Bebeğimin uyku düzeni neden bozuldu?

nil8820 soruyor: 2

8 ayını dolduracak bebeğim birden geceleri yarım saatte bşr uyanmaya başladı. Birden oldu ama önceden sadece 1 kere uyanırdı. Hemen dalardı. Şimdi dalamıyor bile. Gündüz iyi uyuyor. Ama gece neden olabilir. İki dişi var. İkinci daha yeni patladı acaba tam yaramamış olabilir mi ya da uyku gerilemesi gibi birşey mi? Yardımcı olabilir misiniz?

Bu soruyu cevapla


2 Cevap


aleynaa

Merhaba yalnız değilsiniz bizde sekiz aylığız ve bizdede aynı problem var maalesef ama korkmayın bu durum sizin anneliğiniz ya da bebeğiniz ile alakalı bir sorun değil. Bebek hemşireliği yapıyorum bu konularla alakalı birçok eğitim gördüm. Her uyku problemini dişe bağlamak doğru değil bana göre zaten diş çıkarma zamanıysa bunu en iyi siz bilirsiniz.

Enteresan ama bebekler gündüz yeterli uyku alamayınca geceleri de çok sık kalkıyorlar. Bunun nedeni aşırı yorgunluğun uyku döngüleri arasında geçiş yapmayı engellemesi. Normal şartlar altında 8 aylık bir bebeğin günde 2-2.5 saat kadar uyuması lazım gündüz o kadar uyuyor mu?

ikincisi gece aşırı geç yatmanın da böyle bir etkisi var. Yani uzmanlar en geç 8'de yatmış olmalı diyorlar (ben de o kadar yapamıyorum maalesef) ama 11-12 falan gibi yatıyorsa yine aşırı yorgunluktan uyanıyor olabilir.

Üçüncüsü yanlış uyku ilişkilendirmeleri yüzünden kalkıyor olabilir. Yani uyuması için bir yardımcısı varsa, misal sallanmak, memede uyumak, emzikle uyumak vb. uyku döngüsü geçişlerinde uyandığında aynı şartları arayacaktır. Bulamadığı zaman uyanır çünkü bunlarsız uyumayı bilmiyordur. O zaman ona kendi kendine uyumayı öğretmen lazım. 8.5 aylık bebekler için benim bildiğim iki yöntem var birisi çok ağlamalı ağlamaya bırakma yöntemi ya da kontrollü ağlama yöntemi (4-5 günde problemi çözüyor) ikincisi daha az ağlamalı yatır kaldır yöntemi (bunun etki süresi biraz daha uzun 1-2 haftada öğreniyorlar). Eğer tutarlı olabilecek sabrım ve zamanım var diyorsan bunları deneyebilirsin belki.

Size tavsiyem sabırlı olun. Bebişlerimiz bu tip bir değişime bir kez maruz kalacak dolayısıyla bu dönemi atlatmasına yardımcı olmalıyız. Unutmayın ki bebeğimizin rahatsızlığını geçiremeyiz ama destek için yanında olabiliriz.

  Biraz uzun oldu ama azcık da olsa faydam dokunmuştur umarım çok kolay gelsin, uyku işleri çok zor hakikaten.


nil8820

Teşekkür ederim cvp için. 9 civarı uyutuyorum hergün. Gündüz de bazen 3 bazen 2 uyku ile 3 saate yakın uyuyor. Problem gece. Bu da birden oldu aslında 1 haftadır böyle olduğu için diş mi dedim ama haklısınız bir süreç sanırım bu. Emzikle uyuyor bu arada belki dediğiniz gibidir. Cevaplamak için Üye ol