OYUNCAK TAVSİYENİZ...

elifnazar soruyor: 10

NE LEGO,NE ARABA,NE TOP,NE YAPBOZ,NE TAMİR ALET SETİ,NE TAKMALI ÇIKARMALI OYUNCAKLAR,NE PASTEL,NE SULUBOYA,NE TÜYLÜ OYUNCAKLAR.....HİÇ BİRİ OĞLUMUN İLGİSİNİ HİÇ ÇEKMEDİ ÇEKMİYORDA...EN BÜYÜK TUTKULARI MUTFAKDA TENCERE,TAVA,KAŞIK,ÇAYDANLIK,TABAK,SAYILAR,HARFLER,BİLGİSAYARI,OYUN HAMURU...BUNLARLA OYNAYA OYNAYA BANA FENALIK GELDİ.ANA OĞUL OYNAYABİLECEĞİMİZ,ZAMAN AŞIMINA UĞRAMAYAN,HER ZAMAN SEVEREK VE İLGİYLE OYNAYABİLECEĞİ,UZUN SÜRE SIKILMADAN OYNANAN,EL BECERİSİNİ VE ZEKASINI GELİŞTİRECEK,4 YAŞ OYUNCAK TAVSİYELERİNİZİ BEKLİYORUM.

(BİR ARA REGE'NİN OYUNLARINI ALDIK BİR SÜRE İDARE ETTİ ŞİMDİ ONLARDA KAR ETMİYOR.BİLMEYENLERE BENDE ONU TAVSİYE EDERİM ZEKA AÇISINDAN ÇOK FAYDALI)

Bu soruyu cevapla


14 Cevap


CokBilmis

Sayılar ve harflerle oynanacak oyunların sonu gelmez ki?

Benim kızdan anladığım şu: Bu yaşta artık oyuncaktan çok oyunun kendisi önem kazanıyor.

Benim kız bütün gün ya sokakta arkadaşlarıyla oynuyor ya da evde elinde kitabı, masal anlatma numarası yapıyor ya da bize okutuyor. Başka da hiçbir "oyuncak" ilgisini uzun süreli çekmiyor.


elifnazar

EVET SONU GELMEZDE BİRAZ DAHA OYNARSAK 2.DEĞİL 3.SINIFTAN BAŞLAYACAK İLKOKULA :)))  DAHA FAZLA ÖĞRETMEK İSTEMİYORUM.MAŞALLAH ÖĞRENDİKLERİ YETER.HER GÜN GEZİYORUZ ONLA AMA TÜM GÜN SOKAKTA OYNAYACAK ARKADAŞI YOK OLSADA BEN O KADAR UZUN KALAMAM ZATEN 1 SAAT PARKA GİDİYORUZ AKŞAMÜSTÜ.BURALARDA KOMŞULUK SIFIR ZATEN.MASALI BANA OKUTUR.BURDA NE YAZIYOR DİYE HER YAZIYI SORAR AMA EL GELİŞİMİDE GEREK.


CokBilmis

Ben ısrar edeceğim :) İlgisi olan alana destek verin. İlgisi olmayan alanı ne kadar destekleseniz de ilgisini çekemeyeceksiniz nasıl olsa.

Harflere hevesi varsa el gelişmi için yazı tahtası alabilirsiniz. Benim kız bayılıyor özellikle kalemli tahtaya yazı yazıp silmeye. Rahat 1 saat oyalanabiliyor tahtayla. Minik boylardan aldım ben, kucağa sığacak kadar küçük. ELine alıp istediği odaya taşıyor. Tabii etrafı boyamasın diye göz kulak olmak gerekiyor :) Tebeşirli tahta da aldım, onu beğenmedi. Bir de mıknatıslı tahta aldım, onu da beğenmedi. Arabada kullansın diye Aquadoodle aldım. Şu sizin sorunun altında görünen modelinden. Onunla oynuyor ama yine de iki kuruş paraya aldığım minik tahta kadar oyalamıyor onu.

Okuma yazma öğrenmeye başlayabilir. Sitede şimdi hatırlamıyorum kimdi, benim kızım yaşımda bir kız var heceleyerek okumaya başlamış. Hevesi varsa, zaten siz desteklemeseniz de öğrenir. 

Aaa, bir de aklıma geldi: Bizim kız makas hastası. Sürekli kesme çalışmaları yapıyor. Kırtasiyeden uçları plastikle kapatılmış, çok keskin olmayan çocuk makası aldım. Veriyorum eline kağıtları kırt kırt kesip duruyor. Hatta şekilli kesme makasları aldım, onlarla da eğleniyor. Ama yine de en ucuzu olan sade makas favorisi. Parmak kaslarını geliştiriyordur değil mi?


elifnazar

ÇOK BİLMİŞ YAZDIĞIN ŞEYLERİ OKURKEN OĞLUMUN ODASI GÖZÜMÜN ÖNÜNE GELDİ.  :)) TEBEŞİRLİ YAZI TAHTASI,BEYAZ TAHTA VE KALEMİ,BÜYÜK BOY AQUADOODLE,KÜÇÜK BOY MIKNATISLI KALEMLİ ÇİZİM TAHTASI,VE SAYISIZ MIKNATISLI HARFLER VE SAYILAR TÜRKÇE İNGİLİZCE HEPSİ VAR FAZLASIYLA ARTIK ÖĞĞHHH...GELDİ  :))  ONLAR BAŞTACIMIZ ZATEN OLMAZSA OLMAZIMIZ.HANİ ONLAR DIŞINDA FİKİR VARSA DEDİM. :) MAKASI SEVİYOR AMA ÇOKDA İLGİSİNİ ÇEKMİYOR.


CokBilmis

Hımmm, o zaman bizimkilerin ilgi alanalrı aynı.

O zaman bir başka öneri: KUm kavuzu ve oyuncakları.

El kaslarını da geliştiyor.

Kova ve kürek zaten belli. Hunimiz var bizim bir de saydam, onun içinden kumun akışını görmeye bayılıyor. Bir de oyuncakılarda satılan ucuz bir tür kova var. Huni ve altında da bir değirmen. Huniden akan kumlar değirmeni döndürüyor. Tüm çocuklar hastası. Bir de elek tabii, olmazsa olmaz. Kumları eleyip, taşları buluyor. 1 saat oynama garantili :)

Aynı mantıkla banyo oyuncakları da var. İkea'dan aldığım 4-5 küçük kova var içiçe. Herbirinin değişik noktalarında delikler var. İçlerine su doldurup akışlarını seyretmeyi seviyor.

Dışarı çıkmıyorsanız evde de kum havuzu yapılabilir. Benimki ilgisini kaybetti artık parkta oynamayı tercih ediyor ama bir dönem evde de oynamıştı: http://sormabulmadunyasi.blogspot.com/2011/02/evde-kum-havuzu-yaplabilir-mi.html

Eğer paranıza kıyacaksanız hazırı da var: http://birannedogdu.blogspot.com/2011/09/evde-plaj-keyfi.html
Aynı anne oğlunun hala oynadığını söylüyor o oyuncakla: http://birannedogdu.blogspot.com/2012/03/uc-yas-nasl-bir-sey.html

Dur bakalım, siz biraz daha zorlayın, benden bir kaç fikir daha çıkabilir :)elifnazar

O OYUNCAK GERÇEKTEN SÜPERMİŞ.OĞLUM 1,5 YAŞINDAYKEN FALAN GÖRSEYDİM ALMAK İÇİN DELİRİRDİM AMA BU SAATTEN SONRA ALMAK PEK MANTIKLI DEĞİL.ŞİMDİDE OYNAR AMA ÇOK UZUN KULLANAMAYIZ. :(( ZATEN YAZIN DENİZ FALAN DERKEN SUYA DOYAR SANIRIM.KUMLU PARKLARA GİTMİYOR PAŞAM.AYAKKABISI KİRLENİYORMUŞ :))) KIŞINDA KARA BASTIRAMAMIŞTIK :)))  AYAKKABIM KİRLENDİ DİYE EPEY AĞLAMIŞTI. :))) PARKIN TABANI YUMUŞAK MALZEMEYLE KAPLI OLMALI:))) AMA HAVALAR İYİCE ISINSIN BALKONDA BEN ONU KUMLA OYNATIRIM. ;)


elifnazar

YOKMU TAVİSYE EDECEK BAŞKA :((


dinlebeni

Tavsiye edilecek bir şey kalmamış. Bence bu durum oyuncak beğenmeme değil aşırı doyurulmuşluk. Bence başka oyuncak alma oyuncklarını topla kaldır. Her gün bir tema seçip ona uygun oyuncaklar çıkart ister oynasın ister oynamasın.

Çok bilmişin bahsettiği kız benim kızım  şu an heceleme düzeyinde okumaya geçti. En çok ilgi duyduğu şey kitaplar ve sosyal olaylar ben artık oyuncağa değil kitap, dvd ve ev aktivitelerine yatırım yapıyorum. Çocuğun 3 yaşında olduğuna göre ilgi duyduğu konuları biliyorsundur ona göre alternatifler sun. Öyle günlerce oynanacak bir oyuncağın varlığına ben inanmıyorum. Oyuncaktan çok aktivitelere yöneltmek kendi oyuncağını tasarlamasını sağlamak çocuğa çok keyif veriyor ve tüketimi azaltıyor.

Kısa süreli eğlendirici oyuncaklara bahçe oyuncakları, su oyuncakları, maket yapımı, çiçek yetiştirme, çim adam, tual ve palet, minyatür hayvanları, uzay ya da vahşi yaşam temalı oyuncakları öneririmelifnazar

dinlebeni haklısın aslında.bizimkisi aşırı doyurulmuşluk değilde alışkanlık olmaması sanırım çünkü oyuncağı çok yok.etrafımdaki çocuklara baktığımda bizim oyuncağımız yok bile denebilir :) bebeklikten beri oyuncaklarını 2-3 gruba ayırır her 15-20 günde bir değiştiririm ki ilgiyle oynasın yeni oyuncak gibi.ama artık bu yaştan sonra oyuncak değilde başka şeyler arıyorlar sanırım.


bilge

Kesinlikle bende katılıyorum dinlebeni'ye. Biz de ara ara oyuncakları koliye doldurup kaldırıyoruz. Aradan 2-3 ay geçince tekrar ekranlarda:)

Benim kızımda 3 yaşında. O da oyuncakla değilde , birlikte bişeyler yapmaktan zevk alıyor. Şimdiye kadar o kadar yapboz almışızdır, ama bu hafta evde kendimizin yaptığı yapboz kadar keyif vermedi ona.  Tavsiye ederim.

http://www.kucukprenses.com/2012/06/28/kiyafet-giydirmece-yapbozu-yaptik/Cevaplamak için Üye ol