Doğum izni raporunun SGK onayı

oyabes soruyor: 10

Arkadaşlar, ben doğumu Ankara Mesa Hastanesinde yaptım, ve doğum izni raporumu Mesa'dan aldım. Ama Mesa'nın SGK ile anlaşması olmadığı için resmi olarak bu rapor kabul edilmiyormuş, bugün şirketin İK'ından aradılar, SGK onayı yaptırmam gerekiyormuş.

Daha önce bu onayı Ankara'dan almış olan var mı? SGK'nın hangi şubesine gitmem gerekiyor? En çabuk nasıl halledebilirim, malum bebeğim çok küçük, uzun süre bırakamıyorum:(

Bu soruyu cevapla


10 Cevap


oyabes

cok tesekkürler, pazartesi deneyeceğim.


oyabes

tamam çok teşekkürler.


Ulku

ssk hastanesine sizin gitmeniz gerekmiyor, esiniz de gidebilir. burasi dogum raporu verecek.
once ssk hastanesine, oradan bagli oldugunuz sgk mudurlugune gideceksiniz. sgk mudurlugune kendiniz gitmelisiniz (yani en azindan bana oyle yaptirmislardi).

bir de not: hastanenin sgk ile anslamasi olsa bile, siz ozel sigorta ile dogum yaptiysaniz yine dogum raporu alamazsiniz hastanenizden.


pbakal

merhaba,

ben de mesa da dogurmustum, 3 hafta once esim ssk ulucanlara gitti ve kisa surede (yarim saat kadar) isi halletti.

gereken evraklar:
32. gebelik haftasina ait 5 hafta daha calisabilir ve dogum iznine cikilan haftaya (ben 37 haftada cikmistim) ait is goremezlik raporu,
nufus cuzdani
is yerinden verilen vizite kagitlari (birkac farkli tarih icin veriyorlar)
is yerinin internete tarih girmesi gerekiyor
is yerinden alinan su tarihler arasi calismamistir raporu
bir de dogum raporu (sanirim dogum raporu yerine bebegin nufus cuzdani da oluyor)

esim gittikten 15 gun sonra ptt den maasimi aldik.

bu arada artik ssk hastanesine gitmeye gerek yokmus, sadece ulucanlara gitmek yetiyor.


oyabes

pbakal çok teşekkürler. ben raporlarımı şirkete göndermiştim, fotokopileri de olur mu acaba?pbakal

rica ederim,
bu arada alacagin paranin miktari yuksekse her postanede bulamayabilirsin, gitmeden postaneyi ararsan  seni yonlendirirler (daha buyuk bir postaneye gitmeni onerirler ya da paranin hazir olacagi zamani soylerler)

bildigim kadariyla (daha dogrusu bizim sirketteki saglik teknisyeninin soyledigi kadariyla) hamileyken hastaneden alinan calisabilir ve is goremez raporlarinin orjinali lazim. beni kaybetmemem konusunda israrla uyarmisti...


beril

bende mesa da yaptım doğumu.pbakal'ın söyledikleri aynen geçerli.ancak eğer parayı toplu değilde parça parça almak istiyorsanız işyerinizin rapor tarihlerini ayrı ayrı atması gerekiyor.ama bence toplu almak daha mantıklı.

oyabes

pbakal ve beril, ben zekai tahir burak hastanesine işgörmezlik raporu almaya gittim. Normalde benim iznim 8+5 hafta olması gerekirken hastane 8 haftalık işgörmezlik raporu verdi. kalan 5 haftanın ssk primimin ödendiği sgk il müdürlüğünden onaylanması gerekiyormuş. Benim ssk'm İstanbul'dan yatıyor, bu durumda şirketimin mi yapması gerekir bu işlemi? İnsan Kaynakları ile konuşuyorum, ilk defa böyle birşey duyduklarını, bunu yapamayacaklarını, hastanenin 5 haftalık onayı da eklemesi gerektiğini söylüyorlar. hangisi doğru? siz nasıl yaptınız?beril

ben magnet tıp merkezinden doğumuna 5 hafta kalabilene kadar çalışabilir kağıdı almıştım.Böylelikle benim de raporum 8+5 oldu.Fakat zekai tahir de sadece 8 haftayı göz önüne aldılar seninki gibi ve diğer kalan 5 haftayı benim magnet almış olduğum çalışabilir raporunu sgk ya götürdüğüm anda işleme dahil olacağını söylediler.Fakat 8+5 şeklini öncelikle işyerinin online olarak bağlı olduğun sgk ya yolLAMASI gerekiyor.Daha sonra da sen elinde olan bütün raporların aslını sgk ya fotokopilerini iş yerine vereceksin..


oyabes

ya ben de aynı şeyi söylüyorum bizim İK'ya ama bir türlü anlatamıyorum. benim ssk primim İstanbul'dan yattığı için oradan halletmem mümkün değil. şirket de sizin adınıza biz yapamayız diyip işin içinden çıkıyor.


Cevaplamak için Üye ol