kaka sornu

ardabebek soruyor: 6

3 gün önce ek gıdaya başladık. günde iki yada üç öğün sebze püresi ile bir öğün meyve püresi veriyorum. sebzelerden patates, havuç, kabak yedik ilk olarak. oğlumun kakası katı ve şekilli olmaya başladı. yaparken ıkınıyorda. bu kabzlık belirtisimidir. yoksa katı gıdaya geçişte böyle mi oluyor. ne yapmam gerekiyor acaba.

Bu soruyu cevapla


6 Cevap


burcaksahin

Kati gidaya geciste bir sure olabilir. Su veriyormusun bilmiyorum ama yaklasik ek gida yedigi olcude su icmesi faydali olabilir. Bu arada renginde de acilma veya koyulasma da olabilir. Bol afiyetli ogunler dilegiyle.


burcaksahin

Bizim arda da :) ek gidaya basladiginda bagirsaklarina ve hazmina yardimci olsun diye elma gibi posali meyveler veriyordum . Sen de verebilirsin bence.


ardabebek

cevap için teşekkür ederim.bende meyve püreside veriyorum. armut şeftali elma gibi. su yu da içebildiği kadar veriyorum arda ya . herhalde ilk geçiş dönemi umarım en kısa zamanda normale döner. size de afiyetli günler:)


ASLIMERT

kabızlık belirtisimidir bilemiyorum ama bizim dr umuz pırasayı önermişti sebzelerinin içine pırasayıda katabilirsin.


o_z_l_e_m

Merhabalar. Bende sebzeleri iki cesit olarak ve icine az miktarda zeytin yagi ekleyerek pure haline getirip oyle veriyorum .(brokoli -patates,havuc -patates gibi)doktorumuz oyLe tavsiye etti.kolayliklar diliyorum


seda_melis

Kakanın sert olması ve bebeğinizin zorlanarak yapıyor olması kabızlık belirtisidir. İlk katı gıda dönemlerinde biz de yaşadık. Hatta kakasının içinde sindirilmemiş sebze artıkları bile görmeniz normal. Sindirim sistemlerinin henüz tam olarak gelişmemesinden kaynaklanıyormuş, endişe etmeyin.

Bebeğinize armut vermeyi deneyebilirsiniz, kakayı kesinlikle yumuşatır. Elma kabızlık yapar. Ben bu meyveleri kakanın durumuna göre hep dönüşümlü olarak verdim. Çok kabız olduğu zamanlarda da, 2 adet kuru kayısıyı haşlayıp ezerek yedirdim, çok faydasını gördüm gerçekten.Cevaplamak için Üye ol