anne sütünden kabızlık...

fatosank soruyor: 7

1 ay kadar önce bir kız yeğenim oldu anne sütü alıyor.ama kakasını yapamıyor,ancak fitille yapabiliyor.fitille yaptığı zaman kaka cıvık aslında.doktora gittiğinde ise doktor anne sütü alan bebeklerde olabilir demiş.bebek çok huzursuz.çok emmesine rağmen kiloda alamamış.böyle bir sorun yaşayan var mı?

Bu soruyu cevapla


7 Cevap


ozguranne

Anne sütü alan bebeklerde 1 haftaya kadar kaka yapmama normal diye biliyorum. Kabızlık sayılmıyor. Acaba öyle bir durum mu?


fatosank

bebek kendiliğinden yapamıyor,ancak fitille.kakası cıvık zaten,kabız gibi değil.


esinveomer

    Benim oğlumda da ilk doğduğu zamanlarda böyle bir problem olmuştu..Doktorumuz makat darlığından demişti ,uzun bir süre fitil kullandık.Öyle kakasını yaptı.ÇOk seyrek kaka yapıyordu.Kaka esnasında yatarken bacaklarını çömelir pozisyonuna getirmek bu işi kolaylaştırıyordu.

    Süt emen çocuklarda kaka zaten hep sıvı kıvamlıdır.Ek gıdaya geçtiğinde kıvamı katılaşır.
    Ama ömerde kilo almama problemi olmadı bilakis çok güzel kilo alıyordu.Yeni doğan bebeklerin çok sık emzirilmesi gerekir.Kaka yapamıyor diye emzirme olayını sakın kısıtlamayın.Emdikçe kaka yapması sıklaşır.
    Ömerin bu sıkıntısı kendiliğinden zamanla geçti....


banuo

Arkadaşımın kızında benzer bir kabızlık ve huzursuzluk problemi olmuştu. Surekli emiyordu, ve de huzursuzdu. Gazlanmasına bağladılar bir müddet, fakat üst üste iki ay kilo alımında problem olunca sütün yetmediği anlasildi. Sorun kabizlik degil, yetersiz beslenmeymiş. Böyle bir ihitmale karşı, sağarak sut miktarı kontrol edilebilir. Gerçi doktor kontrollerinde gerekli yönlendirme yapılacaktır.


Damla

Benim oğlum da çok zor kaka yapıyordu, genelde 3 günde bir, 8 güne kadar çıkmıştı. Fitil vermedi hiç doktorumuz. Sonra katı gıdalara geçince düzene girdi.

Kilo alamıyorsa bu önemli tabi, doktoru bu konuda ne diyor?


fatosank

bebiş doktora gitti.bazı bebeklerde 3 ay kadar olabilir demiş.alması gerekenden daha az kilo almış.1.ayında aldığı kilo 500gr.


pnrcetin

benim oğlum da katı gıdaya geçene kadar kendiliğinden kakasını yapmakta cok zorlanıyordu ancak 6 aylık olnuca katı gıdaya basladığımızda bu durum kendılığinden düzeldi günlerce çok endişelendim neden kaka yapamıyor dıye birkaç kez doktora gittik ancak kaka katı olmadığı için kabız olmadığını söyledi doktorumuz ve 5 günden sonra fitil yapmamızı söyledi birde poposunu uyarmamızı önerdi bu şekilde bu süreci atlattık. katı gıdalara geçtiğinizde sizinkide düzelecektir umarım.Cevaplamak için Üye ol