Tuvalet sorunsalı

imi soruyor: 5

kızım 2.5 yaşında.. yaklaşık üç aydır çişini tuvalete yapıyor ama kakasını yapmıyor.. sadce iki kere korku ve dehşet dolu gözlerle lazımlığa yaptı ama o günden beri tutuyor.. bu sürede şiddetli kabızlık yaşadı öyle ki ilaç kulaanmak zorunda kaldık. ben de sırf sıkma alışkanlık hale gelmesin diye kakasını yapsın diye bez bağladım. şimdi kakası gelince söylüyor ve bez bağlatmak için ısrar ediyor. tuvalete ısrarla oturtuyorum, çeşitli vaatlerde bulunuyorum (biliyorum yanlış) ama asla yapmıyor. nasıl aşarız bu konuyu artık bilemiyorum

Bu soruyu cevapla


5 Cevap


atakuzu

Biz bezi 2,5 yasinda tamamen attik.kakasini ise bir kez lazimliga yapip ayni sendromu yasadik.3 yasina kadar beze kaka yapti.3 olunca cocuk psikiyatrina gittik.odullendirme ve her yemekten yarim saat sonra 5er dk lazimligaoturma onerdi.kum saatine bakarak oturduk.ama yapmazsa israr etmeden bezini takin dedi.bu durum iki hafta surdu.bez dongusu devam etti.doktor her cocugun bu ise farkli zamanlarda hazir oldugunu soyledi.iki aydir cok basarili bir sekilde lazimliga,tuvalete yapiyoruz.3 yas 2 aylikken kurtulduk.hic takmayin ve bezini takip hazir olmasini bekley

bekleyin.


bayselif

Çişi 2 günde hallettik kaka ise iki haftada ancak oturdu. Kakayı kendilerinden bir parca olarak görüyorlar ve bırakmak istemiyorlar biz anne kakanın yavrularına gitmesi gerektiğini söyledik ben anne kaka oldum hadi eymen cıkar beni burdan yavrularıma süt verip tekrar sana gelicem vs diye sacmaladım :) bu da güle güle kakalar kitabından alıntıdır.böylece ikna oldu uzun uğraslar sonucu yaptı her seferinde güle güle anne kaka yine gel deyip sifonu cekiyoruz sonra ben yine eymen geldim karnındayım filan deyip seslendirdim böylece kalayı atmadığına ikna durumda.uzunca anlattım cünkü kaka onlar için gerçekten cok değerli psikolojik olarak tutup kabızlık yasıyorlar.bir sürü lazımlık sonrası tripper marka adaptörü tercih etti oğlum her yere götürüyorum yanımda tavsiye ederim.


aysnrayse

Atistirmaliklari surekli verirsen kakasini yaptiktan sonra odul olarak anlamaz o yizden atistirmalik verme normal zamanda kaka dan sonra ver bence biz oyle yaptik kakaya alisana kadar birazcik aburcubur tukettik ama alisinca kendi gidiyo zaten sonrasi istemiyor bile bizde arada bi sizintilar yasiyoruz 3 hafta oldu bugun normaldir herhalde ama surekli hareket halinde olduu icin hali koltuk temiz kalio :))

Bayselif bu cocuklar bize neler soyletio dime :) bnm kizimda karnim gurluyo diyo kakasi gelince kaplumbaga cikarttim anne die seviniyo sonra wc ye gonderiyoruz simdi tuvalete gecicez lazimligiktan ins basaririz:)


nilayy

Güle güle kakalar diye bir kitap var; o kitabı kızınıza okumanızı tavsiye ederim. Ama bu arada kesinlikle kendisi isteyene kadar kendi özelinde bu konuyu konuşmayın. Sanırım kendisi isteywcek sonrasında klozete yapmayı. Çünkü kitabın hikayesi gerçekten çok etkileyici.


gulgonul

2014 yaz ayında tuvalet eğitimi aldı oğlum.O zaman 2,5 yaşını geçiyordu.

Eylül ayında işe başladım,bu tarihten sonra özellikle kakasını çamaşırına

Yapmaya başladı ve yaklaşık 6 aydır böyle...Çok zor durumdayım,bir önerisi olan var mı?Cevaplamak için Üye ol