Dogum parası ne zaman yatıyor?

didemnurcan soruyor: 10

Merhaba,
Benim 16 Haz. itibari ile dogum iznim bitti, tum evraklarımı tamamlayıp ssk'ya verdim. 2 hafta sonra paranız yatar dediler. Cuma gunu yatmamıstı. SSK'ya cok da guvenemiyorum acıkcası. Bunun kontrol edilecegi bir web sitesi falan var mı? Ya da deneyimli anneler kac hafta sonra yattıgını hatırlar msnz?

Bu soruyu cevapla


33 Cevap


aytude

evet ben de didemnurcanla aynı soruyu soruyorum..Ne demek makbuz kesilmemiş, mesai de bitti soramadım sgk'ya.


turkuazz

arkadaslarben de 2 ay once dogum yaptim.bu para nedir hicbir fikrim yok.istanbul unv. mensubuyum.ne kadar bir miktar merak ettim?


GulcanDeniz

Turkuazz,  annelik ya da doğum parası diye geçiyor.
Miktar çalışılan kuruma göre değişiyor sanırım.
Ben gazeteciyim, sendikamız var, zannedersem o yüzden bize biraz fazla yatıyor.
3 sene önce 8 bin lira civarında idi. (Eski parayla 8 milyar). Şimdi artmıştır.
Ama doğum doktorunun ya da işyerindeki sekteretin/muhasebecinin bunu sana söylememesi ilginç...

Didemnurcan, 3 yıl önce SSK'ya (henüz SGK olmamıştı, am sistemde çok büyük değişiklik yapılmadı bildiğim kadarıyla) bizzat giderek almıştım doğum parasını. Bir takım begeler fila istemişlerdi (doğum izni kağıdı gibi bir şey, işyerinden filan bazı belgeler, nüfus cüzdanının vukuatlı örneği mi ne, vs...  Telefonda neler gerektiğini söylüyorlar. Ama bana denk gelen memur işini iyi yapmadığı için sanırım evrakları eksik bildirmiş, uğraşmak zorunda kalmıştım)

Şimdi değişti mi nasıl bilmiyorum. Telefon edip öğrenilebilir.


didemnurcan

selam, sgk ile gorustum. Buradaki mudurlukte slem bitmis sayıştay onayı alınıp, makbuzu kesilecek demekmis. belgeler verildikten 20 gun sonra yatar dedi.


aytude

ben de bugün aldım doğum paramı. makbuzu kesilecek yazıyordu ama yatmıştı.yuksel_

ben de 2-3 hafta sonra almıştım ama araya kurban bayramı felan girmişti o yüzden. Bir de alacağınız miktar 1-2 milyarın üzerindeyse büyük bir PTT ye gitmeniz gerekiyor, küçük yerlerde o kadar para olmuyor genelde.


aytude

ben küçük bir ptt'ye gittim, hatta prefabrikteydi :) ama verdiler.


turkuazz

didemnurcan bana unv.nin maas burosu 140 lira gibi bir rakam soyledi.oyle mi gercekten?perihan

Turkuazz, 8 hafta doğum öncesi, 8 hafta doğum sonrası olmak üzere toplam 16 hafta iş göremezlik raporu alınıyor ya doktordan. Bu geçen sürelerin ödemelerini işvereninizden değil, SGK'dan alıyorsunuz. 140 lira çok düşük bir rakam. Brüt ücretinizin %60'ı gibi bir rakam ödeniyor aylık. 16 hafta için de kabataslak 2 maaşın brütünün %60'ı diyebiliriz. Yalnız bazı işverenler bu prosedürle çalışanını uğraştırmaz, normal maaşını öder, SGK'dan yatırılacak parayı da götürür işvereninize verirsiniz.


turkuazz

bu 140 lira dogum yardimi olarak geciyor.is goremezlikle ilgili birsey soylenmedi bana.telefonla nereyi arasam acaba?Cevaplamak için Üye ol