Mamadan yoğurt yapımı

kuzununannesi soruyor: 10

arkadaşlar oğluma yavas yavas yogurt yedirmeye baslamaya karar verdim

mamadan yapayım onunla baslayayım dedim ama gecenlerde yaptıgımda bi tuhaf bişey oldu..

mamadan yogurt yapanınız var mı aranızda?? benim yogurdum yogurt kokuyordu ama bi hayli pütürlü ve epey kıvamsız bişey oldu, yogurt tuttu mu tutmasdımı anlayamadım

mamadan yapılan yogurt oyle mi oluyor yoksa yogurdum tutmadı mı?????

Bu soruyu cevapla


11 Cevap


kuzununannesi

dün yine denedim

yine aynı şey oldu, sulu sulu (süt kıvamında) pütür pütür ama yoğurt kokuyor

:(((((((

ben galiba beceremeyeceğim bu işi


blackcrow

ben denemedim hiç mamadan yapmayı. milupanın tarifinde kıvamı koyu olmayabilir, ama tadı yoğurt gibiyse tutmuştur diyordu. tattınızmı hiç?
çok hassas bir konu bu yoğurt konusu. bizimki nefret ediyor. ilk günler biraz yiyordu ev yapımı yoğurdu. sonra istememeye başladı. sütaşın ve danonenin bebek yoğurtlarını denedik, önceleri yedi, sonra onları da reddetti. her zaman mama içtiği biberonla ayran vermeye kalktım. yaklaşık 1.5 ay oldu, o gün bugündür, biberondan ne anne sütü ne mama içiyor. kaşıkla ya da bardakla bile istemiyor, o kadar nefret etti yani.
muhallebinin görünüşü yoğurda benzediği için, tereddütle yaklaşıyor hatta parmağımla biraz tattırmazsam direk kaşıkla yemeğe başlamıyor muhallebiyi.
bunları moraliniz daha da bozulsun diye yazmıyorum, öyle olduysa kusura bakmayın.
sadece hassas bir konu. yoğurdunuz tutmuş olabilir ama eğer hoşlanmazsa yoğuttan,  içtiği mamayı (evinizde bulundurduğunuza göre tükettiğinizi farzediyorum) içmemeye başlayabilir.
ama siz mamadan yoğurt denemiş kişileri dinleyin öncelikle, bir uç bir örneğiz sonuçta.


ekim_

Ben 1 yaşa kadar inek sütü vermedim;allerji riski yüzünden.Ama hep içimde bir şüpheyle dolaştım,bu biraz da mama firmalarının şişirdiği bir durummu diye.Burada yeri gelmişken değinmek istiyorum.
1)Eğer çocukta inek sütü allerjisi varsa ;emziren anne süt ve süt ürünleri tüketiyorsa,çocuğa inek sütü vermesek de allerji ortaya çıkacaktır.Hatta bu bebeklerde annelere diet veriliyor.
2)Mamaların içeriğine bakarsanız,temeli inek sütü zaten(süt tozu,peynir altı suyu vb.)İnek sütü allerjisi varsa bu nedenle soya sütü bazlı mamalar veriliyor.
3)O zaman biz neden inek sütünden bu kadar çekiniyoruz?

Ben yoğurdumu inek sütünden(cam şişede günlük süt) yaptım ve yapamadığım zamanlar da sütaş babymix aldım.


kuzununannesi

ARKADAŞLAR İKİNİZEDE COK TEŞEKKÜR EDİYORUM İLGİNİZDEN DOLAYI

BLACKCROW ALLAH YARDIMCINIZ OLSUN
BİZİM MİNİK ANNESÜTÜ ALAMIYOR ARTIK CUNKU SUTUM OKADAR AZKİ GUNDE EN FAZLA 50 CC CIKIYOR :((( O YUZDEN ÇOK AZ ANNE SÜTÜ GERİ KALANINI MAMA ŞEKLİNDE ALIYOR, EK GIDAYA TAMAMEN GECMEDEN MAMADAN TİKSİNİRSE GUN BOYU AC KALACAK YAVRUM, EN İYİSİ YOGURDU DAHA SONRAYA BIRAKAYIM, SİZİN YAŞADIGINIZ GİBİ OLURSA COK SIKINTILI BİR DÖNEME GİRMİŞ OLURUZ :(((((

NORMAL EV YOGURDUNUDA ZATEN BEGENMEDİ, YEMEDİ YAVRUM, HER DENEYİŞİMDE (Kİ BU Bİ KAÇ GÜNDE BİR OLUYOR) YÜZÜNÜ BURUŞTURUP AGZINI RESMEN KİLİTLİYOR, OYLEKİ AGZINA KAŞIK SOKMAK MUMKUN OLMUYOR..

UOD HAKLISINIZ İNEK SÜTÜNDEN YAPILMIŞ EV YOGURDU VERİLEBİLİR GİBİ GÖRÜNÜYOR AMA MALESE FYAVRUM ONDAN NEFRET EDİYOR :s

ACABA MEYVEYLE KARISTIRIP  MI VERSEM.. AMA HENUZ MEYVEYEDE BASLAMADIM

ONCE MEYVEYLE BASLAYIP ARDINDAN YOGURDU MU KARISTIRSAM :((( OFFFFFFFF COK KAFAM KARISTI :(((((((((((((

BU ARADA BABYMİX İ KAC AYDAN İTİBAREN VERDİNİZ???


blackcrow

biz ek gıdalara doktorumuzun tavsiyesiyle sebzeyle başlamıştık.
sonraki ay yoğurt ve meyve eklendi. sonra sebzeye et eklendi ve muhallebi öğünü derken, iyice çeşitlendi yemekler şimdi.
doktorunuzla konuştunuz mu?kuzununannesi

doktorumuz önce yogurt bir hafta sonra yavas yavas meyve suyu sonraki  haftada gece uykusu bölünmesin diye pirinçunu ile mama vermeye baslayabilecegimi söylemişti

:S


ekim_

Bendeki sıralam önce meyve suyu(elma), sonra havuç ve patatesle pişridğim ,oldukça sıvı sebze suyu.Öyle bayılmıştı ki o dönem de bunlara.Yoğurdu sanırım 5. ayın sonuna doğru vermeye başladım. Ağzına bir kaşıktan bile az vererek(sırf tadına alışasın diye)Yavaş yavaş arttırdım.Yalnız çocukların yemek zevkleri çok değişken.Uzun süre meyveyle karıştırarak vermek zorunda kaldım yoğurdu;sevmedi.Sonra bir gün aniden yemeye başladı.Bu böyle devam eder mi ;bilmiyorum.Ama bildiğim bir şey varsa ara ara yemediği şeyleri tekrar tekrar sunmak.Birden sevmeye başlıyorlar.


blackcrow

yoğurt öğünü 5. ayda başladı. 1 ay boyunca ısrarla ev yapımı yoğurt yedirmeye çalıştım. yemediğinde anne sütü+mama verdim. 6. ay babymix'i denemiştik. (danone'ninde var)
bu arada evde mayalanmış yoğurda önce şeker karıştırabileceğimizi söylemişti doktor. yine yemeyince bisküvi (petibör) kattık içine. en sevdiği meyve muz, onu katmayı da denedim. bisküvi+ muz denedim. diğer meyvelerle de biraz denedim. şu an aklıma gelmeyen şeyler de katarak denedim.
bir yanım, elinden geleni yaptın, olmadı diyor. diğer yanım niye o kadar ısrar ettinki çocuk hepten nefret etti süt ürünlerinden diyor.  ısrar derken hiçbir zaman ağzına tıkmadım, zorla vermedim ama 1-2 saat boyunca elimde yoğurt,  türlü maskaralıklar, oyunlar, şarkılar, gezmeler... azıcık gülümsese ağzının önünde yoğurt kaşığı beliriyordu.
kolaylıklar diliyorum, bozmayın moralinizi de.Dilekoz

Uod'a katılıyorum: mama firmalarının ciddi lobisi bizleri etkiliyor. Doktorumuzun da tam desteğiyle biz inek sütünden yoğurt yaparak başladık, evde babymix de bulunduruyorum. Şimdilerde bizim de yed,ğimiz "doğal" yoğurtlardan da veriyorum; alerjik bir durum olmadığını görünce (ki ailede laktoz intoleransı yoksa zaten kasmamak lazım) bunda sakınca görmedim. Naçizane tavsiyem, herşeyin tadını öğrenmesi. Yani sade yoğurda alıştırmaya çalış, almazsa meyve ile ver.


kuzununannesi

teşekkürler destekleriniz için

şu an ciddi ciddi paniklemiş durumdayım

birde 6. ayda mamayı değiştireceğiz, onun kaygısı sardı beni, ya sevmezse içmezse ne yapacağım diye düşünmekteyim:((((

ooooooooof of sütüm olsaydı :((((((((((((Cevaplamak için Üye ol