İki kardeşin arasında kaç yaş olmalı?

sharma soruyor: 10

Çocuklarının arası az olsun(2 mesela), kardeş gibi büyüsünler, sonra hayatıma bakayım mı?

Yoksa çok olsun, biraz nefes alayım mı?

Kardeşlerin arası sizce ideal kaç yaş olmalı?

Bu soruyu cevapla


19 Cevap


guta

Bu sorunun doğru bir cevabı yok tabi :) benimkiler arasında tam 5 yaş var, ben yaşadıklarıma göre bunun ideal olduğunu düşünüyorum. Bir kere büyük olan 5 yaşında artık akıllanmış oluyor, kendi ihtiyaçlarını karşılayabiliyor, kardeşi olacağını mantıklı bit şekilde kıskanmadan anlayabiliyor. Anne için de daha kolay oluyor tabi.

Bir de 5 senede Bebek bakmayı özlüyorsunuz, büyükten sonra çok tatlı geliyor, insan daha bir tadını çıkarıyor.

Ama yaşları yakın olursa her ikisine bakarken hiçbirinin tadını çıkaramama ihtimali yüksek.

5-6 en fazla tabi, daha da fazla ara olursa iki kardeşin paylaşacağı şey çok kısıtlı olacaktır.


halbuse

Adem Güneş kitaplarında 4 öneriliyor diye hatırlıyorum, ama 5 ten sonra da jenerasyon farkı devreye giriyor deniliyor.

Benim 2 çocuğum arasında inşallah 2 yaş olacak. Ben ve kardeşimin arasında 1.5 yaş var ve annem zorlanmış büyütürken ilk aşamada ama sonrasında çok güzel arkadaş oldunuz diyor. Yani ilk çocuk 4 yaşına girdiğinde bir rahatlama söz konusu olacak sanırım ya da umarım diyelim :)

Biz annelerin nasıl bir yaşam tarzı istediğine göre değişiyor bence, çocukların açısından önemli bir sorun olduğunu düşünmüyorum.


momi

Büyük olan eger kiskancsa yas farki kac olursa olsun sorun cikiyor. Öğretmenim velilerimizden asiri derecede bu konuda sikayet dinledim hocam kardesi dogdu ve çocuğum cok kıskanıyor. Bana göre izdirabi ya tek seferde ceker yada parca parca alirsiniz sanirim ayni kapiya çıkıyor. Yas farki cok oldugunda oyunlar oyuncaklar arkadaslar parktaki zevkler bile değişiyor. Yakin olunca tek seferde kurtuluyorsunuz.


Ayliz

Merhaba,

Yaş araları az olunca, insan nefessiz kalıyor, çıldıracak gibi oluyor. İlki biraz büyüsün, kreşe başlasın, yeni ortama alışsın, siz de biraz nefes almış olursunuz.

Dört - beş yaş daha doğru gibi geliyor, bana.


guta

Ben olaya kurtulmak olarak bakmıyorum. Bence insan zevkini çıkarmalı çocuğunun. Eğer yaş farkı çok az olmazsa bu zevk daha fazla oluyor. Yoksa bir an önce büyüyüp gidiyorlar ve insan özlüyor bebekliklerini.mutluannelif

Yaş aralığı 2-3 yaş olsun diye düşünmüştüm. Kızım 4 yaşında abla oldu. Kızımla çok güzel zamanlar geçirdim, doya doya. Ekim ayında kreşe başladı, kardeşi Aralık ayında doğdu ve kardeşleri ayıramadık. Küçüğümüz hasta oldu, abladan muhtemelen. Kızım bebekliğinde hiç hastalanmazken, kardeş o kadar şanslı olmadı. İkinci bebeği düşünenlere kreşe başlama zamanına bebek denk gelmesin derim.

Her çocuk kardeşini kıskanır, içine atmamak önemli olan. Daha küçük olsa çok bi şey anlamazdı diye düşünüyorum ama bu sefer de ben daha çok zorlanırdım, kızla doya doya takılamazdım. Şimdi her şeye aklı erdiği için kıskançlık mantıklı ilerliyor.

Kolaylıkları da var bizim durumun. Dışardan eve geldiğimizde ben bebekle ilgilenirken, kızım kendisi soyunup giyiniyor. Küçük yaşlarda olsa zorlanırdım.

Galiba her yaş grubunun avantajı ve dezavantajı var. 2-3 yaş ideal gibi ama kim için ? Kardeşler için ideal görünürken, anne-baba için zor gibi ?


nisabahar

Kişiye göre değişir bence..sabrin , sevgin,paran vardir ailen yakinindadir yada yardimcin vardir hemen dogurmak istersin bitane daha.bizde durum böyle olmadi o yüzden 15 yaş fark oldu.artilari çok tek sorun fazla ara olunca rahata alisiyor insan birde yaş ilerleyince sanki sabirda azalıyor, orda abla devreye giriyor :) yas farki az olunca ilk çocuğa haksızlık olurmuş gibi geliyor bana .tabi bukadarda ara vermeye gerek yok ;)


sLnKA

Bu sorunun net bi cevabı olamaz bence. Ilk cocugun Kişiliği annenin Baba'nın ailenin kafa yapısı durumu vs hepsi onemli

Benim çocuklarımın arası 28ay. Ilk Başlarda cok zorlandım. Cok cok zorlandım. Yardım albilecegim kimsem yok. Eşim cok yoğun Çalışıyor. Kızım 18ayliktan beri kreşe gidiyor olmasina rağmen ciddi anlamda zorlandım. Hala zor aslında ama zamanla biraz düzen kuruluyor.

Benim bir arkadasım var 30yasinda, annesi yeğenine bakiyor, onu kıskanıyor. Yani yaşın cok da Önemi yok:)

Ben yasları yakın olsun istedim. Bir kez zorlanırım sonra biter dedim. Cok ara verseydim biraz rahatlataydım ikinci bir cocuk istemezdim sanırım.

Kendinizi ve cocugunuzu tartın bence karar verirken.

Yalnız diger taraftan oyle tatlılar ki hergun canım çıksa da iyiki varlar diyorum :)cy_76

planlı olmasa da iki çocuğumun arasında 14 ay var. heni biri 26 diğeri ise 1 yaşında. kolay değil elbet, sabır çok önemli, çocukların yapısı da önemli. ikisinin de bebekliği kolaydı, büyüdükçe biraz zorlaştı. çalışan bir anne olduğumdan iyi ki olmuş kısa arada diyorum çünkü aklım hep evde ama şimdi beraber oynamalar başladı, tek olsaydı sıkılırdı diyorum. ya arası bu kadar kısa olacak ya da 4 yaş ve sonrası. aradaki yaşlarda ciddi kıskançlık sorunları baş gösteriyor.


elifmis

herkesin içinde bulunduğu koşullara göre cevap değişmekle birlikte ben de 4-5 yaşın ideal olduğunu düşünenlerdenim. İstanbul'da yaşıyorum ailem ve eşimin ailesi uzakta, çok uzun saatler çalışıyorum ve bir o kadar da eve dönüş mesafem var. Eve geldiğimde pilim bitmiş oluyor:) 3 yaşa kadar yoğun ilgi gerekiyor, şimdi bu koşullarda  2 çoçukla epey zorlanırdım. 3 yaştan sonra kardeş konusunu gündeme getireceğiz tabi evi de işe yakın bir yere taşıyacağız:)Cevaplamak için Üye ol