Sallanarak uyumak :(

seciil soruyor: 10

Merhaba yardımınıza ihtiyacım var. Gerçekten çok kötü durumdayım. 28 aylık bir oğlum var ve çalıştığım için annanne ve babanne bakıyorlar. Sallanarak uyumaya alıştı. Biz 2 yaşında artık sallanmayı bıraktırdık. Biraz zor oldu.. Ancak şimdi oğlum malesef hiç bir şekilde uyumayı kabil etmiyor. Kendisini sallayarak uyuyor. Müdahale edersek sürekli ağlıyor. Saatler geçse de uyumuyor. Ne yapmam lazım. Bu durumu yaşanalar varsa nolur yardım edin bana.. :(

Bu soruyu cevapla


16 Cevap


bebegimbenim

Merhaba seciil.Durumun zor olmalı.Sana tavsiyem tracy hogg ve dr.harvey karp kitapları edinip acilen uyku bölümlerini okuyup uygulamaya başlaman olur.


ikikiz

Benım kızlarımdan biri neredeyse 40 aylık olacak hiç sallamamıza rağmen kendini sallayarak uyuyor. Ben cözüm bulamadım. İnşallah cözüm bulunur.


seciil

Kitap çözüm olacak mı bilmiyorum. Çok geç kaldığımı düşünüyorum. Ama inanılmaz can sıkıcı birşey. İşe yararsa hemen uygulamak isterim.


40 aylıkken hala sallanması... :( napıcaz ben de bilmiyorum. Aslında uyku koçları var ama bilmiyorum nekadar etkili olacak.


berlindenbirseda

Seciil bence uyku koclari yerine bir pedagogdan görüs alin, nadir rastlanilan bir sey diye düsünüyorum kendi kendini sallayarak uyumak, pedagoglar bu konuyu daha dogru degerlendirirler bence.

Bir de 40 ay da olur, 50 ay da olur, hicbir sey icin gec degil, uzmeyin kendinizi. Ben de hala biberonu biraktiramadim, kakasini tuvalete yapsin diye bi takla atmadigim kaldi, hepsi gececek ama, saglikli olsun yeter :)


ilknurbade

Kendini sallasin bir sure sonra sallamamata baslar. 10 yasina gelmis kendini sallayan çocuk görmedim. Bir süre sonra bırakacaktır.seciil

Ben biberonunu bilerek gözünün önünde kaza gibi gösterip kırmıştım. Artık biberon yok dedim. Öyle bırakmıştık.


Pedagogu ben de düşündüm. Ama bilemedim, hangisi doğru olur.

Sallanarak uyumasının bir alışkanlık haline gelmesini istemiyorum. Kafası çok fazla sallandığı için açıkcası da korkuyorum. Yoksa elbetteki bir gün bırakacak. 


sovan

Merhaba,


Sallanarak kendi kendini uyutmaya çalışma sizi sallayarak uyuttuğunuz için olmayabilir. Benim de önerim pedogoga danışmanız. 

Benim size şiddetle tavsiyem şu olabilir. Eğer maddi sıkıntınız yoksa lütfen anneanne-babanneden çocuğu kurtarın. Kreşe başlatın. Göndereceğiniz kreşin bahçesi olmasına ve hergün çocuğu açık havaya çıkarıp çıkarmadıklarına bakın. Eğer mecbursanız bakan kişiler tv açmasınlar, bol bol bahçeye, parka götürüp fiziksel olarak yorsunlar, birlikte oyun oynasınlar, çok fazla dokunsunlar. Bir de normal zamanlarda mesela uzun süre tv izlerse veya ortamdan sıkıldığında kendini dış dünyaya  kapatıp öne arkaya sallanması oluyor mu? sovan

Ayrıca, uyku saati geldi diye, çocuğun uykusu olmasa da yatağa yatırmayın. Yatakta geçirdiği süreyi kısaltın. Yatakta yarım saatten fazla zaman geçirdiği halde uyumuyorsa kaldırın, bekletmeyin yatakta. Çabuk uyuyabilmesi için fiziksel olarak yormanız gerekiyor. sovan

Size şöyle bir güzel haber verebilirim. Geçiyor arkadaşlar. Bu sürecin çok sinir bozucu olduğunu bliyorum. Ben de kafayı yiyecektim. Ama pedogog desteği, kreşe başlama ve zamana yayıp zorlamayarak çözdük. Şimdi ne sallanma, ne masal bir kitaptan sonra hoop uyuyor :) 


seciil

Merhaba, Sovan


Teşekkürler yardımlarınız için. Evet kreşe başlayacak önümüzdeki ay. Aslında bu söylediklerinizin hepsini yapıyoruz gün içinde mutlaka dışarda parkta oluyor. Uykusu gelmeden yatırmamaya çalışıyoruz. Zorladığımızda ters tepki alıyoruz. Aslında şimdi akşam birlikte piş piş yaparak uyuyoruz ama öğlen hala aynı sorunumuz devam ediyor. 

Kreşi çok araştırdık, çocukların özgürlüğüne ve doğada bişeyler öğrenmelerini sağlayacak bir kreş bulduk. O yönden içimiz rahat.

Ankaradaysanız önereceğiniz bir pedegog var mı acaba?Cevaplamak için Üye ol