Kızımın kendi başına uyuyabilmeyi öğrenmesi için ağlatma metonu kullanmalı mıyım?

cibi soruyor: 4

Merhabalar,
Kızım 16 aylık ve yaklaşık 3 hafta önce emzirmeyi bıraktım. İlk hafta zor uyudu, sonra tatile çıktık ve artık çok rahat ve mutlu uykuya dalan bir bebek olmuştu. Yıkanıp, kitap ve sütümüzü alıp biraz beraberce vakit geçirdikten sonra onu yatağına koyup bir iki ninni söylüyordum ve uykuya dalıyordu. Gerçi gecede hala 1-2 kez uyanıp pışpışlayınca tekrar uyuyordu ama en azından savaşmadan ve huzurlu bir şekilde uykuya dalıyordu. Tatilden eve dönünce hem öğlen hem gece uyutmak bir savaş halini aldı. Yine aynı rutini yapıyoruz ama yatağına koyunca çılgınca ağlamaya başlıyor. Ne yapacağımı şaşırdım. Kucağıma alınca ya da yatağının yanındaki divanda uzanınca uyuyabiliyor. Okuduğum kaynaklarda ağlasa da odayı terk edip kendi başına uyumasını sağlamazsanız çok çekersiniz diyor. Ama dün ağlattığım halde bir türlü sakinleşemedi ben de yine divanda uyuttum. Bu ağlama krizleri beni çok yıpratıyor. Gerçekten hem kendi iyiliğimiz hem de onun iyiliği için kulaklarımı kapatıp ağlatmalı mıyım? Bu tekniği deneyen var mı? Ağlatarak kendisinin uyumasını sağlarsam gece de uyanmaz mı? 

Bu soruyu cevapla


4 Cevap


skisac

kıyamam bu metodu denemeyin bence, bu soruları aşağıdaki linkten pedagog adem güneşe sorabilirsiniz yada bu tarz soru soran annelere verdiği cevaplara bakabilirsiniz, o her zaman çocuğun güvende hissetmesi, annesinin kokusunu doya doya almasını öneriyor. bende iki arkadaşımın önerisi ile takip etmeye başladım, çok güzel önerileri var.

http://www.ademgunes.com/


wonderwoman

Sakın bunu yapip cocugunuzun size olan guvenini sarsmayin, sonra baska yontemlerde basarisiz olur.Tracy Hogg'un kitabi sayesinde bu yanlistan dondum. 3 gece aglatarak uyutmayi denedim, ama yatir kaldir yontemiyle 2 gecede basarili oldum. Size tavsiyem bebeginize bu travmayi yasatmayin.


AOA

Merhabalar.. 16 ay, ağlayarak uykuya alıştırma yöntemi için çok geç. O yöntem çok daha ufak bebekler için kullanılıyor. Doğruluğu ya da yanlışlığı tartışılır, o konuda yorum yapmayacağım. Bence kendini güvende hissedinceye kadar yanındaki divanda siz de yatın. Zamanla alışacaktır.


gokalpileseyrialem

aman deyim amannn.. ben yaptım siz yapmayın ! hem bu yöntemler için geç kalmışsınız 1 yaşa kadar uygulanabilinecek şeyler bunlar.Geç kalmanızda iyi olmuş hiç denemeyin.Hamilelik bebek bakımı ve annelik ile ilgili tecrübelerimi yazdığım bir blogum var.Bu konu ile ilgili http://gokalpileseyrialem.blogspot.com/2011/07/bebeklerin-sk-uyanma-nedenleri-ve-cozum.html bu yazımı ve aynı yazının 2-3 olarak devamını okursanız kendinizi en azından yalnız hissetmez ve zalim yöntemleri denemeden atlatmış olursunuz.Kolay gelsin sevgiler..Cevaplamak için Üye ol