Sütü içirmek için ne yapabilirim?

duygucannn soruyor: 10

Durumu şöyle özetleyeyim.iki gündür oğlum sabah 7-7.30 arası emiyor. Ben 9 gibi evden çıkıyorum,çıkmadan emerse iyi olur diye deniyorum ama emmeyi reddediyor(tabi acıkmıyordur muhtemelen,o yüzden emmiyor).Ben 12 buçuğa doğru geliyorum,bakıyorum sağıp bıraktığım sütten bir yudum bile içmemiş. Kaşıkla vermeyi denemişler ama yine reddetmiş. Dün bıraktığım biberonla içmeyince başka birini denedim onunla da içmemiş.Biberonu süt içmek için daha önce kullanmıştı fakat biraz zaman geçti üstünden. Suyu içiyor sorun yok ama süte gelince istemiyor. Ben yokken küçük çaplı bir kahvaltı yapmış,meyve-pekmez karışımı yemiş. Bu beş saat içinde bir kere daha emmiş olması gerekirdi. O yüzden sütten biraz da olsa içmeliydi. Ben gelinceye kadar süt içmeden durması hiç normal bir durum değil. Başka yiyecekler kalite açısından zaten sütün yerini tutmaz o ayrı, bir de üstüne aç kalıyor. Acaba geçici bir süreç mi? Yeni bir biberon daha düşünüyorum ama işe yarar mı bilmem.  Ne yapmalıyım? İçirmek için deneyebileceğim başka hangi yöntemler var? Hiç alışmama ihtimali var mı,varsa eğer o zaman ne yapacağım :S

Bu soruyu cevapla


12 Cevap


ipekkusgoz

Ah ah duygucann ben de çok çektim bu dertten. Ek gıdalardan önce mecburen alıyordu sanırım ama onlar başlayınca sağıp bıraktığım sütleri içmedi. deepfreeze süt torbalarıyla doldu taştı, hatta onca süt çöpe gitti ama içmedi. Çookk sonra keçiboynuzu tozu ile çözdüm. Kaşıkla keçiboynuzu tozu eklenmiş sütü içiyor şimdi velet:).İnşallah sizin ki de ya bu şekile ya başka bir biberon tercihiyle içer sağdığınız sütleri. Yoksa gerçekten anne için çok üzücü oluyor. İşyerinde sağmaya gitmek istemiyor canınız. Zar zor gidip kapanıyorsun odaya sağıyorsun, eve taşıyorsun ama içmiyor. Çok zor,bilirim:(. Doktorunuza sorup denemenizi tavsiye ederim keçiboynuzu tozunu.


nafia

aynı şeyleri bende yaşıyorum. işe başlayalı 1 hafta oldu. bizimki biberonu almayı reddediyor. babannesi hergün denesede almayacak gibi gözüküyor. Ben yokken sağdığım sütleri bebe bisküvisi ile karştırarak yada meyve püreleri ile karıştararak kaşıkla veriyorlar. biz çözümü böyle bulduk en azından bir şekilde yine anne sütü alıyor. başka çözümler bulanlar varsa bende deneyibilirim.


mert_mert

biberon değiştireceğine istersen ucunu değiştir ben oğlumu memeden zorla kesmiştim ama o dönem mememi istediğinden ben her ucu denedim ama sadece linkini vereceğim ucu almıştı b,r dene istersen damağına yapışıyor resmen ve çokda güzel içerdi..http://www.babywee.com/urun_listeleri.php?cat=20100205162357duygucannn

Mar evet ek gıdaya geçtik uzun süre önce ama ne yerse yesin mutlaka emerdi. Bu aralar biraz uzadı emme arası ama o da en fazla 3 saat. 3 saati geçtiğini görmedim. hadi şimdilik ek gıdayı artırdık, bir şekilde bu 5 saati geçirdik diyelim. Ama yeni sisteme göre ders saatim arttığı için 7 saat falan evde olmadığım zamanlarda ne yapacağız. Bu kadar süre anne sütü almaması bence çok üzücü.

 İpekkusgoz kaşıkla içirmeyi denemişler bugün ama içmemiş. Başka bir şey ekleyince belki içer bilmiyorum, denemek lazım. Annem muhallebi yapmış ona eklemiş ama öyle de istememiş. keçiboynuzu tozunu da deneyelim olmazsa. Dediğiniz gibi olabilir, çünkü bizimki de bir ara biberonla içmişti. Haziran ayında. O zaman ek gıda almıyordu tabi.
 nafia kolaylıklar diliyorum. Ben de öyle yapmayı deneyeceğim.En azından ben yokken o şekilde alsın ama hani diyorum başka bir yolu varsa bir şekilde içirebilsek daha güzel olacak.
  Bir de şöyle bir sorum var. Eğer içmezse ek gıdayı mı artırmalıyım hemen. Yoksa bir kaç gün daha bekleyeyim mi?


duygucannn

mert_mert evet o da olabilir ama bizim en büyük sorunumuz biberonla suyu içmiş fakat sütü görünce hemen burun kıvırıyor. Ağzına bile almamış sütün olduğu biberonu. Dün öyle yapınca süt biberonuyla su biberonunu değiştirdim yine yok,yine içmemiş.suyu verirken hemen çekip sütü vermişler,oyuncaklarla uğraşırken vermişler,emzik verip sonra çıkarıp biberonu vermişler yine yok. kendilerince çareler düşünmüşler ama işe yaramamış.nafia

ben sabah çıkarken emziriyorum sonra gün içinde 150-300ml sütü birşekilde içirmeye çalışıyorlar öğlen ve ikindi meyve püresi ve çorba içiriyorlar. akşam ben gelincede tekrar emziriyorum. yaklaşık benim tahminim günde 500ml süt tüketiyor. çünkü gecede uyandığında emiyor tekrar yatıyor. birde eğer karnı acıkmamışsa imkan yok ağzını açmıyor bizimkisi. belki seninkide acıkmıyor olabilirmi.


ipekkusgoz

mar,7 aylık bir bebek için günde bir kere bile emse olur diye düşünmüyorum. Daha yeni yeni ek gıdaya başlamış bir bebek bir de az emerse...Ek gıda denen şey öyle tabak tabak yenen bir şey değil ki sütün yerini alsın.Eğer sağmayıp sadece birlikte oldukları zaman emmesine bırakırlarsa işi sizde olduğu gibi azalıp azalıp biter kısa bir süre sonra. Tabii ki bebek istemiyorsa yapacak bir şey yok ama her şeyi oluruna bırakmadan önce de elden geleni yapmak gerekiyor diye düşünüyorum.. Böyle düşündüğüm için zaten, bizde işe yarayan şeyi paylaştım.Kaldı ki burada sütten kesmeyi istemek değil sağığı sütü içirebilmekte sorun yaşanıyor anladığım kadarıyla.Ya bebek sütü biberonla içmeyi değil ama annesinden emmeyi seviyorsa (benim oğlum gibi).O zaman göz göre göre sütün azalmasına seyirci kalmak hatta azalacağı yönüne hareket etmek yazık olmayacak mı?Evet sağılan sütleri çorbalarını koyu yapıp seyreltmekte, püre yapmakta,marmelatlarında,ezilmiş muza eklemekte kullanabilirler.Ama çok az miktar gittiği için böyle şeyler yapsan bile sütün çoğu kalıyor, ziyan oluyor.Hiç bir yol direk bebeğin içtiği kadar olmuyor.Hatta ben yoğurt yapmaya bile çalışmıştım ama olmadı.

duygucann,keçiboynuzu tozu sütün rengini hafif değiştireceği için belki kanabilir bebeğiniz.


fistikcik

Kaşıkla deneyenler sabredemeyip fazla uğraşmamış olabilirler mi ? Tabii burada uğraşmaktan kastım bebeği zorlamak değil, ama kaşıkla ilk defa süt verince insana zor gelebiliyor, bir iki defa dökülünce belki olmuyor diye bırakmışlardır.
Her halükarda 7 aylık bir bebeğin artık biberona ihtiyacı yok. Sağdığınız sütü çok rahat bir sulukla (alıştırma bardağı) içebilir. Kızım öyle yapıyor.
Bir de bebekler bazen dondurulmuş sütüm tadını sevmiyor. Bir de yeni sağıp bıraktığınız sütü vermeyi deneyin. (Buzdolabında durabilir).duygucannn

Sütü yeni sağıp bırakmıştım. Hatta dünkü sütü gece yatmadan sağmıştım acaba o yüzden mi  böyle yaptı diye düşünüp bugünkünü sabah sağdım bıraktım. Kaşıkla verme kısmını tekrar deneyeceğiz. Oğlum biraz tepkileri sert bir bebek. O yüzden fazla üstüne gitmek istememiş olabilirler. Çünkü hemen sinirlenir. Alıştırma bardağını denemek lazım. 


duygucannn

Sevgili ipekkusgoz yaptığınız ikinci yorumu gözden kaçırmışım şimdi tekrar okudum. Sizinle aynı düşünceleri paylaşıyorum. Her yolu deneyeceğim içene kadar.keçiboynuzu tozu bu aylarda verilmiyor mu? veriliyorsa hemen başlayayım. Azalma kaygısı yaşamaya başladım  zaten(öyle bir durum yok ama inat edip o raddeye gelmesi korkutuyor beni ).Cevaplamak için Üye ol