Bebeğim normal mi?

mlksss soruyor: 7

Merhaba. 35+6 da doğmuş olan 21 aylık Bebeğim var. Bazı davranışlarından dolayı çok endişeleniyorum. Erken Doğumunda verdiği bir endişe var tabi. 

  • Bebeğim dışarıda gezerken anne ve babasından bağımsız hareket ediyor, uzaklaşma dediğimizde bizi dinlemiyor çok rahat uzaklaşıyor
  • çok hareketli sürekli koşuyor desem yeridir. Özellikle dışarı da.
  • Benim yapma dediğim şeylerde inatlaşır yapıyor.
  • Hayvanlardan korkmuyor.
  • Bugün babaannesinin kümesinde başını dala sürttü canı çok acıdı çok ağladı öptüm çıkarttım ordan, hemen sonra tekrar girdi.  Buna benzer durumlarda tekrar yapmayım diye hiç düşünmüyor.
  • Ablamın kızımdan 2 ay büyük bebeği olunca gelişim karşılaştırması daha kolay yapılıyor. Tabii ki her çocuk farklıdır ama ilk Bebeğim olduğu için tecrübesizim de. Sizlere sorum şu. Bebeğim de dürtüsel bozukluk olabilir mi? Dürtüsel çocuğa sahip anneler bebeklikleri nasıldı çocuğunuzun? Doktora gitmek için erken mi sizce?

Bu soruyu cevapla


7 Cevap


ayazlali

Bence normal çocuğunuz. İki yaş herşeyin tersini yapma, itiraz etme yaşıdır. Çocuklar şöyle bir 7-8 yaşında gelene kadar doğru bildikleri şeyleri o andaki isteklerine karşı koyamadıklari için doğru yapmayabilirler. Zor birşeydir o anki isteğini bastırmak, kırkına gelmek üzere olan koca bir kadın olarak ben bile zorlanıyorum bazen. İki yaşındaki çocuğu çok yakından takip etmek gerek, hele de hareketli ise, gitmemesi gereken yere varmadan önce sizin tutmanız lazım. Böyle böyle öğrenecek, onlarca kez siz gitme diyeceksiniz, gitmeden tutacaksınız.

Beş yaşındaki oğlum bile beni uzaktan yüzde elli oranında dinliyor, geri kalan zamanda onun da yanına gidip elinden tutmak lazım. Dinleyince seviniyorum :-) iki yaşındaki oğlumdan sadece itiraz bekliyorum, o dinleyince zil takıp oynuyorum.

Beklentilerinizi düşürün bence, hayatınız kafada kolaylaşır en azından, gene peşinden koşmak lazım, ama en azından normal olan bu diye kafanız rahat olarak koşacaksınız.


mlksss

Öncelikle cevabınız için teşekkür ederim dediğiniz gibi yapmaya çalışıyorum fakat bugün ki olayı yaşayınca (canının çok acıdığını bildiği halde hemen tekrar oraya girmesi)kafamda olan minicik şüpheyi iyice büyüttü diyebilirim. Çok ağladı nasıl tekrar girer anlam veremiyorum!


didemehmet

öncelikle ayazlali nin dediklerine katılıyorum. sonrasında en başta,  2 erkek annesi olarak erkek çocuklarıyla kız çocuklarını karşılaştırmanın doğru olmadığını düşünüyorum. çocuktur kesinlikle ama iki kardeş birbirine benzemezken kız erkek doğaları gereği farklılar. 6.5 yaşındaki oğlum asla ve asla hala nadiren de olsa lafımı dinlemez sanki beni duymuyormuş gibi davranır. hele de 2 yaş civarlarındayken ne dinlemesi herkes bağla bu çocuğu öyle dışarı çıkar derdi. 18 aylıkken kediyi sıkıştırdı kedi tırmaladı vs. .. doktoruna düzenli götürdüğünüzü düşünerek söylüyorum herhangi bir sorun olduğunu düşünmüyorum ama gerekli görüyorsanız farklı bir durum olup olmadığı ile ilgili doktorunuzla ya da bir pedagogdan da görüş alabilirsiniz.

bir de bu dönem etrafı keşif ve kendini kanıtlama dönemi başına buyruk hareketleri aslında çok normal.

ilkindeki tecrübe sonrasıda ikinci olduktan sonra dur yapma hayır gb cümleleri sarfedip kendimi yormuyorum, kendine zarar vereceği bir durumdaysa kucaklayıp almaya çalışıyorum artık istediği kadar ağlasın yeter ki bir yerinin acısı uğruna ağlamasın :) 2 yaş dönemi ağlamaları sadece edepsizlik ağlaması oluyor tabi bence :)derya275

Her cocuk farklidir ki benim buyk kizim dışarı çıkınca hiç elimi bırakmaz küçük tam aksi hiç benle bi alakası yok alır kafasını gider kedi den kopekten korkmaz ellemeye çalışır  😊

Biraz daha zaman gerekli daha çok küçükler öğrenecekler ben bi sorun görmedim ama yinede bi uzmana danışın içiniz rahat etsin


mlksss

Cevaplarınız için teşekkür ederim. Bebeğim kız çocuğu. Genetik olarakta ne ben ne babası bu denli hareketli değilmişiz. 2 yaş sendromuna bakıyorum evet çocuğum şu an bu dönemde diyorum, dürtüsel bozukluk özelliklerine baktığımda ise evet çocuğumda bu özellikler var da diyorum.


seidem

Ayni sorun bizdede var. Oglum cok huysuz hic kelime konusmuyor isine gelince anliyor. Takintilari fazla. 😱😔


gzmhrrm

Benim oğlumun bebekliği böyleydi hatta şuan 4.5 yaşında hala hareketli kanepe tepelerinde geziniyor dusuyor yine yapiyor bence katakter meselesi uzme kendiniCevaplamak için Üye ol