Cocuklarımızı nasıl koruyacagız..?? bunu cocuklara nasıl anlatabiliriz.??

subatt soruyor: 9

Merhaba;

4 yaşında bır kızım var.. Son dönemde olan olaylardan sonra tamamen panorayak oldum diyenilirim.. Kızıma dokulmasından muthıs rahatsız oluyorum..

Kızıma bir süredir her gun aynı seyleri tembıhlıyorum.. "Bedenın senındır.. Kimsenın dokunmasına, öpmesine, ellemesine izin verme. Eger sana bırı dokunursa hemen bagırmaya başla. Asla kendıne dokundurma" diyorum. Ve özel bölgelerini gösterip " sadece sen görebilirisn. Sakin kimsenın yanında açma" vs diye tembihliyorum..

Ancak bundan sonra söyle bir sorun başladı ama bunu sorun etmiyorum.. İlk zamanlar babasının basına dokunmasına bile izin vermedı. Dokununca bagırdı tepındı..

Şimdi ise hıc istemesemde otobuste, yolda vs insanlar başına dokunup sevmek istıyor. İşte o an bagırmaya başlıyor.. Hemen kişiyi uyarıyoruz.. Ancak yanlışlıkla birisi çarpsa cıyak cıyak bagırıyor.. Ve ben kızımın duyacagı şekılde konusuyorum.. "Lütfen dokunmayın. İstemıyoruz" diye..

Sanırım bıraz abarttım ama orta yolu nasıl bulacagımı bilmıyorum.. İyi kötü seçemez.

Mesela asansörde biri uzaktan "merhaba, adın ne?" Diye sorarsa arkama geçip saklanıyor. Aglıyor..

Yanlış nerde yapıyorum... Yada nasıl yapsam daha iyi olur?? Acaba abarttim mı??

Bu soruyu cevapla


9 Cevap


fatos

Sanırım biraz korkutmuşsunuz. Bedenim Bana Ait diye bir kitap var. Bende bahsetmiştim. http://yagizlahayat.wordpress.com/2014/04/30/bedenim-bana-ait-ve-cocuk-istismari-uzerine/

Birde burada bir gurup var, ordada konu ile ilgili tartışmalar oluyor. http://www.nurturia.com.tr/groups/f1f33a35-f4f7-41cb-b3c0-a30a010a1e40/1/minik-bedenime-dokunma-!
Çok nazik bir konu ama sorunu bizim omuzlamamız gerekiyor, onların değil


subatt

Fatoş hanım, teşekkür ediyorum..gruba bakıyorum..

Ve korkuyorum kızımı koruyamam diye.. Dişciye giderken bile kzımı 2 saat arkadasıma bırakamayacak kadar.. Ancak bu yıl kreşe gidecek.. Kafam cok karisık


kakamel

Belki anlatımı şu şekilde değiştirmelisiniz, "baban ve ben yanında değilken kimsenin sana dokunmasına öpmesine, ayıp yerlerine bakmasına izin verme". 


yelizindefinesi

fatos hanım paylaştığınız link için çok teşekkür ediyorum.bende inceleyeceğim.

gerçekten insanın tüylerini ürpertiyor çocuğunun başına ya bir şey gelirse düşüncesi.Allah hepimizin evlatlarını korusun.tutQ2cheege

Merhaba Melike,

Benim kucuk kizim da asiri sosyal bir cocuk.tanimadigi insanlarla.konusur herseyini anlatir vs.... Bende bu durumdan korkuyorum.aklimiza geldikce babasi da bende bak etrafimizda kotu insanlat var o yuzden tanimadiklarimizla ozellikle annen baban yaninda yokken sakin konusma, gel sana seker cikolata alayim derler sakin gitme, dokunmaya sevmeye kalkarlarsa hemen bagir kac diye uyariyoruz.Buyuklerede ayni sekilde okula gelirler beni annen/baban yolladi derler sakin inanma biz size kimseyi yollamayiz diyer.Beni de annem hep ayni sekilde uyarirdi.o zamanlar amaaannn gene basladi bu kadin da der gecerdim.ne kadar hakliymis.meger ;-)))) Allah cocuklarimizi hep iyi insanlarla karsilastirsin insallah.cocuk kayip ve olum olaylari oyle cogaldiki bizide paranoyak yaptilar maalesef :-(


esmiragul

benzer soruya bu şekilde cevap verdim ,bir göz atın isterseniz..bence bu konu emniyet kemeri gibi,istatistiği başına gelince fos kalır ,benim kızım yabancı ,tanığı olsun-olmasın bir şey almaz benden onay almadan,konuşmaz,asla istemediği bir şey de yaptırmam ,bilir..kendisinin yanında da o kişilere kızımıza saygımızdan ve gelecekte özgüveni olsun ,tok olsun (beğendirecek kendini diye paralamasın,ruhu ile oynatmasın)diye açıklıyoruz.anlayan anlar..

çocuğa saygılı davranmak lazım ki dışarıdan gelen aykırı hareketler anormal olduğunu fark etsin-meme ,popo -baba dahil-göstermiyoruz,herkes önünde elbise değiştirmiyoruz,kimseye mıncıklamaya,sevmeye vermiyoruz(akraba,dost dahil),kamera ile çekerken bile izin almaya çalışıyoruz,tanımadığımız (baba ve anne dışında herkes buna dahil)bir şey almıyoruz,konuşmuyoruz,yanağa makas attırmıyoruz.

ilerde özgüven olsun (ve dışarıda aramasın diye)diye resimleri ,yaptıkları beğeniyoruz..

hayır demeyi öğrensin diye bir şeye (yemek örneğin)zorlamıyoruz ,anlata-anlata ikna ediyoruz

geçenlerde gazetelerde geçen 14 kural hatırlatalım-

Çocuğunuza öğretin! 14 güvenlik kuralı
1- Yalnız yerler güvenli değil. Ben hep arkadaşlarımla oynarım!
2- Tanımadığım kişilerden şeker, hediye almam!
3- Ailemden izinsiz arabalara binmem!
4- Yardım istersem, üniformalı birinden isterim!
5- Kendi adımı, annemin, babamın adını bilirim. Telefon numaramızla adresimizi de bilirim!
6- Su birikintisine, kuyu nehir veya denize yanımda yetişkin olmadan yaklaşmam ve girmem!
7- İstemediğim şeylere hemen hayır derim!
8- Tedirginsem, hemen oradan uzaklaşırım, kaçarım!
9- Biri bana dokunduğunda kötü hissedersem, “Hayır, bana dokunma” derim! Bu benim en doğal hakkım.
10- Sesim alarmımdır benim. Tedirginsem, korkarsam hemen bağırırım! Çekinmem.
11- Başkalarıyla konuştuklarımı, aileme de söylerim!
12- Bir yere gitmeden önce, aileme sorarım!
13- Korkarsam, kendimi kötü hissedersem, hemen birine söylerim!
14- Büyük biri benden yardım isterse, yardım etmeden ailemden önce izin alırım!


GulcanDeniz

Fatoş her şeyi yazmış:)

Ama bir "düzeltme" yapmak isterim, 
@kakamel; uzmanlar, pedagoglar, asla  "ayıp" yer denilmemesini söylüyor, bunun yerine "özel yerlerim" denilmesi gerekiyor, aklınızda bulunsun.


kakamel

Doğru gülcandeniz haklısınız, ayıp yerine özel demek daha doğru, aklımdan çıkmış. Hatırlatma için teşekkürler.


egokce

çokabartı geldi bence prikolojisini bozuyorsunuz üzüldüm haklısınız ama bu şekildede olmaz. belli yerleri öğrenecek bilecek ama büyüdüğünde hiçkimsenin dokunmadığı bir çocuk mu yetiştirmek istiyorsunuz düşünün yetişkin olmuş ama tik gibi kimseye dokundurtmuyor değse rahatsız oluyor travmatik bnce


Cevaplamak için Üye ol