sebze çorbası-nasıl, ne zaman?

berenimo soruyor: 10

Merhaba,

Doktorumuz ek gıdaya geçmeyi önerdi, meyve suları ve sebze çorbasıyla başlıyoruz. Meyvesuyunda sıkıntı yok da, Balkabağı+Havuç+Patatesten oluşan sebze çorbasını şimdi ilk defa yaptım, haşla, tel süzgeçten geçir falan, epey uzun sürdü.. Şimdilik alışması için 1-2 yemek kaşığı ile başlayapı önümüzdeki günlerde arttıracağız.
Sorum şu , şimdi ben bu yaptığımdan 1-2 yemek kaşığı yedirdikten sonra kalanını ne kadar süreyle buzdolabında saklayıp tekrar yedirebilirim? Hatta bu yaptığımı hiç yediremeden buzdolabına koydum, çünkü uyanmadı..Yiyeceği kadarını benmari yöntemiyle ısıtıp verebilirim değil mi? Buzdolabına koymak yeterli mi, buzluğa mı koymak lazım acaba?
Teşekkürler şimdiden

Bu soruyu cevapla


11 Cevap


psychomom

 ben sebzelerı çatalla ezerek verdım,öyle de oluyor aklınızda olsun..çok uğraştırıyor dıyorsanız taze ve sıcakken çatalla ezebılırsınız..


sema_melis

ben hiç dondurmadım dolabada koymadım zaten küçük bir patates ve yarım havuçtan yapılan çorba çok az miktar oluyor.kalanına yağ ve tuz koyup kendim içiyordum.sebzeler arttıkça çorbanın miktarıda artıyor be bize çok lezzetli bir aksam yemeği oluyor.ki ben daha yeni yeni aynı çorbadan ertesi günde içirmeye başladım.eğer zor gelmezse hep taze yap derim.


berenimo

Teşekkürler cevaplar için, bir iki gün alışması için çok çok az yiyecek, sonradan isteyerek arttırır diye umuyorum.. Bu az yediği sürede biz içeriz kalanını artık:)
Zaten önce çatalla ezip sonra süzgeçten geçirdim, adı çorba ama kendi püre gibi oldu..


silky

Berenimo eger sebze puresinde yesil yapraklı sebze yok ise ertesi gunde tuketebilirsiniz. Ama tabiki bebegin yemedigi taraftan olmali, ve 2. defa ısıtılmıs olmamalı. Eger sebze puresinde yesil yapraklı sebze var ise mutlaka aynı gun tuketilmeli. Doktorumuzun bize onerisi bu sekilde olmustu.
Tel suzgec vs ugrasmaktansa cattal ezerek vermek daha pratikl oluyor. Deneyip eger bebeginiz bu sekilde yemeyi kabul ederse boyle devam edebilirsiniz.
Kolaylıklar dilerim..


batuhanuras

az miktarda yap bebeğin tüketeceği kadar günlük taze yesin, ve diğer arkadaşlara katılıyorum çatalla ezip vermelisin damağı pütürlü gıdalara alışmalı...tabii çok kontrollü olmalısın!berenimo

çok teşekkürler.
Çatalla ezme işini doktora sordum, bir sonraki ay çatalla ezeriz, bu ay süzgeçten geçirelim, kaşığa alışsın dedi..
Ama dikkat edeceğim bu çatal işine, sonra yemiyorlar çünkü pütürlü şeyleri..


ipeks

balkabağı 5. ay için uygun mu? ben bu ay patates havuç ıspanak ve kereviz veriyorum ve içine pirinç koyuyorum


berenimo

Doktorumuzun önerisi balkabağı patates ve havuç oldu.. Ispanağı sordum ben de, onu 8. aydan sonra vereceğiz dedi.. Kerevizi hiç konuşmadık.. Pirinç yerine irmik koydurdu doktorumuz bana..Doktorunuza danışın bence, ıspanak için özellikle sordum çünkü, 8. aydan sonra dedi.._serap_

aishwarya tahılları mama şeklinde mi verdin,yoksa ayrı ayrı tanelerini mi kattın çorbalara?şahsen ben tanelerini çorbalara katıp püre yapmayı düşüüyorum.sade yulafı nasıl temin ettin?


_serap_

    aslında ben sebze kıvamı konusunda da arada kaldım.şöyle ki benimki 6.ayın içinde.ek gıdalara yeni başladık.meyveleri cam rende ile ver,sebzeleri de tel süzgeçten geçir dedi dr.um.blender kullanma çok ezilmiş olur dedi.

sebzeyi haşlayıp ince tel süzgeçten kaşıkla ezip alta geçeni veriyorum.ama alta geçen kalıntı muhallebi gibi birşey.blenderdan geçse de böyle olurdu zaten.ben bu kıvamda veriyorum da hata mı yapıyorum.sebzeleri haşlarken kullandığım su oranı ile mi ilgili acaba?bir havuç bir patetesi haşlarken ne kadar su kullanmam lazım?

     meyveleri de cam rende ile ezince de  yemiyor çocuk.pürtüklü geliyo çocuğa.öğürüp tükürüyor.tel süzgeçten geçirince yiyor.

   anlıycağınız vermem gereken kıvamla ilgili kafam karışık:(Cevaplamak için Üye ol