ek gıdaya geçiş telaşı :)

emir_kubra soruyor: 8

oğluşum altıncı ayını bitirmek üzere.yavaş yavaş ek gıdaya geçmeye çalışıyoruz..ilk olarak arı mama vereyim diyorum ama miktarı konusunda kararsızım.Acaba bir kerede ne kadar vermeliyim.örn:yarım su bardağı yada bir çay bardağı... gibi ölçü verirseniz sevinirim  :) şimdiden tşk ;)

Bu soruyu cevapla


8 Cevap


emir_kubra

bugüne kadar yanlızca anne sütü verdiğim için birdenbire sebze meyve vermek yerine muhallebi tarzı bişeyle başlamak daha ii olur diye düşündüm.bi on beşgün sonra falan sebze pürelerine falan başlarım diye düşündüm :) yanlış mı düşündüm acaba...?


gokalpileseyrialem

Ek gıda ya da katı gıdaya geciste emzirmeyi bırakmıyorsunuz ki. Emzirmeye devam ederken diğer yiyeceklerden de yedirmeye başlıyorsunuz.

Hamilelik annelik ve bebek bakimiyla ilgili tecrubelerimi paylaştığım bir blogum var. Katı gıdaya gecisle ilgili deneyimlerimi ekliyorum. Sevgiler kolaylıklar

http://gokalpileseyrialem.blogspot.com/2011/02/6-aylk-bebek-gelisimi-1-kat-gdaya.html


mona_roza

ben yeni başladım ve bende sadece emziriyordum, birden vermiosunuz zaten birer kaşık verilio muhallebi hele hazırına hiç gerek yok diye düşünüyorum şahsen. az tatlıdan tatlıya doğru gidiorum ben artık oturttum. mantık herşeyden birer kaşık ve bir gnüde tek çeşitle başlamak. artık ömer 3 sebze 1 tahıllı sebze püresi, yoğurt ve meyva püreleri yiyebilio. sonuçta muhallebiden sonrada birden başlamş oluca.


emir_kubra

ilk çocuğumda ek gidaya geçişte yaşadığım acemiliklerden dolayı çok kabızlık sorunu yaşadım. bu defa dahha temkinli ve korkarak hareket ediyorum :(:(   tavsiyeleriniz ve görüşlerinizz için benim için önemli link için tşkr. umarım bu geçiş sürecini en az hasarla atlatırız...SelmaOnurEmre

Canım tek tek sebzelerle ve meyve suyu ve püresiyle başlamanı öneririm. Önce patates püresi ile başlayacaksın. İçine sızma zeytinyağ katacaksın. (ki kabız olmayacak) Sadece 1-2 tatlı kaşığı ile başla. 3-4 gün sonra havuç ekle. Yine 3-4 gün sonra diğer sebzeleri ekleyerek devam edeceksin. Sonrasında bakliyat tarzı şeyler ilave olacak.
Ama her eklediğin sebzeden sonra bir reaksiyon veriyor mu diye kontrol edeceksin. Verirse o sebzeye ara verip bir müddet sonra tekrar deneyeceksin.

Meyvelerde ise, önce elma ve armutu püre yapıp temiz bir tülbentle suyunu sık, 1-2 çay kaşığı kadar içir. Ya da direkt püreyi de verebilirsin. Cam rendede rendelenecek tabii ki.

Sonrasında da kendi mayaladığın yoğrttan verirsin.

7. aydan sonra da yumurta sarısına başlanacak azar azar.

Canım unutma ki bunlar sadece alıştırmalar. Hala gerekli gıda anne sütünden alınıyor olacak.
 
Bu arada ben kesinlikle mama ile başlamanı tavsiye etmem.

Kolay gelsin...


kedidirkedi

Kesinlikle mamayla hele de Arı Mama hiç başlamayın. Doktorlar ya meyve püresiyle ya da sebze püresiyle başlamasını uygun görüyorlar. Sonra da ilerleyen aylarda ek gıda işi oturmaya basladıgında ilk olarak genellikle Aptamil sütlü pirinçli kaşık maması ile devam ediliyor.


acacia

Bize doktorumuz sadece öğlen öğünüyle başlamamızı söyledi.Bu; sebze çorbası yada  muhallebi olabilir dedi.Sebze çorbası bildiğimiz patates havuç la başlanan sebze eklenen  çorba.Muhallebi için ise  su ve pirinç unu ile yapılan şeker yada meyve ile tatlandırılan tarif vermişti.Ama mutlaka öğlen öğününde  sadece birini  vermemizi söyledi.Sanırım kabızlığı engellemek için böyle önermişti.Daha sonra sırasıyla öğünleri ve çeşitleri artırdık tabi..


elfpnrckr

Belki bu ipuçları size yardımcı olur http://www.guncelanne.com/ek-gidaya-gecis/


Cevaplamak için Üye ol