Ağzını Kilitledi

Mehtap_Tuana soruyor: 7

Acil yardım. Kızım ek gıda alırken birdenbire ağzını kilitledi. Kaşığa tepki gösteriyor. Ne yapabilirim?

Bu soruyu cevapla


7 Cevap


fistikcik

İlk zamanlar yemesi için zorladıysanız kaşığa tepki oluşturmuş olabilir, bir süre elinizle verin. Ama hiçbir şekilde zorlamayın, mutlaka o yiyeceği yemesi şart değildir. Seveceği başka yiyecekler olacaktır. Emziriryorsanız, esas olan anne sütünü almaya devam etmesidir.


hale15

benim kızımda yapıyor onu,doyduysa yapıyor bazen de dişlerinden dolayı yaptığını düşünüyorum,iki tanesi çıktı ve bu ara gene çok kaşınıyor dişetleri,dişten dolayı kaşığa tepki verebildiklerini okumuştum ,ben de arkadaşların dediği gibi elle veriyorum,oyunlar yapıyorum eline başka bir kaşık veriyorum,onla oynamasına izin veriyorum,bir süre sonra tekrar yiyor,yemiyorsa istemiyordur zaten bırakıyorum.


barbunya

metal kaşıkmı kullanıyorsunuz?oğlum metal kaşıktan hoşlanmıyordu ilk zamanlarda ,silikon ve yumuşak kaşıklarla tattırdım birsüre ek gıdaları ..


Uk_Den

Benim oğlum da aynı. Silikon kaşık, elle besleme, değişik yiyecekler ki başta en sevdikleri, oyunlar, şarkılar vs bir işe yaramıyor. Diş de yok henüz görünürde. Arada bazı günler güzel yiyor, bazen de böyle ağzını açmadığı tutuyor. Emziriyorum, ve önemli olan da ilk 12 ay süt içmesi deniyor. Yine de ben de kendimi endişelendirmekten alıkoyamıyorum.


neretva

Bir kaşık da onun eline vermeyi deneyin. Sizi taklit etmek istiyor olabilir. Biz çoğu zaman öyle yediriyoruz. Bir kaşık da onun elinde. Ben veriyorum, bir de o kendi kaşığını ağzına sokuyor. Seviniyor.


Bir de iki çeşit yemek hazırlayıp değiştirerek vermeyi deneyebilirsiniz. Mesela çorbaya ağzını kilitledi. Bir kaşık yoğurt uzatın. Onu alınca tekrar çorbayı deneyin. Sabah kahvaltısında da bir kahvaltı bir çay (rezene gibi) verebilirsiniz. 

Onun yiyeceklerini kendi kullandığınız tabağa koyun ve bir parça siz yiyin. Sonra sizin elinizdekinden ona ikram edin. Şu anda onun için güvenli kişi sizsiniz. Sizin yediklerinize güvenir ve onlardan yemek ister akıllı bıdık. 

Yine de açmıyorsa dişi ağrıyor olabilir. Hemen çıkmasa da diş ağrısı çiğnerken oluyormuş ve iştahsızlık yapıyormuş. Bir hafta sonra eskiye döner. Ama bu arada çok ısrar etmemeye çalışın, inada bindirmesin. Biliyorum zor, yesinler istiyoruz.


Mehtap_Tuana

Verdiğiniz bilgiler için teşekkürler arkadaşlar. Silikon kaşık, şarkılar, elle besleme hepsini yapıyorum. benim şaşırdığım ek gıda konusunda bir sorunumuz yokken birden bire ağzını kilitlemesi idi. Hiç yemesi için zorlamadım çünkü. 2 kaşık, 3 kaşıkla başlamıştık beslenmemize. Kızım emmediği için ek gıdaya 5. ayda geçmiştik.


Bende dişten olduğunu düşünüyorum, ancak henüz görünürde birşey yok. Ek gıdaya geçiş dönemine yeniden başlıyacağız bakalım. 


Sanemm

İlk önce elinizle verin ardından da silikon kaşığın kenarına parmağınızı tutun, parmağınızı hissettiğinde ağzını açacaktır siz hemen kaşığı verin böylelikle kaşığa alışabilir.

Bir diğer nokta ise belki bebeğiniz bulamaç sevmiyordur, damağı ile ezebileceği küçük taneleri ayrı ayrı verin, taneli gıda şeklinde beslenmek isteyebilir.Cevaplamak için Üye ol