2007 doğumlular ne zaman okula başlayacak?

Damla soruyor: 7

Yeni eğitim yasasını okudum bu sabah ve çok panik oldum :(Daha okulumuzu seçmedik, yazın bebek geliyor, bir yıl daha bebek küçükken Ilgaz'ın alıştığımız düzende devam edeceğini ve okula hazırlanacağını o sırada da rahat rahat okula karar vereceğimizi düşünüyorduk. Gerekirse seçtiğimiz okula yakın bir yere taşınabiliriz düşüncesi bile vardı :(

Veliler, öğretmenler, eğitimciler, lütfen yeni yasanın getirdiklerini, götürdüklerini tartışalım. Yeni yasa neler getirecek, okullar bunları uygulamaya hazır mı? 

!!! Lütfen tartışırken siyasi yönüne değinmemeye ve din dersleri ile ilgili de değişiklikler olsa da dini konulara girmeden tartışmaya çalışalım. Bu önemli konu kilitlenmek, silinmek zorunda kalınmasın.

Bu soruyu cevapla


27 Cevap


dinlebeni

   2007 yılının 1 eylül tarihine kadar doğmuş olan çocuklar bu eylül ayında 1. sınıfa başlayacaklar. Okul öncesi eğitim zorunlu eğitim kapsamına girmedi ve 48-60 ay arası okul öncesi eğitim dönemi kabul edildi, tabiki isteğe bağlı ve paralı...
 Müfredat falan yok ortada 5 ayda müfredat yapacaklar. Bu öyle mucizevi bir müfredat olacak ki 45 kişilik sınıflarda 5-6 yaşındaki çocuklar yalnız 7-11 yaş pedogojisi ve eğitimi hakkında bilgi sahibi olan sınıf öğretmenleri tarafından okumaya geçirilecek.. 
  Yasa kabul edilene kadar sistem hakkında bilgi verirken 1. sınıf müfredatı okul öncesi eğitime paralel gidecek, öz bakım becerileri, sosyalleşme, okul sevgisi, sorumluluk vb. içeriğe sahip olacak 1. sınıfta okuma yazma öğretimi baz alınmıycak dendi... dün habelerde çıkan ömer efendi artık okuma bayramı martta değil haziranda olacak dedi... Fazladan 3 ay zaman tanımış öğretmenlere minicik yavrulara...hani okuma yazma öğretimi gerçekleşmeycekti 1. sınıfta... çocuklarımızın hayatına 1 yıl kazandıracakmış... oyundan anneden çalınan 1 yıl... bu neyin acelesi çocuklar neye yetişiyor..allahtan kuzum eylül sonunda doğdu 20 günle kurtardık 1 yılı...


irenhanci

Merhabalar.
Buyuk oglum 2006 mart dogumlu dolayisi ile bu sene zaten zamanı. ama 2007 ekim dogumlu kucuk oglumu birkac gun ile bu yasadan kurtarmis oldum.
Arkadaslarimdan haziran ve temmuz 2007 dogumlu cocuklari olanlar da gondermeyecekler bu sene okula. Zorunlu tutamiyorlar bu ay donemlerini bu sene icin, en kotu ihtimalle cocuk hazir degildir diye rapor gozlem vs almak dusuncesindeler.
Kim istedi yaptilar bilmiyorum ama biz olmadigimiz kesin... Ilk oglum da bu denemenin urunu olacak ne yazik ki, hep kayip bir kac sene cocuklari olur bu kez cocuklarimizi vurdu yeni deneme sistemleri. Yine de aile cok onemli diyecegim, biz sistemin eksiklerini aile olarak kapamaya calisacagiz, elimizden gelen ancak bu olur...


fatmaezici

benim çocum 04/09/2007 doğumlu yani bizde 3 gündenmi 1 yıl kazandık şimdi? umarım öyledir. çünkü ben bu sene anasınıfına gönderdim oğlumu ancak 5-6 yaşlar aynı sınıftaydılar ve yarım bıraktık çünkü 6 yaş çocukları hem ciddi baskılar uyguluyorlar hemde doğal olarak el becerileri sayı sayma gibi v.s konularda 5 yaş çocuklarından daha başarılı oluyorlar. benim çocuğum bundan bile etkilenmiş ben yapamıyorum arkadaşım yapıyor gibi sorunlar yaşamaya başlamıştı hernekadar açıklamaya çalışsamda çocuğum farklı algılıyor ve üzülüyordu.


khan

Otomatik kayıt sonuçlarını https://e-okul.meb.gov.tr/IlkOgretim/MEM/IOM00009.aspx adresinden sorgulayabilirsiniz. Çocuğunuzun TC Kimlik Numarası gerekiyor.

Eğer Chrome ya da Firefox kullanıyorsanız ve kayıt sorgulama sayfası düzgün çalışmıyorsa Internet Expolorer ile deneyin, bende ancak öyle çalıştı.

Bir SSS hazırlamışlar, şu adreste:
https://e-okul.meb.gov.tr/Dokumanlar/EKAYIT_SSS.pdf

O dökümandan:

2007 Nisan-Eylül doğumlu çocukların kesin kayıtları nasıl olacaktır?
Bu yaş grubundaki çocuklar ikametlerine uygun ilkokullara geçici olarak
yerleştirilmişlerdir. Çocuğunu birinci sınıfa göndermek isteyen velilerimizin okula yazılı
istekte bulunmaları yeterli olacaktır.

Velilerden öğrencilerin kayıtlarının bir yıl ertelenme istekleri kabul edilecek mi? 
Yaşça kayıt hakkını elde eden, ancak bedenen veya zihnen yeterince gelişmemiş olup
okula uyum sağlayamayan 66 ay ve üzeri çocuklar da kasım ayı sonuna kadar sağlık
kurumlarından verilen bedenen veya zihnen gelişmemiş tıbbi tanılı rapor üzerine okul
öncesi eğitime yönlendirilebilecek veya kayıtları bir yıl ertelenebilecektir.

Kayıt edilen öğrencilerin sınıf ve öğretmenleri ne zaman belli olacak?
Okullar 17 Eylül 2012 Pazartesi günü; 1. sınıfların uyum programı 10 Eylül 2012’de
başlayacağı için öğrencilerin şubeleri ve öğretmenleri ilgili okul yönetimi tarafından
okullar açılmadan önce belirlenecektir.


ayberk_aynur

bende araştırdım milli eğitimin 147 hattı var buradan kesin bilgi alınır 31 mart a kadar doğanlar ilkokul 1 nisan ve sonrası doğanlar anaokulu oğlum 22 nisan anaokulu şükür


ays

yani ben oğluma kasım ayına kadar rapor alırsam okula gönderemeyebilicek miyim? e okuldan baktık oğlumun kaydını yapmışlar malesef. bu raporu nerden alabileceğim ? bununla ilgili bilgisi olan paylaşabilir mi ?


ayberk_aynur

cnm kesin kayıt değil o sen okula git arkadaşımın oğlu boyu kısa ve zayıf diye  anaokula yazdırdı
Cevaplamak için Üye ol