İRİ BEBEK VE NORMAL DOĞUM

eezgi soruyor: 10

Arkadaşlar, 40. haftadayım.3 günde bir kontrole çağırıyor doktorum.Hiçbir kasılma yok.Bebeğin de kilosunun 4.300 gr civarında olduğunu gösterdi ultrasonografi.Doktor da sezaryen seçeneği önerdi.
İri bebeklerin normal doğumda zarar görebileceğini, riske gerek olmadığını vs.... söyledi..İkna olmadım.İlk doğumum normal, kendimi bunda da normal doğuma hazırlamışken şaşkın ve moralsizim.
Var mı tecrübesi ve fikri olan arkadaşlar?Bebeği iri olup normal doğum yapanlar paylaşımda bulunurlarsa sevinirim.

Bu soruyu cevapla


37 Cevap


sweetmom

pardon canım ne yedin neyle beslendin maşallah Allah nazarlardan korusun benimkilerin doğum kilosu düşük oluyor da o yüzden merak ettim. belki faydası olur.


eezgi

İnan, ilk bebeğim daha çok küçük olduğu için ve ikinci bebek de tamamen sürpriz olduğu için hiçbir şekilde dikkat etmek mümkün olmadı yediklerime içtiklerime.Hiç dikkat etmedim, ilkinde o kadar özen göstermiştim düşüktü  ağırlığı.


eezgi

peki, doğumunuz nasıl olldu?Normal mi sezaryen miydi?Ultrasonda ne kadar görünmüştü bebeğinizin ağırlığı?Ne kadar bir yanılma payı oldu?


elvan

40 haftayı doldurduğunda 3930 çıktı usg'de... ama 3750 doğdu. 3930 çıkınca daha durursa kilo alır, doğum zorlaşır dediler. suni sancıyla denedim açılma olmadı... sizin doktorunuz gibi benimki de korkuttu :( şöyle olur böyle olur derken ameliyat masasında buldum kendimi. ilk çocuğunuzu normal doğurmuşsunuz. tecrübeniz var. ayrıca usg'ler net sonuç vermiyor her zaman. bizimki gibi... normal veya sezeryan diyemeyeceğim, bunun kararını siz vermelisiniz. yerinizde olsam bol yürüyüş yapar ve doğumu tetikleyecek şeyler yapardım. haftayı doldurmuşsunuz... normal denerdim. çok zora girerse sezeryan tabi. ayrıca başka bir doktordan da görüş almanız faydalı olabilir.


nilufers

40+4'te suni sancı alaark 3600gr. bir erkek bebek dünyaya getirdim. Kolay bir doğumdu ve risksiz oldu.

Ultrasonografide bebeğim 4600 görünüyordu, doktorum bebeğin anne karnında daha da kilolanmaması ve sezaryana gitmemek adına 42. haftayı beklemeden suni sancıyla bebeği doğurttu. Bir baktık ki yavrum 3600 grammış.
Yani sizde görülen 4300 gr. daha az olabilir. 

Kayınvalidem ilk bebeğini 3000gr. İkinci bebeğini 4200gr. Eşimi ise 4600gr. dünyaya getirmiş. Hepsi de sağlıklı.

Yüreğinizi ferah tutun.ladyofwords

doğumdan 2 gün önce bebeğime 3.700 gr dediler. bende bebek herhalde 3.400-3.500 gr diye düşündüm.çünkü çevremde tanıdıklarımın bebekleri ultrasonda ifade edilen rakamlardan daha az kilolu doğdular. ama benim bebeğim 4 kilo doğdu. 15 saat doğum sancısı çektikten apar topar sezeryana alındım.bebeğim içerde epey zorlanmış. yine de Allah'a şükür daha geç kalınmadan sezeryana alınmışım.o yüzden iyi düşünün derim.


jildando

ultrason ölçümü net bir sonuç veremiyor gerçekten. ben de kızımı 4.050 gr ile normal doğurdum, kakasını yapmıştı o yuzden de strese girmişti, biraz zorlandım, bol bol kesik attılar, başımdada biri beni bayıltmak üzere hazır bekliyordu ama sonuçta doğurdum, gayette sağlıklıydı, apgar değerleride 9-10 du.
İkinciyse 3.750 ile hiç sorunsuz normal doğurdum. Bu sonuçta ikinci bebeğiniz daha kolay doğurursunuz.


ecehankoc

37. haftada kizima 4 kilodan fazla demislerdi. 39+2'de normal dogumla, epiduralsiz dogurdum kizimi, 3.530 kilo olarak. Ultrasona fazla guvenmeyin. En azindan deneyin normal dogurmayi, olumsuz bir durum olursa sezeryan olursunuz. Zaten sezeryan bir kurtarma operasyonudur, normal dogumda birseyler yolunda gitmezse kullanilmalidir. Bence tabi.calimera

Merhaba üç doğumumun hepsi de 4,5 kg doğdu.ilk ikisi 19 ve17 yıl önceydi.....o doğumlarımı SSK hastanesinde yaptım maalesef ,o zaman ki şartlardan dolayı.......ilkinde anlamadılar zorla doğurttular tabiri caizse....bebeğimi 1ay sonra farklı sebeplerden kaybettim.....ikinci çocuğumda daha öncekidogumun iriolduğunu belirtmeme rağmen sanırım karnım oldukça küçük olduğu için ciddiye almadılar .sizin de zaten SSK da söz hakkınız yok.........4 yıl önce 2.oğlumu yine 4.5 kg dünyaya getirdim normal doğumla .bu kez kendim normal istedim.....doktorum da destekledi beni.....Acıbadem Kadıköy de yaptım doğumu.......sebebine gelince bu kadar iri doğumlar kadınlarda mutlaka sıkıntı bırakıyorlar......zaten bu yüzden bir operasyon geçireceğim bir de sezaryenle uğraşmak istemedim....battı balık yan gider misali...:)bana göre kilolu çocuk sezaryenle doğmalı.......hem doğum çok zor oluyor,hem de kadında daha sonra sıkıntı yaratıyor.......imkanın varsa bir doktordan daha görüş al......hakkında hayırlısı olsun.....sevgiler


calimera

Merhaba üç doğumumun hepsi de 4,5 kg doğdu.ilk ikisi 19 ve17 yıl önceydi.....o doğumlarımı SSK hastanesinde yaptım maalesef ,o zaman ki şartlardan dolayı.......ilkinde anlamadılar zorla doğurttular tabiri caizse....bebeğimi 1ay sonra farklı sebeplerden kaybettim.....ikinci çocuğumda daha öncekidogumun iriolduğunu belirtmeme rağmen sanırım karnım oldukça küçük olduğu için ciddiye almadılar .sizin de zaten SSK da söz hakkınız yok.........4 yıl önce 2.oğlumu yine 4.5 kg dünyaya getirdim normal doğumla .bu kez kendim normal istedim.....doktorum da destekledi beni.....Acıbadem Kadıköy de yaptım doğumu.......sebebine gelince bu kadar iri doğumlar kadınlarda mutlaka sıkıntı bırakıyorlar......zaten bu yüzden bir operasyon geçireceğim bir de sezaryenle uğraşmak istemedim....battı balık yan gider misali...:)bana göre kilolu çocuk sezaryenle doğmalı.......hem doğum çok zor oluyor,hem de kadında daha sonra sıkıntı yaratıyor.......imkanın varsa bir doktordan daha görüş al......hakkında hayırlısı olsun.....sevgilerCevaplamak için Üye ol