsem yok çocuğumuda benim gibi yanlız bırakmak istemiyorum bir kardeşi olmasını çok istiyorum fakat emeklilik prim 4 sene eve girecek maaş ve annemin haklı olarak yanımda olmaması birazda korkuyorum çünkü ilk çocuğumda çok çektim gerçekten herşeyiyle zor bir hamilelik ve bebeklik yaşadım tam şu sıaralar rahatlamışken yine aynı sorunlarla karşı karşı gelmeye korkoyorum siz ne dersiniz.

Bu soruyu cevapla


13 Cevap


mujdem

Sevgili anneler eğri oturalım doğru konuşalım atasözü herkes tarafından bilinir

 ÇOCUKLAR SEVGİYLE YEŞERİR BUNA MUKABİL PARAYLA BÜYÜR.


Ulku

o zaman siz cevabi biliyorsunuz. sartlarinizi da en iyi siz bilirsiniz zaten, kendiniz icin en dogruyu yapacaksiniz.
ne sormustunuz?


Aysegul_Yagmur_Irmak

Çok zor bir karar ama sanırım ben bunca bebek sevgime, sizin yerinizde olsam tek çocukla kalırdım, çünkü biricik çocuğuma her açıdan daha çok imkan sağlamak isterdim.

Ben 10 yaşımdayken annemden kardeş istedim ki benim bir de abim var, tek çocuk değildim. Annem dedi ki eğer kardeşin olursa sana aldıklarımızın çoğunu alamayız, olsun olsun dedim o zamanki aklımla ama annem bana kardeş yapmadı. Yapsaydı sanırım abim de ben de çok farklı büyürdük, imkanlarımız çok daha kısıtlı olurdu. Bu devirde asgari ücretle geçinmek hele hele İstanbul'da çok zor, bu durumda Allah çocuğunuza sağlıklı uzun bir ömür versin, onu güzelce büyütün, hiçbir şey içinizde kalmasın. İkinci/üçüncü vs. çocuk güzelliğinin yanında maddi olarak da duble yük oluyor.

Yine de tabi herkes kendi kararlarıyla yol alır, kendi seçimleriyle yaşar.

Son olarak şunu da belirteyim, birden fazla çocuğun da tek çocuğun da kendine göre avantaj ve dezavantajları var.
Cevaplamak için Üye ol