Kızım tuvalet eğitimine hazır mı?

KahveAnne soruyor: 2

Merhabalar,

Biraz kafam karışık bu tuvalet meselesinde. Çocuğu hazır olmadığı bir anda zorlamak da istemiyorum, ama tecrübeli insanlar "doğru anı yakalamazsan sonra daha zor olur" da diyorlar...

Yardımcı olur musunuz?
*Kızım 22 aylık, ve henüz konuşmuyor. Anne-baba'dan başka net ve belirgin kelimesi yok. Bazen "geeldiiii" diyor (deedii şeklinde.).. Fakat her şeyi işaretle, beden diliyle, "ıh ıh"la falan çok başarılı anlatıyor :)))
*Söylediklerimizin, konuştuklarımızın hepsini anlamıyor henüz. Net biçimde anladığı ortalama 5-10 cümle var (acıktın mı, hadi gidelim, vs gibi...)
*Her tuvalete gidişimde mutlaka çağırıyorum beraber gidiyoruz. Oturup "çişşşş" diyorum, o da benimle "tsssss" diyor.
*2 gündür altını açtığımda "çiş var mı?" diyorum ve durup bi düşündükten sonra işeyiveriyor.
*Birkaç gündür altını değiştirirken çok sinirleniyor, hiç yatmak veya kremlenmek istemiyor, alt değiştirme hadisesinden fena halde sıkılmış gibi. Bir de henüz kendi kendine giyinemiyor, pantolonunu indirip çekemiyor..

Bu bilgilerin ışığında, eğitimi denememi önerir misiniz? Bana işaret veriyor olabilir mi? Eğer öyleyse fırsatı kaçırmak istemiyorum.. Fakat erkense de çocuğu boşa zorlamaktan korkuyorum.
Arada kaldım....

Bu soruyu cevapla


2 Cevap


leylaleyla

Bence zamana bırakın. Bir de kas kontrolünü anlamak için bez bağlı olsa da 2-3 saat kuru kalabiliyor mu bu önemli. Belki bi lazımlık alabilirsiniz ya da siz gidip geldikçe onu da çağırın sorun buraya çiş yapmak istermisin diye. Önce olayı algılaması lazım bunun için fırsat verin ona. Çevreden söylenenleri de çok dikkate almayın. Çünkü çocuğunuzun bedenini de dilini de en iyi siz anlarsınız bunun bir yaşı yok. Tuvalet eğitimi diye diye bunun üzerine giderseniz kendinizi de çocuğunuzu da boş yere germiş olursunuz. Anlatın gösterin o alır alacağını ama asla zorlamayın


annelikkitabi

Tuvalet eğitiminde püf noktaları blogumda paylaştım okumak isterseniz buyrun

http://annelikkitabi.blogspot.com.tr/2016/06/tuvalet-egitiminde-mutlu-son.html?m=0Cevaplamak için Üye ol