Yoğurt

burcuege soruyor: 9

Merhaba,

Oğlum daha yeni yeni yoğurdu sevmeye başlıyor benim.
Yoğurt makinesi kullanıyor ve küçük kavanozlarda yapıyoruz. Sizler makineyle yaptığınızda ne sıklıkla yeni yoğurt yapıyorsunuz?

Bu soruyu cevapla


9 Cevap


CokBilmis

Ben de makine kullanıyorum. Kızım doğmadan önce de makinem vardı. Ailecek çok yoğurt tüketiriz.

Çok yoğurt tükettiğimiz için zaten yoğurt uzun süre durmaz bizde. Günaşırı mayalarım. Çocuk doktorumuz da 1 günü geçmiş yoğurdu yedirmememizi önermişti.

Akşam mayalayıp yatıyorum, sabah da buzdolabına kaldırıyorum katılaşsın diye. O gün ve ertesi gün yiyoruz. Sonra tekrar mayalıyorum.

http://sormabulmadunyasi.blogspot.com/2010/10/hayatm-krtaran-urunler-yogurt-makinesi.html


ozgu_naz

ben makine kullanmıyorum ve kendi yoğurdumuzu da  mayalayarak yapıyorum. Naz'ınkini yarım kiloluk kavanoza mayalıyorum sabahtan.akşamda dolaba koyup ertesi gün yediriyorum. hergün mayalıyorum günlük yediriyorum


lopikcim

günlük olmayan yoğurdun zararı neymiş? Yani çok bekleyince ne oluyormuş merak ettim, ben bu aralar nerdeyse 1 haftalık mayalıyorum da, güvenilir bir sütçü buldum ve haftada bir geliyor ne yazık ki:-((


ozgu_naz

zararlı bakteri üreyip yayarlıları yok ediyor demişti doktorumuz. biz yiyiyoruz ama ona yedirmiyorumburcuege

çok teşekkürler cevaplar için.
ne yazık ki biz o kadar da çok tüketmiyoruz yoğurt. her gün her gün de 1 lt mayalamış oluyorum makineyle, e o da çok oluyor haliyle. bir de bir kavanozun yarısını yedi mesela bugün, kalan 5 tanesi duruyor hala :-S

bu arada, cokbilmis, blogunu takip edeceklerim listeme ekledim blogumda, teşekkürler.

lopikcim, aslında tam olarak merak ettiğim oydu ama henüz onun cevabı gelmedi :)


lopikcim

ama çok ekşimiyor ki:-((( günlük pastörize sütle mayalıyordum eskiden2 günde bir ama hem kıvamı hem de tadı bunun gibi olmuyordu.


revve

Bizim doktorumuz yoğurt fabrikasının yanında bile otursanız tazedir versem ne olur diye düşünmeyin demişti..Kesinlikle Günlük kendi mayaladığınız yoğurdu vericeksiniz demişti.."Sebebi ise Yoğurt saatler içerisinde bile laktik asiti artan bir gıda olduğu için ve bebeğimizin böbrekleri henüz fazla asitli gıdalarla başedemeyeceği için laktik asit miktarı düşük olan günlük mayalanmış yoğurt verilmeli diye açıklamıştı" Ben kızıma mutlaka günlük 1 kavanoz mayalar verirdim...


SelmaOnurEmre

Ben de uzun süre günlük mayalayıp yedirdim. Şimdi 2-3 günlük yapıyorum. Ama bir arkadaşımın bebeğinin doktoru " Evde yapmak şart değil sütaş babymix yedirebilirsiniz. Yada marketten aldığınız yoğurdu üretim tarihinden itibaren 5 gün yedirebilirsiniz" demişti. Bu doktorların da söyledikleri birbirini tutmuyor. Benim araştırdığım kadarıyla ise 1 haftaya yakın yoğurt tazeliğini koruyor ama içindeki yararlı bakteriler, prebiyotikler her geçen gün azalıyor.


arda2013

Kesinlikle hazır yoğurt yedirmeyin derim içindeki katkı maddelerini bir bilseniz bu yoğurt değilde ne dersiniz zaten yoğurdun uzun süre bozulmaması ve ekşimemesinden anlışılabilir.


Cevaplamak için Üye ol