Gebelikte kullanılan vitaminler

pirinctanem soruyor: 10

merhaba arkadaşlar şuan 12 haftalık hamileyim folic plus günde üç tane içiyorum 13. haftada bırakacağız dedi dr'um ondan sonra kalsiyum ve kan hapı alacakmışım bu kadar ilaç almak bir sorun yaratır mı acaba ? (bir de dr'um 11 haftalıkken %90 kızım olacağını söyledi kızı olan arkadaşlarım da hep 11. haftalarda öğrenmiş benzer durumda olanlar var mı acaba???? ) 

Bu soruyu cevapla


25 Cevap


pirinctanem

teşekkür ederim dr uma yazdıracağım ;)


pirinctanem

beyzabebek : bende ısrar ettim sanırım o yüzden söyledi bakalım hayırlısı 2 hafta sonra gideceğim 15-16. hafta arası olacak inş. netleşiriz:) Bu arada bütün hamileler hemen hemen elevit içiyor dikkatimi çekti.gulenozel : bende şimdi süt ürünlerini elminde geldiğince çok yemeye çalışacağım o ilacı içmektense böylesi daha iyi olacak bizim için. Cinsiyette baya uğraştırmış sizinki bende biran önce netleşmesini istiyorum cicilere bakmak için ;)


gulenozel

Elevit sanırım piyasada muadili bulunmayan bir ilaç bu sebeple herkes onu yazıyor muadili olsa kesin farklı ilaç firmaları ile anlasan hastaneler farklı marka ilaçlar yazar, tabi bu benim nacizane görüşüm. Pirinctanem her ne kadar ciciler super seker olsa da ben son haftalara kadar sabret derim, özellikle kıyafetlerde biz dayanamadık her şeyi çok once aldık herseyi normal giden oğlum son 8 haftada irilesmeye başladı ve sonuçta 4,5 kilo ve 55-56 santim civarı doğdu aldığımız hiçbir yeni doğan ona olmadı bir suru kıyafet ve bez elimizde kaldı biz de es dosta dağıttık, bu sebeple her ne kadar insan almak istese de özellikle kıyafetleri son aya bırak derim ben.


pirinctanem

Evet aslında bir de o durum söz konusu yeni doğan çok almayı düşünmüyorum annem erken doğumu da düşünmek gerek diyor ne olur ne olmazmış.  Sizin bebişe maşallah lokum gibidir şimdi ohhh ne güzel :) Kalsiyum ilacını da kullanmayacağım... Sanırım günde 2 bardak süt biraz peynir bize gerekli vitamini verir. Şanslı bir anne adayayım ben kusma durumum 1 kez oldu genel olarak iyi gidiyoruz çok şükür 2 hafta sonra ki kontrolü iple çekiyorum.


can80

İki hamileligimdede Sadece Demir hapı ictim. Folic acid istemiştim ama Dr um hamile kalmadan once başlamam gerektiğini sonrasinda anlami olmadigini söylemişti ve vermedi. Vitamin, kalsiyum,omega içmedim.pirinctanem

Ben de şimdilik sadece demir hapı kullanıyorum.


can80

Sizi yanlış yonledirmek istemem. İçmedim derken Dr. um vermedi. Tabiki her kadın her hamilelik farklı. Allah tamamına erdirsin saglikla kucağınız alın bebeğinizi.


pirinctanem

Ben, hamile kalmadan 3 ay önceden ve kaldıktan 12. hafta sonuna kadar folik asid içtim. Sonrasında bana ferrrum (kan hapı) ve celci-net D3 verdi bu ilacı kullanıp kullanmama arasında kaldım ve kullanmaktan vezgeçtim.. Bunun yerine doğal yollardan o vitamini almak istiyorum hayırlısı olur inş.gulenozel

Şimdi aklıma geldi, aslında doktorum Elevit vermeden once eğer doğal yoldan alırım diyorsan yazmayayım vitamin demişti, ama ben çok zor şartlarda çalışıyordum birde sürekli kusuyordum ve düzenli beslenmem diye vitamin iyi olur diye düşünmüştüm, en iyisi doğal yoldan almak hele miden de iyiyse, yumurtayı da es geçme :) güzel bir hamilelik ve akabinde güzel bir dogum geçirirsin inşallah zaman ne çabuk geçiyor gecen sene bu zamanlar ben de bu haldeydim.


Yasemina

16. haftaya kadar folbiol


16. haftadan sonra ise Elevit'in muadili bir vitamin, Omega-3 Balık yagı kapsulu ve 1 ferplex Fol.
Ferplex Fol'un agır ve sındırımı zor oldugu soylenıyor fakat bende herhangı bır yan etkısı olmadı. Ayrıca dogum sonrası bu ılaclara 4 ay daha devam ettıgımı hatırlıyorum. Cevaplamak için Üye ol