Bu sanırım 3.uyku sorum:-))

iflah_olmaz soruyor: 10

yav ben  mızmız ana olmucam napalım benim bebemde böyle diyip geçtim ama yanlış giden şeyler beni herzaman dürtmüştür:-)))düzelmesi gerekir.

1.PROBLEMİM ;bebemin uyku düzeninde en başından beri sorun var.şu tracy abla,ferber amca (amcaydı heralde:-))denedim olmadı.yada şöyle diyeyim katılırcasına dakikalarca ağlatamadım.

erken yatırma,geç yatırma,fazlaca doyurup yatırma,yatağına yatırıp sırt sıvazlama,pışpışlama,oda düzeni ve sadeliği,sıcaklığı ,banyo,masaj,gece çaylarıvs.herşey tarafımızdan denendi.hatta bi  ara gece sadece 1 kere kalkıp sütünü içip yatar hale geldi.ahaa dedim oldu sanırım.annemlere gitmştik onların geniş yatağında yatmıştık ikimiz.dedim tamam demekki sorun yatağında.eve döndük bizim yatakta yattık.3-5  gün iyiydi.sonra yine aynı.

gerçi ilk 9 ayla kıyaslarsak yine iyi şimdi 3-4 kez kalkıyo.eskiden 8-9-10 allah ne verdiyse.gece 21:30-22:00 gibi yatar.sabah 06.00 da kalkar.gece kalktığında 4-5 dk.kucakta dolaştırıyoruz.sonra hemen uyuyo.geceleri eşim kalkıyo.1 kere süt içiriyo tüm gece.eğer onu vermezsek kalkma sayısı saat 03:00 den sonra tavan yapıyor.onu da denedik yani:-))aten eşimin kalkmasının sebebide meme istiyor ben gitmiyim belki meme olmayınca uyur teorimizden kaynaklandı:-))

gündüz 2 kere uyuyor.saat 11-13:30 arası ve 17-18 arası.ikinci uykuyu kaldırırsam yemek kesinlikle yemiyor ve yatana kadar mızmız dolaşıyor.bu saatleri yeme düzenine göre ayarladımçünkü uyku huzursuz geçerse aynen beslenmesine yansıyor..zaman zaman değiştirdim.ama özellikle sabah uykusu için en ideal saat bu.gündüz iştahlı olmasada yemeğini yer ve oynar.

2.PROBLEMİM Kİ BENCE EN ÖNEMLİSİ gündüz uykularını ayakta sallanarak uyuması ve yatağına koyunca kesinlikle geri ayağıma koymadan uyumaması.sakınn aaaaa sallamak yanlış demeyin,biliyorum:-))hatta en yanlış bulduğum yöntemdir.ama uykusu hep problemli olan oğlum uyusunda ben razıyım demem sonucu bu halde.işin ilginç yanı ayağıma alırım en fazla 3-5 dk.sallarım.hemen uyur.sallamayı keserim.ayağımdan indirir indirmez ağlar.onun derdi sallanmak değil ayakta uyumak istemesi.

ŞİMDİ NAAPCAM BEN:-)))TÜM FİKİRLERE AÇIĞIM.GECE BESLENMESİNİ TAMAMİYLE KALDIRIRSAM DAHA ÇOK UYANIYOR.GÜNDÜZ YATAĞINDA 10 DK.UYUSA WAOWWW DİYORUM.NASIL DÜZELİR BU OĞLAN??

 

Bu soruyu cevapla


11 Cevap


basakanne

hıh söleyin bakalım şimdi bu kızcağız vb.lerii napsınn :P zira bu dertten muzdaripp çokkkkkkk insan varr örnek ben...ve ümidimi de kestimm


iflah_olmaz

:-))))toplaşın bakıyım:-)))eylülde işe başlıcam ve  kocada askere gidecek. gece başbaşa kalcaz oğlumla.yandım yav.

 


fistikcik

Merhabalar,
Uyku uzmanı olmaktan çok uzağım, bizim kız da uykusuz bebeklerdendir. Memede uyur, ancak bu durum beni rahatsız etmediği için kendi tercihim olarak değiştirmek için girişimde bulunmadım :)
Ama dikkatimi çeken ve bizde faydalı olan noktaları paylaşayım :

Her bebeğin gelişimi farklı, kiminin gündüz iki uykuya daha uzun süre ihtiyacı oluyor. Ama bizim kız gündüz uykularını teke indirdikten sonra daha rahat ettik. (Bazı günler çok yorulunca iki uykuya çevirebiliyor). Bir deneyin, eğer ona uygun olursa belki siz de rahat edersiniz.

Akşam saat 17'den sonra uyku gece uykusu için tehlikeli hale geliyor. Akşam uykusunu kaldırırsam yemek yemiyor ve mızmız oluyor demişsin. O zaman akşam yemeğini ve gece uykuya geçiş saatini erkene çekmek gerekiyor demek ki. Bunun için öğle uykusu saati her gün 10-15 dakika ileri alınarak yavaşça 12'ye çekilebilir mesela. Saat 14'de öğle uykusundan uyanırsa akşam 17'de uykusu hemen gelmez. 17-18 arası bir saatte akşam yemeğini verir, en geç 19 gibi yatırırsınız.

Bunları söylemek kolay, uygulamak hiç değil, farkındayım :) Bebekler bizim teorimize göre değil, kendi isteklerine göre hareket ederler. Bu en çok uyku saatlerinde böyledir. Ama bebeği biraz oyalayarak, biraz dışarı çıkararak, her gün 10-15 dakika uyku saatini ileri almak yumuşak bir geçiş olacağı için belki işe yarar diye düşünüyorum.

Gece uyanmalarına kesin bir çözümüm benim de yok. Siz gece emzirmesini kesmişsiniz hala uyanıyor. Bu durumda ben kesmediğime sevineyim en iyisi :)
Sadece şunu biliyorum : "bebek öğretilmezse kendi kendine uyumayı öğrenemez" sözü çok doğru gelmiyor artık bana. Elbette biraz yardıma ve teşviğe ihtiyaçları var. Ama kendi kendilerine hazır olduklarında da bazı işleri başarabiliyorlar. Kızım hep memeyle uykuya geçti, ama uzun zamandır artık ağzında meme uyumuyor. Yatarak emzirdiğim zaman emmesi bitince resmen arkasını dönüyor (bazen gözlerini kaşıyor, aradan zaman geçiyor yani) sonra uyuyor. Bence kendi kendine uyuyor. Sadece uyumadan önce sütünü içiyor. Bu yüzden bebeklerin kendileri hazır olunca kesintisiz uyumalarını beklemenin daha doğru olduğuna inanıyorum artık. Kuzucuk bugüne kadar herhalde sadece 2-3 defa gece kesintisiz uyumuştur. Ama bunu yapabildiğine göre gelecek için umut var demektir :)

Ferber denedim demişsiniz, Tracy Hogg da bahseder. Ferber denenen bebeklerin uykuyla daha çok sorunu olabilir, çünkü annelerinin yanında olduğundan hep emin olmak isterleri yataktan korkar hale gelebilirler diye. Bunu da göz önüne alın.
Sevgiler


iflah_olmaz

fıstıkcık sağol:-)))gece uykusunu öne çekememem bilinçli tercihim.çünkü babamız eve saat 7de  geliyor zaten.yani yüzünü hiç göremicek:-((bu yüzden akşam yemeği ve babasıyla oynama için 2,5 saat ayırıyorum ikisine.saat 8 de yatan bebek hiçbi zaman olamadı ve olamayacak maalesef.çünkü ben işe döndüğümde de eve gelişim.18:30 olucak.:-((

VE tahminin tüm çalışan anne-babaların ortak sıkıntısıdır bu...


kedidirkedi

Ben 1,5 yaşına kadar 4-5 kez kaktım. Meme emdiği için de kalkıp emzirirdim geri uyurdu. Hiç de üzerinde durmamıstım acıkcası, zordu ama normal geliyordu kalkıp meme emmesi. Gece beslenmesini kesmeyi de hiç düşünmedim. 2 yaş gibi bir iki kere kalkmaya basladı, 2,5 yaş gibi ya bir kere ya da hiç kalkmamaya basladı. 28 aylıkken memeyi kestim. 2-3 ay geceleri kalkıp süt su istemeye basladı. Sonra sulukları kaldırdım, uyumadan önce bardakla içme basladı, daha da gece uyanmadı zaten. Süreci böyle yaşadık. 


Bu arada ben hiç sallamadım, bir kere bile. Kesinlikle sallamayacagım diyordum, sözümde durdum. Sallarsam ve alışırsa basıma gelecekleri biliyordum çünkü :) Annemlerde kaldıgımız zamanlar bir kaç akşam annem sallama girişiminde bulundu ayagında ama o zaman da heralde artık alışmadıgından ya da bilmediginden midir bilmiyorum, annemin bacagında kesinlikle durmadı hep attı kendini. 

Benimkinin gündüz uykuları hep kesintisiz ve uzun olmustur. Bu uykuları uyumazsa ise felaket oluyordu. Hala da öyledir, ögle uykusunu uyumazsa hiç çekilmez. 

Sonuç ne dersen, valla bilemiyorum, her bebek kendine özel, akışına bırak derim :))iflah_olmaz

2.5-3 yaş sabret diosun yani.anaaaaammm.


eloskovecanuk

begümcüm bir öneri veriyim uykuya geçme süreci ile ilgili..Elayı da ben hiç sallamadım, bazı zamanlar sapıttığında da sallıyım dedim kendi istemedi.Yani tamamen alışkanlıkla ilgili durumlar bunlar.

Gündüzleri kendi yatağında oynarken uyur ya da biraz emer sersemleşir öyle uyur, geceleri ise bizim yatakta beraber uyuruz sonra kendi yatağına alırım...Şunu deneyebilirsin, gece lambası yanık vaziyette yatağa yanyana yatın, ben sütünü veriyorum içiyor ve emziğini alıyor. Sonra başlıyor dönmeye:D yatak geniş olduğu için düşme falan olmuyo, ben hiç konuşmuyorum, dönüyo, ayağa kalkıyo, perdeyle oynuyo, yanıma geliyo, üstüme yatıyo, yastıkla oynuyo falan...bir süre sonra hareketler yavaşlıyo:) daha az dönmeye ve dha az hareket etmeye başlıyo ve bir süre sonra uyuyor.

İlk başlarda tabi ozaman 7 aylık falnadı, 45 dakika falan sürüyordu uyuması, ama her gün 3,5 dakika azaldı bu süre ve artık uzun zamandır 10 dk.da falan uyuyor. Yataktan kaçmaya çalışırsa eline ilginç bir şey ver, mesela bileğindeki bileziği göster, eline bi çorap ver, saçını okşa falan.Çok fazla ağlar mı onu bilemem, dikkatini dağıtmak iyi gelebilir heralde..Ama dediğim gibi ilk başlarda 1 saat falan sürüyor, zaten yattığı yani uykusunun geldiğini bildiğiniz saat belli, bence daha kolay olur...

Kolay gelsin:)


azraesra

uykudan önce 150 cc devam sütü verip,gündüz uykusunu  geçici bi süre için 1 e düşürmeyi deneseniz....geceleri beslemeyi kesip devam sütünü uyumadan önce vermeyi alışkanlık haline getirseniz...ve hep aynı saatte ,aynı ortamda uyutsanız,acaba bir faydası olurmu?iflah_olmaz

cevaplar için  sağolunn.aslında en kolay benimle yada  babasıyla aynı yatakta olduğu zaman uyuyuor.ama 1 yaşında odaları  ayırdım.yine  başa döndük.güvenle ilgili bi  problemi var sanırım....


scanturk

Aynı sorun bizde var gündüz uykuları ayakta oluyordu ana kucağına yatırdım orda uyumayı sevdi geceleri yarım saatte Yada saat bası kalmaktan usandim beraber yatıyoruz ana gebede deliksiz uyumuyor uyku egitimlerinin hic birini denemedim ben başaramam onları :) iki gecedir emerek Yada sallanarak uyuyan kuzim iki gecedir kendi istegi ile bunları bıraktı yanıma yatıyor sırtını kasıyorum biraz pis pis ve uyuyor gece yine de deliksiz uyumadı ama artık daha umutluyum :)) ben o nasıl isterse öyle uyutuyorum sizin de dediğiniz gibi güven sorunu anne kokusunu arama olabilir eminim her gecen gün daha iyi olacaktır :) ben buna inanmayı tercih ediyorumCevaplamak için Üye ol