İRİ BEBEK VE NORMAL DOĞUM

eezgi soruyor: 7

Arkadaşlar, 40. haftadayım.3 günde bir kontrole çağırıyor doktorum.Hiçbir kasılma yok.Bebeğin de kilosunun 4.300 gr civarında olduğunu gösterdi ultrasonografi.Doktor da sezaryen seçeneği önerdi.
İri bebeklerin normal doğumda zarar görebileceğini, riske gerek olmadığını vs.... söyledi..İkna olmadım.İlk doğumum normal, kendimi bunda da normal doğuma hazırlamışken şaşkın ve moralsizim.
Var mı tecrübesi ve fikri olan arkadaşlar?Bebeği iri olup normal doğum yapanlar paylaşımda bulunurlarsa sevinirim.

Bu soruyu cevapla


37 Cevap


elvan

czh doktorunuzu merak ettim. bana özelden doktorun adını ve şehrini yazabilir misiniz?


eeslem

tabiki her doğum kendine has özellikte ama arkadaş sanırım bizim düşüncelerimizi ve tecrübelerimizi sormuş, eezgi canım kaçıncı olursa olsun normal yada sezaryan insan korkuyor hem kendi için hem bebeği ve geride kalanlar için...Alllah yardımcın olsun,güzel düşün ve bizede dua et...


zumre

son durum nedir biliyorum ama bende 4220gr 40+9 da normal yolla doğurdum.2 gün öncesinde ultrasonda da 4200gr görmüştü doktor. normal doğum yanlısı olduğu halde risk almayalım sezeryan öneriyorum dedi. ben alıyorum risk normal olsun dedim. sancı başlamasaydı 11. günde suni sacı verecekti.


baharb

Eezgi ne yaptin? Ben 41+2de cok rahat dogum yaptim 4 gun once


evrenuzer

Herkesin deneyimi, dogumla ilgili beklentileri ve korkulari tabii ki farklidir. Ben 42. haftada 4250 gr olarak normal dogumla dogurdum. Ilk dogumum oldugu icin sanirim, uzun surdu dogum sureci, ama iki dikisle hallolacak sekilde kendinden olusan bir yirtikla tamamladim.  Isvecte ebe kontrolunde gidiyor gebe takibi ve gram vermeden normal kiloda denmisti dogum oncesinde, ben de nefes egzersizi gibi standart seyler disinda ozel bir hazirlik yapmadim, biraz daha kilolu oldugunu bilseydim de ne yapardim bilmiyorum.
 Isvec'te bebek bundan kilolu da olsa annenin ozel bir saglik sorunu yok ise, ya da bebegin degerleri anormallesmeze normal dogumu oneriyorlar. ama ozellikle ilk dogumlarda da aksi isteginiz yoksa acil durumda sezeryana almak uzere damar yolunu aciyorlar. Sonunda neye karar verirseniz verin, -sezaryan icin de - sancilarinizin gelmesini bekleyebilirsiniz boylelikle bebeginiz de yeterince buyumus ve hazir oldugu zaman gelmis olur diye dusunuyorum ben.

simdi farkettim ki artik dogurmus olmalisiniz, ne sekilde olduysa da saglikla bebeginizi kucaginiza almissinizdir umarim :)


eezgi

Arkadaşlar tüm cevaplar ve paylaşımlar için çok teşekkürler.Bebeğimi kucağıma aldım sağlıkla, şükürler olsun.Bilgisayar başına geçmeye çok fırsatım olamadığından ancak haber verebiliyorum.
Bebeğim,Ahmet Emir,4.500 gr ağırlığında,42. haftada epidural sezaryan yoluyla geldi dünyaya.Son ana kadar bekledik, fakat sancıların başlamaması ve suni sancıya da yanıt vermemesi nedeniyle sezaryan olmak zorunda kaldım, ne yazık ki.


baharb

Eezgi tebrik ediyorum. 42 hafta dolana kadar bekledigin icin de kutluyorum, sonyc sezaryen de olsa sen elinden geleni yapmissin. Saglikli anali babali buyusun.
Cevaplamak için Üye ol