4.5 yaş kreş için geç mi?

anne_merakli soruyor: 4

Merhaba

Oğlum 3 yaşında kreşe başlamıştı. 2 ay devam etti ama tekrar eden kulak enfeksiyonları/fazla antibiyotik tüketimi ve yaz döneminin başlamasıyla beraber ara verdi.

Şu anda 3.5 yaşını geçmiş durumda ve tekrar kreşe başlama arifesindeyiz. Kreşe başladığı anda hastalıklar da başlayacak eminim, bunun olması gerektiğini de biliyorum ama bile bile çocuğu tekrar hastalık döngüsüne sokmamak için kışın geçmesini beklesem kreş için geç kalmış olur muyum diye düşünüyorum. Bahar aylarında 4 yaşını geçmiş olacak. O dönemde de hasta olacağını biliyorum ama daha büyük olacağı için bir nebze daha kolay atlatabilir mi acaba? Şu anda anneanne bakıyor ve bol bol parka çıkıyorlar.

Benzer sorulara cevapları okudum ama özellikle 4-4.5 civarında kreşe başlatıp  gelişim açısından keşke daha erken başlatsaydım diyen var mı diye özellikle sormak istedim. Aynı şekilde yaş itibariyle de 4 yas civarı başlayanlarda kreş hastalıklarını atlatma 3 yaşa göre daha kolay oluyor mu, deneyiminizi paylaşırsanız çok sevinirim. Teşekkürler.

Bu soruyu cevapla


4 Cevap


guta

Hastalık kaçınılmaz maalesef. 4 yaşında da verseniz yine olacak. Bu tamamen sizin tercihinize kalmış. 4. 5 yaşında kreş kesinlikle geç değil. Evde mutluysa, bakacak güvenilir biri varsa, azıcık resim, faaliyet yaptırabilen biriyse inanın kreş gereksiz zaten. Büyüğünü 2 yaşında başlattım ben kreşe. Bakıcımızla anlaşamadık, mecbur kaldık. Hep içimde bir yerde keşke başlatmasaydım diye bir uhde vardır. Kreşin yaptırdığından ne olacak, 2 resim, 2 kes yapıştır, şarkı filan. Siz evde de yaptırırsınız zaten. Kreşin tek avantajı çocukları görmesi ama sık sık parka çıkarıyorsanız, çocuklarla oynama fırsatı varsa 4.5 yaş ideal. Küçüğünü bu sene 3.5 yaşında 3 saatliğine bir kreşe gönderiyorum. Bakıcı teyzemiz fazla oyun oynayamıyor, evde sıkılmasın diye şimdilik böyle bir çözüm bulduk. Tamamen kreşe başlama yaşı bizimkinin de 4.5 yaşında olacak.


fatmaank

Evde mutluysa, güvendiğiniz biriyle beraberse, parka vs çıkıyorsa hiç hiç geç değil bence, benim kızım 4.5 yaşında başladı, hem arkadaşları için de özgüveni yüksek bir çocuk oldu hem de ilk zamanlar zorlansa da sonradan çok sevdi, hastalık yönünden de rahat atlattık. Şimdi ilkokula başladı ve maşallah mutlu. Hiç keşke daha erken başlasaydı diye düşünmedim ben.


ayberke

Benden önce yazan iki arkadaşa aynen katılıyorum.Bence yüzde yüzde haklılar.Çocuğunuzda konuşma geriliği vs gibi problemler yoksa hiç gerek yok bence.Ben 4 yaşının dolmasına 4 ay varken başlattım.Pişmanın keşke geç başlatsaydım. Bu nedenle yeğenim'de aynı hatayı tekrarlatmadım. Bu sene anasıfına ilk kez gidiyor seneye ilkokul.Ama ebde bilgisayar tv karşısında ise hiç bir şey yapmıyorsa o başka.Böyle bir durumunuz olmadığına göre bence gerek yok.Ama ilk başladığında hastalık kaçınılmaz olacak.


anne_merakli

Çok teşekkürler cevaplarınız için.Cevaplamak için Üye ol