Bebek yoğurdu..

lalinmira soruyor: 9

Merhaba, bebeğim 6.ay icinde ve doktorumuz Yoğurta başlatacak, Yoğurta bebeğinize ne sekilde hazırlıyorsunuz? İnek sutu mü? Günlük sütlerden? Keçi sutu yada formül sut yazmışlar? Ne sekilde yaptığınızı yaparmıştınız lütfen kafam cok karıştı..

Bu soruyu cevapla


19 Cevap


asklepios

çünkü bulunduğum şehre pastörize günlük süt gelmiyor, çiğ süt eve sokmam, pek çok çocuk hekimi arkadaşım formül sütten yoğurt önerdi, tutturmayı da başardım, minik de severek yiyor...


CokBilmis

Siz muhakkak vermedne önce araştırmışsınızdır diye soruyorum: Formül sütün içinde de inek sütü yok mu baz olarak? Formül sütün içindeki inek sütü de UHT yöntemi ile kutulanmıyor mu?


asklepios

cokbilmis, inek sütünün protein yükü,  0-1 yaş arasında bebekler için fazladır, yani böbreklerinin kaldırabileceğinden fazla solid yük içerirler. evet, formül sütler inek sütü bazlıdır. fakat içerdikleri protein miktarı ve kombinasyonları, anne sütündeki oranlar göz önüne alınarak düşürülmüş, allerjen proteinler çıkarılmıştır. asla anne sütünün yerini tutmamakla birlikte, anne sütü taklit edilerek geliştirilmişlerdir. eğer kızım formül sütten yoğurdu sevmeseydi, keçi sütünden yapacaktım, anne sütüne en yakın süt olduğundan ve daha az alerjen olduğu için. 


CokBilmis

Ama zaten 1 yaşına kadar süt değil de yoğurt veya kefir veriyoruz.

Yani inek sütünden yapılan yoğurt ve kefir de mi alerjen olabiliyor?


Bir de şu: Sütün içindeki protein miktarı düşürülmüş, bazı proteinler (alerjen olanlar) çıkarılmış, bazı protein kombinasyonlarına (anne sütüne benzesin diye) müdahal edilmiş filan deniyor ya?  Kimyayla ilgim olmadığından, bu tür müdahalelerin nasıl yapıldığını bilmediğimden, ben şahsen huylanıyourm bu tür açıklamalardan :)asklepios

İnek sütü, yoğurt haline geldikten sonra alerjen olacağını sanmam. Alerjenlerden çok protein yükü nedeniyle doğrudan inek sütünden yoğurt vermemeyi tercih ettik. Kaldı ki, istesem de veremem, bu şehire günlük pastörize süt gelmiyor. Biz formül sütten yoğurdu kabul ettiği ve sevdiği için, 1 yaşına kadar böyle vermeyi planladık. Sonra İstanbul'a döneceğiz, orda pastörize günlük sütten yaparız yoğurdu.


Proteinler elektroforez, jel-kütle, sıvı-kütle ve gaz-kütle spektrometre yöntemleriyle ayrıştırılabilir ve materyal istenmeyen proteinlerden arındırılabilir. Yerli yayın pek okumuyorum, literatür takip ediyorum, bebek bakımı ve beslenmesinde Amerikan Pediatri Akademisi'nin rehber niteliğinde bir kitabı var, ondan yararlanıyoruz. Araştırmadan ve emin olmadan hiçbirşey vermemeye gayret ediyorum.
CokBilmis

Of of of, "elektroforez, jel-kütle, sıvı-kütle ve gaz-kütle spektrometre yöntemleri" dedin ya? Bitirdin beni şu an.

Hani insan bilmediğinden korkarmış en çok. Hiçbir kelimesini anlamadığım için iyice tırstım :)

Hazır okuyanını bulmuşum, affına sığınarak bir soru daha soracağım: Protein yükü fazla olunca ne gibi zararı oluyor bebeğe?


asklepios

seni bitirmek için söylemedim, hem de sen de öyle kolay bitecek göz yok. cokbilmis, kızı kocaman yapmışsın, ne yapacaksın protein yükünü 0-1 yaşta diye sormuyorum sana, bu yüzden cokbilmis olmalısın.


Sütte bulunan proteinleri casein ve whey proteinleri olarak ikiye ayırırz. Anne sütüne bunların oranı %60 whey, %40 casein şeklindeyken; inek sütünde %20 whey, %80 caseindir. Bu yüzden anne sütü yokluğunda bebeğe verilecek mamanın whey/casein oranı, anne sütündekine yakın olmalıdır. Whey proteinlerin bioyararlanımı çok daha fazladır, hızla büyüyen ve ihtiyacı artan bebek metabolizması için idealdir. Casein türevlerindeyse, bebek bunları sindiremez, atılmaya giderler ve zaten gelişimini tamamlamamış olan böbreklere fazla yük biner. Anne sütü yokluğunda formül süt yerine, yoğun şekilde inek sütü kullanılması; ilerleyen yaşlarda bu çocuklarda böbrek patolojilerine neden olabilir. 


CokBilmis

:) İkinciyi düşünüyorum, o nedenle ilgilendim.

Anlattıklarını bu sefer anlayabildim birazcık sanırım :) Mesela kedim var benim, normal süt içemez. Sanılanın aksine, kediler bile inek sütünü ancak sulandırılmış şekilde içebiliyorlar.

Ama kedim çok rahat yoğurt ve kefir içebiliyor.

Yani ben yine de protein oranı yapay yollarla azaltılmış formül süt yerine, inek sütünü kefir ve yoğurt olarak vermeyi tercih ederim ikincide de sanırım.

Bebeklerin ileriki yaşlarında böbrek rahatsızlığı yaşama ihtimali, 6 aylık bir dönemde yedikleri yoğurt/kefir nedeniyle artıyor olması ihtimali bana uzak geldi. Gerçi bilmiyorum var mıdır bu yönde bir araştırma. Yani 6-12 ay arasında formül süt ile yapılan yoğurt ile beslenen çocukların, inek sütüyle yapılmış yoğurt ile beslenen çocuklardan daha az olasılıkla böbrek rahatsızlığına yakalandığına dair bir araştırma var mıdır, bilemiyorum ama kendi çevremde formül sütle beslenen kimse olmadığı gibi böbrerk sorunu yaşayan da yok çok şükür. Bizim ailede olasalılık düşüktür herhalde deyip, ikincide de şansımı inek sütünden yapılmış yoğurttan yana denerim sanırım.


asklepios

inek sütünden yapılmış yoğurt ve kefirde böyle bir risk olduğunu sanmıyorum. kastettiğim anne sütü yoksa, formül süt (mama) vermek yerine doğrudan bildiğin inek sütünün verilmesiydi. ama yoğurtla ilgili çalışmaya rastlamadım, zira batı kültüründe yoğurt bizim gibi yaygın değil, amerikalılar bebeklere yoğurdu 8-9. ayda başlamayı öneriyorlar. benim ilk denediklerimdendi yoğurt oysa. biz doktor anne-baba olarak düşünüp taşınıp formül süt-->yoğurt işine karar verdik, minik böbrekleri ihtimal de olsa yormak istemedik. pastörize inek sütünden yoğurda yanlış demem. olsa olsa bir seçimdir.


benim kedim de asla süt içmez, yoğurt yiyince kusuyor, sanırım allerjisi var. zaten insanların yediği hiçbirşeyi yemez, sadece mama yer.Cevaplamak için Üye ol