Anne sütü alan bebekte inek sütü şart mı

zopatya soruyor: 8

Merhaba

Bnm 15 aylk oğlum var. Hala emziriyorum. Demir eksikliği olduğu için muhallebi ve süt dışında direkt olarak inek sütü vermedm hç.

Yavaş yavaş başlamayı düşünüyorum ama pek te sevmedi gibi. Çok şart mı inek sütü. Kalsiyum açısından anne sütü yetersz mi kalır. Hergn peynrini yoğurdunu yiyor

Tesekkurler

Bu soruyu cevapla


8 Cevap


egokce

sütten daha çok kalsiyum olan çok şeyvar süt bence gerekli diil gerekli diyenler yanlış biliyo


Demgul

Kalsiyum açısından düşününce peynir ve yoğurtta çok daha fazla var.ayrıca yeteri kadar anne sütü alan bir çocuk içinde illa süt içmesi gerekmiyor bence.ama tat açısından alışkanlık kazanabilmesi için arada 2 günde bir yada kahvalatıda yatmadan önce küçük bir çay bardağı denenebilir.15 aylık olmuş minik bal katarak olabilir


goldenfish

önemli olan besindeki kalsiyum miktarı değil; insan vücudunun o besindeki kalsiyumun ne kadarını emebildiğidir.Bu baglamda anne sütündeki kalsiyum bebek tarafından yüzdeyüz emilebilir niteliktedir.

Eger yeterli miktar süt alıyorsa değil ineğin sütüne herhangş başka bir besine bile bir süre daha gerek yoktur. Yerinizde olsam ille de takviye istiyorsam yogurda yönelirdim ; sindirimi de alımı da cok daha kolay bir besin ayrıca sütten daha üstün bir besin ..


yaseminyg

Şart değil ama anne sütünü bırakınca yadırgamaması için arada bir vermekte fayda var. Ben de 2,5 yaşına kadar emzirdim. Normal sütü bizimki de içmezdi ama biz kahve içerken ona da nesquick hazırlardım onu içerdi. 2 yaşından sonra kutu kakaolu süt vermeye başladım. Şimdi ise kakaolu süt ya da kendi hazırladığım meyveli ballı sütü içiyor. Yığurdun kalsiyum içeriği süt ile aynı ama oeynir daha zengin. goldenfish

sütten üstün derken kalsiyumu kastetmedim ;evet sütle hemen hemen aynı diğer besin degerleri olarak söylemiştim eksik oldu ;özellikle probiyotik acıdan cok faydalı.. sayısız faydası var; birde peynir yiyorsa ne ala ama dediğim gibi yogurdun alımı daha kolay.. Gerci bir bebegin gün içinde tüketibelrcegi miktarlara bakarsakta hemen hemen aynı kapıya cıkacaktır.


egokce

insan sürekli süt içmek zorunda değil bence hayvansal gıdalar çokkötü koşullarda hayvanlara işkence edilerek üretiliyor bence çocuklarımızı sütten uzak tutalım alışmasınlar reklamlar bile çokkötü bence artık hiçbi sevimliliği kalmadı o kutudakilerde süt diil duyarlı olmalı anneler.


Koalamoala

Canım illa süt içmesi şart değil ,(bence de) ..Hatta mümkün olduğunca geç içsin..Keçi sütü verebilirsin,anne sütüne çok yakın..Ayrıca kefir mayalayıp verebilirsin,ha meyveli sütleri evde yapıp verebilirsin..Özellikle muzlu süt ve alerjisi yoksa çilekli süt(çilek sanırım 2 yaşından sonra mı veriliyordu,yanılıyor olabilirim) Kakao ,çikolata ve benzeri işlem görmüş ürünler için, ne kadar geç o kadar iyi ,diye düşünüyorum..Pekmez çok faydalı demir eksikliğine,organik diyor yeni nesil ,ben köy veya ev yapımı diyorum.Yoğurt ve kırmızı et,tüketimini birlikte yaptırmazsanız da çok kısa sürede düzelir.Biz de 1 ay önce bıraktık demir kullanımını..Bilgilerim tamamen NAÇİZANE :)goldenfish

egokceye de ayrıca katılıyorum tercih meselesi evet ama ineklerden bir günlükken yavruları ayrıltılıp süt üretmini devam ettirtiyorlar, sütleri fazla olsun diye onlara zarar veren hormon ve ilaclar uygulatıyorlar dogal beslenmelerinden baska diyetler uygulatıyorlar diger yanda yavrular ise anne sütü almadan saglıksız sekilde süt yerine gecen besinlerle büyütülüyorlar. Cogu inek hayatını beton zemin üzerinde 10 ayda bir suni yolla döllenme ve süt verme döngüsü ile geçiriyor falan ; dogada ömrü 20 sene iken ve bunun 7-8 senesi süt üretimiyle gecebilirken , endüstriyel ortamda yasatılan sıkıntı ve stresten 4-5 seneden fazla süt üretemiyor ve kesime yollanıyorlar..

Tabi kalsiyum , protein bizim için önemli hem almalıyız hem yavrumuza vermeliyiz bunu en azından ilk 2-3 sene kendi sütümüzle yapabilsek bu sektörün acımasızlıgına katkımız da olmaz , tabi sehir hayatında bu ne mümkün peynir yogurt et hepsi marketlerden temin ediliyor oralara da reklamlarda görüldüğü gibi yemyesil otlaklarda dogal sürükerle yasayan ineklerden gelmiyor maalesef ..onları yemeyeyim desen yerlerine gecen muadil ürünlerin temini zor bu ülkede vesaire.. Yaradılış olarak otobur ve etoburuz ama maalesef artık dünyada ekolojik düzen diye birsey kalmadığından tüm dengeler altüst durumda .. içim bu konuşarda hiç rahat değil yeri gelmişken yazmak istedim bunları..


Cevaplamak için Üye ol