1 yaşından önce inek sütü içebilir diyen dr var mı?

lacivert0 soruyor: 10

bazı dr lar kesinlikle 1 yaş öncesi inek sütünü yasaklarken kimi dr lar ilk geçilecek ek gıda (eğer anne sütü yoka/azsa) olarak görüyor inek sütünü.

benim bebeler maalesef:( anne sütü alamadılar ve ben 1 haftadır inek sütü vermeye başladım.

çünkü benim aklım inek sütünün yasak oluşunu almıyor. inek sütü yasaksa neden mamalar inek sütü bazlı.

yada ben henüz hiç bir dr un balı veya yumurtanın beyazını 1 yaşından önce verebilirsiniz dediğini duymadım alerjen ve yasak peki neden inek sütünde böyle bi karmaşa var.

eğer bu bilimsel çalışmalarla ispatlanmışsa neden yumurta gibi bal gibi herkes aynı görüşte değil.

ayrıca 1 yaşından önce yasak olan bal ve süt sütlü ballı kaşık maması olarak verilebiliyor. (4-36 ay)

sizlerin dr larının ve siz annelerin düşüncelerini merak ediyorum

Bu soruyu cevapla


23 Cevap


revve

Olmazmı var tabi..Dr.Kadir Tuğcu nette araştırırsanız bu konuyla ilgili bir çok yazısı var..
Ayrıca bende verilmesi taraftarıyım..Çevremde de çok arkadaşım 6-7 aylıktan itibaren inek sütü verdiler...Hiç bir sorun yaşamadılar.. Bende 2 yaşına kadar emziremesydim büyük ihtimalle bende  inek sütü verirdim..
Mama piyasası çok büyük bir pazar ve annelerin en hassas olduğu konu..Durum böyleyken Doktorlar mama reçeteleri yazmaya daha çokkk devam ederler..
 


karanfilim

Ben de sütün yerini hiçbirşey tutmaz diyenlerdenim.Kızım 19 aylık sütü ağzına sürmüyor.5.ayından itibaren inek sütü vermeye çalıştım,ne yaptıysam içiremedim.İçseydi eğer tereddütsüz verirdim.Ayrıca Kadir Tuğcu bana çok güven veriyor.Kızımı sanal ortamda kadir beyle büyüttüm diyebilirim


kem

veriyorlar tabiki ama suyla karıştırarak önce çok az süt çoğunluk su hergün süt miktarını biraz arttırıyorsunuz su miktarı azalıyor böylece tamamen süte geçiyorsunuz


lacivert0

maalesef mama verdim ve mama benim vicdan azabım. emziremedim bu yüzden mama verdim şimdi sadece gece 1 -2 kere en fazla 180cc mama alıyorlar.

gün içinde kahvaltı+ çorba+meyve+yoğurt + muhallebi(inek sütü ile yapılmış) yiyorlar çok iştahlı olmadıkları için aralarda mama almıyorlar.

sadece gece mama veriyorum onuda yakın zamanda süte çeviricem.

dr tuğcu yu takip edebildiğim kadarıyla 4. aydan sonra inek sütünü sulandırmaya gerek yok diyor. sadece başladığım ilk 2 gün sulandırdım. şimdi muhallebide direkt kullanıyorum.


asna

daha bugün ebe geldi, (danimarka) 6 aydan sonra bardaktan azar azar tatttir, 9 ay gibi gecebilirsin dedi. iskandinavya'da böyle.Loxodonta

Benim doktorum 1 yaşından önce eğer bebeğin alerjisinin olmadığı kesinse günde 1 çay bardağından az sütün zararı olmayacağını söylemişti. İşe başladıktan ve sütüm azaldıktan sonra devam sütü vermeyi denedim ama kızım içmedi. Ben de akşamları yatmadan inek sütünün içine muz ve milupa 7 tahıllı koyup veriyordum. Buradaki süt miktarı 1 çay bardağından bile azdı ve ilk zamanlar biraz sulandırdım. Ben bu içtiği sütün bir zararını görmedim, kızımın sağlığına da olumsuz bir etkisi olmadı.


lacivert0

asna orası danimarka orda sağlıklı nesillere doğal hayata önem verilir. bizde dr lar ilaç firmalarının memuru.

daha öncede yazmıştım 20 günlük kızıma idrarda 2-3 lökosit çıktı diye antibiyotik ateş düşürücü vermişti dr un biri.

üzücü ama böyle 3 yaşına kadar DEVAM SÜTÜ ŞART. çünkü inek sütü zararlı. ama devam sütleri inek sütü bazlı onlar HİÇÇÇÇÇÇÇ zararlı değil.


lacivert0

calliophe o bi dönem yapıldı ya sütü olan anne sütle birlikte mama da veriyordu. yazıkkaranfilim

bir yaşından önce inek sütü de verdim (süt olarak içmediği için sütlaç ,muhallebi olarak) bal da verdim.Dr.Kadir Tuğcunun bal hakkında yazılarını okudum.1 yaşından önce verilmemesi gereken balların kanada ,amerika civarında olduğunu söylüyor.Ben kızıma verdim bir sorun olmadı 


Ulku

iyi de, hangi inegin sutunu icireceksiniz?
bir de sut israri neden? ayran verin yogurt verin kefir verin.
bir de, kadir tugcu deiyse iki kere dusunun, tum bilime karsi cikan urkutucu tavsiyeleri var cesitli konularda.Cevaplamak için Üye ol