Süt ürünleri alerjisi

zeydemm soruyor: 3

Merhaba,

Bebeğim 6,5 aylık ve tam tanısı koyulmamış fakat süt ve süt ürünleri alerjisinden şüphelendiğimiz besin alerjisi bulunmakta. En yaygın belirtisi olan kakada kan yoktu sadece gaz, pişikve egzama işe alerji dünyasına giriş yaptık. Prick ve yama testleri (süt ve süt ürğnleri- domates- yumurta-pekmez- keçi sütü) negatif çıktı ama egzama hala devam. Şu an pregomin as kullanıyor, ek gıdaya geçiş yaptık hem ben hem bebeğim süt ve süt ürünleri, keçi sütü, yumurta ve dana eti kullanmıyoruz.ben artı olarak ayrıca domates de tüketmiyorum. En az iki aydır bu süreç devam etmekte ve en son dana etini de kestim bi yanağında egzaması geçti diğeri hafif duruyor özelikle banyo sonrası aşırı kızarıyor. Kullandığım kremler klasik core satin pembe ve mustela stelopia.

Öğrenmek istediğim konu şu; diyete ve ilgili mamaya başladıktan kaç gün sonra alerji (egzama) sona eriyor? Ve aslında egzamayı durduran diyet ve mama değil de kullandığım kremler mi? Tam kestiremiyorum açıkçası. Kafamdaki diğer soru işareti ise ya ibekirttiğim besinlere alerjisi yok ise asıl odaklanmam gereken besini gözden kaçırıyorsam? Kremler egzaması için fayda sağladığından da göremiyorsam?!

Lakin şunu da belirtmek şsterim ki dana etini kesmemle birlikte egzamamız daha iyiye gidiyor.

(Testlerin negatif öıkmasına rapmen doktorumuz depolayıp geç reaksiyon gösterebilir ve dönem dönem alerji ortaya çıkabilir dediği için diyete devam ediyorum)

Bu soruyu cevapla


3 Cevap


palmiyea

Merhaba kullandığınız kremler egzamayı belki hafifletir ama gecirmez malesef sadece kortizonlu krem vs egzamayı gecirir ama alerjiye bağlı egzama olduğu için kortizonlu kremi keser kesmez geri döner. Oyyzden yediğiniz alerjik gıdaları kesmeyle azalma olmuştur. Bir de aklınızda bulunsun pakete girmiş hiçbi ürünü ve dışarda hiçbişey yememenizi de tavsiye ederim. 


zeydemm

Merhaba tekrardan,

evet ben de sizin gibi düşünüyorum. Son gelişme şu şekilde dana etini kestim ve egzamamız toparladı. Kuzu etiyle tam gazdevam :) ayrıca geçen gün gayri ihtiyari tereyağlı çorbadan tattım akabininde emzirdim ve oğlumun bünye hemen reaksiyon gösterdi. Acaba peynir veya yoğurtta da gösterir mi ne dersiniz? 


palmiyea

Tereyağı dokunduysa büyük ihtimalle diğerleri de dokunur. Bazen direk süt dokunup yoğurt ve peynirin dokunmadığı olabiliyor ama bazı doktorlara göre süt dokunuyorsa yoğurt vs de yememek gerekiyor. Herseyi tek tek denemeniz gerekiyor bi gıda dokunduğunda da vücudun toparlanıp tüm belirtilerin gecmesi için de en az 1 hafta beklemek gerekiyor. Bir de her gıdayı 3 gün denemek lazım ama ben 5 gün deneyip emin oluyorum. Önce dudağına değdirip 15 dk bekliyorum sonra yarım cay kaşığı veriyorum. sonraki gün 1 çay kasığı, 1 tatlı kaşığı,1 yemek kaşığı seklinde ilerliyorum. Cevaplamak için Üye ol