Dogum parası ne zaman yatıyor?

didemnurcan soruyor: 10

Merhaba,
Benim 16 Haz. itibari ile dogum iznim bitti, tum evraklarımı tamamlayıp ssk'ya verdim. 2 hafta sonra paranız yatar dediler. Cuma gunu yatmamıstı. SSK'ya cok da guvenemiyorum acıkcası. Bunun kontrol edilecegi bir web sitesi falan var mı? Ya da deneyimli anneler kac hafta sonra yattıgını hatırlar msnz?

Bu soruyu cevapla


33 Cevap


turkuazz

yalniz ben maasimi almaya devam ettim normal miktari ile.bu nedenle belki de yoktur 657 ve unv. mensuplarinda boyle bir odeme?


perihan

Peki sen işgöremezlik raporunu alıp işverenine verdin, onlar da internetten raporunu başlattılar mı? Ayrıca hastaneden de doğum belgesi ve birkaç evrak daha hazırlanıp sigortaya yollanıyor diye biliyorum.


perihan

Turkuazz, normal miktarı ile devam ettin madem, ekstra bir ödeme yok canım:) Bu eski SSK'lılar için olan prosedür, memurlarınki nasıl bilmiyorum.


turkuazz

isgoremezlik raporu olarak degil de dogum oncesi ve sonrasi iznini kullanmasi uygundur seklinde raporlar verdim kurumuma.siz ozel sirkette mi calisiyorsunuz?bu 16 hafta boyunca maas almiyor musunuz?


perihan

Çoğumuz özel şirket kölesiyiz. Raporluyken maaşları ödemeye devam eden birkaç eli öpülesi şirket var ama biz onlara denk gelemedik. Evet, 16 hafta boyunca maaş alamıyoruz. O yüzden çoğunluk raporu biter bitmez işe dönüyor.turkuazz

benimki de cok safca bir soru oldu di mi:) herkese kolayliklar diliyorum, isin bir de bu yonu var tabi..


perihan

Dertliyiz çok. Bir de anlayışsız patrona denk gelirsen vay haline.


GulcanDeniz

4 aylık doğum iznimde maaşım yatmaya devam etti. Sonrasında da analık parası aldım.
Yasal doğum iznim bittikten sonra da 6 aylık ücretsiz izin aldım.

Turkuazz, aldığın raporlar doğum izni raporları işte... Onları veriyorsun SSK'ya. Ama memurlarda nasıl bilmiyorum. Sormak gerek, memurlar analık parası alıyor mu diye...Ulku

analik parasi dedigin sey, isgoremezlik parasi iste. 10 gunu asan bir saglik raporu aldiginda da parani sirketin degil sgk oduyor. dogum iznindeki parayi da bu prosedure dahil etmisler.

kimi isiyerleri ise, perihanin dedigi gibi maasini odemeye devam ediyor, sen sgk'dan parayi alinca sirkete veriyorsun. hatta kimi sirket daha da buyukluk gosteriyor, o parayi da almiyor, dogum hediyen olsun diyor.

bir de, isgoremezlik parasini topluca, rapor sonunda almak zorunda degilsiniz. sgk'ya gidebilirseniz parca parca da alabilirsiniz, ben bir kismini dogumdan sonra bir kismini 16 hafta bitiminde almistim. her ay, hatta her hafta da gidip bildirip ptt'den alabiliyormusuz. ama iste zor olan sgk'ya her seferinde gitme mecburiyeti.


NORTH_TAN

Çalışanlarının maaşını doğum izni süresince ödeyen şirketteydim ama nedense doğum iznime 1 ay kala. Pardon ödemeyeceğiz artık, karra aldık dedi. 4 ay maaş almamayı planlamamıştık. Anne olan biri için yapılacak en büyük hediye değil mi? Tam paraya ihtiyacı olduğunda, rapor süresince hiç bir ödememe yapılmaması süper oluyor:))Cevaplamak için Üye ol