1 yaşından önce inek sütü içebilir diyen dr var mı?

lacivert0 soruyor: 10

bazı dr lar kesinlikle 1 yaş öncesi inek sütünü yasaklarken kimi dr lar ilk geçilecek ek gıda (eğer anne sütü yoka/azsa) olarak görüyor inek sütünü.

benim bebeler maalesef:( anne sütü alamadılar ve ben 1 haftadır inek sütü vermeye başladım.

çünkü benim aklım inek sütünün yasak oluşunu almıyor. inek sütü yasaksa neden mamalar inek sütü bazlı.

yada ben henüz hiç bir dr un balı veya yumurtanın beyazını 1 yaşından önce verebilirsiniz dediğini duymadım alerjen ve yasak peki neden inek sütünde böyle bi karmaşa var.

eğer bu bilimsel çalışmalarla ispatlanmışsa neden yumurta gibi bal gibi herkes aynı görüşte değil.

ayrıca 1 yaşından önce yasak olan bal ve süt sütlü ballı kaşık maması olarak verilebiliyor. (4-36 ay)

sizlerin dr larının ve siz annelerin düşüncelerini merak ediyorum

Bu soruyu cevapla


23 Cevap


lacivert0

Ulku yoğurt fazlasıyla veriyorum. kefire yakın zamanda el atacağım ama gece 1 veya 2 kez uyanıyorlar anne sütü olmadığı için ayran kefir yoğurt veremem.

bu durumda süt ve mamadan başka alternatif yok. ben mamayı 6 ay zaten verdim ama içime sindirerek değil. süt bana çok daha mantıklı geliyor.

süt bazlı mamadansa direkt süt.

hangi ineğin sütü demişsiniz komşunun ineği (dalga geçmiyorum) küçük bir ilçede çalışıyorum bu yüzden açık süt alıp yoğurdu öyle mayalıyorum ama içirmek için uht süt veriyorum. ama hep uht mi veririm bilmiyorum.

dr. tuğcu tek başına bağlayıcı değil benim için ama ben bugüne kadar hiç bir yerde "aman nolacak verin yumurta beyazını " diyen bir dr görmedim duymadım ama 1 yaşından önce inek sütü verilebilir diyen çok gördüm bu bilim her dr için farklı mı,?????


karanfilim

doktorlar mama firmalarının temsilcisi olmuş.kızım ne yaptıysam içmedi süt ,19 aylık hala da içmiyor.2.bebeğime de 1 yaşından önce gönül rahatllığıyla veririm .bir çoğumuz inek sütüyle sütüyle büyüdü.ne sağlığımızda sıkıntımız var,ne de zeka geriliğimiz


Ulku

saglikta sIkIntIm yok, demek icin maalesef ciddi hastaliklarla karsilasmak, vucudun ona gosterdigi direnci gormek, bagisiklik sistemini test etmek gerekiyor. zaten sut ve benzer konularda (tv, vs.) "zararli" dendigi zaman soylenmek istenen, vucuda dogrudan zarar vermesi degil, vucudun gen yapisi, kisinin beslenme aliskanligi, hayat sekli (gec yatmasi, az uyumasi, spor, vs.) hepsi bir araya geldiginde zarar riskini artirmasi, vucudun zayif noktasini/anini yakaladiginda zarar birakma, vucudun direncini azaltma ihtimalini artirmasidir.. inek sutu besleyici bir besin degil. bebek onunla doydugu zaman diger gidalari almamis olacak, o gidalarin icindeki demir ve cinkodan da faydalanmamis olacak ornegin (demir ve cinko yonunden zayif). ve bebegin vucudu, sindirim-bosaltim sistemleri inek sutune hazir degil henuz (bu yuzden anne sutu olusuyor, her yavrunun vucudu kendi turundeki canlinin sutune gore, onu sindirmeye yonelik olusuyor), gelismeyen bobregini zorlama riskimiz var mesela. her bebekte bobrek sorunu olacak degil elbet, ama bu riski almaya deger mi? doktor konusuna gelince. yumurta beyazi verebilirsiniz diyen doktor da gordum ben, 6.ayda portakal suyu verin, en gec 9.ayda anne sutunu biraktirin diyen doktorla da karsilastim. (bu arada cok ozur diliyorum, yazim karisik cikacak, baglandigim pcde sorun var, paragraf, vs. ayarlayamiyorum.)


colpang

Merhaba,
1 yaşından önce inek sütünün tavsiye edilmemesinin sebebi, vücutta ki demir emilimini azaltması ve demir eksikliğine neden olması. (1 yaşından büyük çocuklarda bile en fazla önerilen 0,5 litre, çok süt tüketen çocuklarda kansızlık oluyor. herşeyin azı karar, çoğu zarar)
Bu durumu göz önünde bulundurarak, eğer süte alerjisi yoksa, bebeklerin belli bir miktar sütü tüketmelerinin bir zararı olacağını zannetmiyorum.(bence) Ancak süt miktarını belirlerken, yoğurt, peynir gibi sütten yapılan besinleri de tükettiklerini unutmamak gerekir.
Benim sütüm yetmediği için 4. aydan sonra yavaş yavaş ek gıdalara başlamak zorunda kalmıştık. kızım 6 ay emdi sadece beni, sabah kahvaltılarını az miktarda sütle ıslatıyordum (yumurta sarısı, peynir vs klasik karışım), günde bir kez muhallebi verebiliyordum. yani yeter miktarda sütü 1 yaşından önce de kullandım. Kızımın beslenmesinde hiç mama kullanmadık. Anne sütü + ek gıdalar.
(benim babam doktor ve annem de ebe hemşiredir. onların kontrolündeydi aynı zamanda beslenmesi.) bağışıklık sistemi gayet güçlü, hemen hiç hastalanmayan (maşallah) bir bebek ve çocuk oldu.


karanfilim

Kadir bey çok süt içmenin değil ,kırmızı et tüketilmemesinin kansızlık yaptığını savunuyor. Süt+yeterli kırmızı et tüketilmesine rağmen yine de kansızlık görülürse demir takviyesiyle telafi edileceğini söylüyorNORTH_TAN

Colpang soruya yanıt vermiş ama ben de söylemek istiyorum. Alerjisi olmayan bir bebek için , İlk nedeni demir emilimi. Demir eksikliğine neden olması. 1 yaş altı bir bebeğin demir ihtiyacı biizm gibi etten olamayacağından inek sütü verilmesi tavsiye edilmiyor. (yasaklanmış değil) Bunun dışında Na miktarının daha yüksek olması (böbrekleri yorma), yağ oranın yüksek olması ve bebeğin hazmedememsi (sonradanda yarım yağlı önerilir) sebepler arasındadır.

Mamalar inek sütü bazlı olsada  üzerinden de görebileceğiniz gibi bebeğin ihtiyacına göre formüle edilmiştir.


ozlem3

İnek sütünün yasak oluşunun nedeni hazmının zorluğu... Aslında bildiğim kadarıyla inek sütünün besleyici değerleri anne sütünden yüksek ama bebekler hazmedemediklerinden iyi beslenemiyorlar. Yoksa zararlı falan değil. Bünyelerine ağır geliyor. Mamaların çok yaygın olmadığı dönemde ebelik yapmış olan teyzem bana sulandırmamı ve birkaç damla limon eklememi böylece hazmının kolaylaşacağını söylemişti. Galiba o dönemde sütü olmayan annelere tavsiyeleri buymuş.


Demir meselesine gelince... Sütün her türü ister anne sütü ister inek sütü ister devam sütü olsun yoğun olarak kalsiyum içerir. (inek sütü kalsiyum bakımından çok daha zengindir sulandırlıp seyreltilmesinin nedenlerinden biri de bu.) Kalsiyum da beraber alındığında demir emilimini azaltır. O nedenle devam sütlerine çok yüksek dozda demir eklenir ki kalsiyum emilimi düşürse dahi emilebilen kısmından yeterli demir alınsın. Ama burada iki handikap var. Birincisi yenidoğan bebekler güçlü bir demir deposuna sahiptir ve  doğumdan önce anneden aldıkları demir sayesinde ilk 4 ay besinlerinde demir olması gerekmez. 4. aydan sonra da sağlık ocakları ücretsiz demir damlası dağıtıyorlar. Hatta bu damlaların öğün aralarında verilmesi grektiğini de söylüyorlar (nedeni sütteki kalsiyumun demir emilimini azaltması) Yani formül sütlerdeki demir ilavesi son derece gereksiz.

Bütün bunları bilmeme rağmen sütüm ikizlere az geldiği için kızlarımı sırasıyla prematüre sütü, başlangıç sütü ve devam sütü ile besledim. Nedeni ise basit: Mama firmaları inek sütünü alıyorlar bebeğin ayına göre daha kolay sindirilebilir hale getiriyorlar biraz da vitamin ekliyorlar ve bunu labatatuar koşullarında test edip üretiyorlar. Benim mutfak şartlarında daha iyi bir besin geliştirme şansım yok. Ama kabul etmek gerekir ki bu bir lüks ve para tuzağı gibi de kokuyor. Ayrıca ne gibi kimyasal maddeler kullanıldı, 20 yıl sonra bugün mama yapımında kullanılan maddelerden kaçı yasaklanır bilinmez... Ayrıca doğalı en iyisi değil mi? Şimdilerde mama için ödediğim küçük çapta servet niteliğindeki paranın gereksiz bir harcama olduğunu düşünüyorum.


ozlem3

Ayrıca büyük ticari kartellerin ellerindeki para ve imkanlarla bilimsel gerçekleri nasıl saptırıp otoriteleri nasıl kandırdıkları ile ilgili bir sürü yaşanmış örnek var. Bunları en ünlüsü sigara. Sigara firmaları yıllarca araştırma firmalarına paralar akıtıp sigaranın zararsız olduğunu bizzat doktorların katıldığı kampanyalarla iddia etmişler. Şimdilerde aynı oyun cep telefonları için oynanıyor.


Mama firmaları bunu yapıyor demiyorum ama yapmadıklarını kim bilebilir ki! Büyük şirketlerin dini imanı para olunca; onların kampanyalarına, bilimsel araştırma sonuçlarına, doktorlar için yaptıkları sayısız seminer ve kongrelere nasıl inanabiliriz?

Şu anda hamileyim ve eğer bu sefer de sütüm yeterli gelmezse ne yapacağımı bilmiyorum. Konu hakkında bu kadar araştırma yapmış olmama rağmen sürüden ayrılamayan koyun gibi herkesin yaptığını yapmaya eğilimim var. Bu da biz annelere uygulanan pazarlama kampanyalarının ne kadar güçlü olduğunu ispatlıyor.

Umarım mama firmaları bebelerimizi daha iyi besledikleri konusunda yalan söylememiş, ve mamalara uzun vadede zararlı olabilecek tuhaf kimyasallar (bilerek ya da bilmeyerek) eklememiş olsunlar.madvim

sağlık bakanlığının sitesinde inek sütü verilebileceğine dair yazılar var ayrıca ek gıdaya geçişten sonra hazırladığımız yiyeceklerin içindede süt var . Yalnız bulabiliyorsan (marketlerdeki kay marka süt hariç) keçi sütü özellikle taze keçi sütü bebeğinize en az anne sütü kadar yararlı olacaktır.Uzmanlar keçi sütünün anne sütüne en yakın süt olduğunu ispatlamışlardır.  http://www.biruya.com/index.php/bebeim/212-keci-suetue-anne-suetuene-en-yakn-suet


NORTH_TAN

Yanlış anlaşılmasın diye belirtmek istedim.  Bebek mamalarında arsenik ve melamin doğal karşılandığı için yazılmıyor değil. Arsenik ve melamin  zaten yasak. Tarım bakanlığının bir ara açıkladığı arsenik var açıklamasının sonradan yanlışlıkla olduğu beyan edildi.Melamin yasaklı olmasına rağmen uzakdoğunun cana kastetme işidir.

Belirtek istediğim İnek sütü yasaklanmış değil nasıl mamaların yan etkileri olabilir deniliyorsa inek sütününde olabileceği unutulmamalı. İlk nedenide yok sayılamayacak -yalan olmayacak- bir neden demir eksikliği (çocuk anemisi) 

Eskiler içiyordu bişi olmuyordu yaklaşımının sizin değil ama başka bir çocuğa zarar verebilme ihtimali olduğunu unutmayın.

Tabiki herkes çocuklarına kendi görüş ve bilgisi dahilinde istediğini verebilir. Sadece burada bilgimizi paylaşıyoruz. Bu arada bebek mamaları için çalışan biri değilim.

 

 Cevaplamak için Üye ol