bebişleriniz nerde ve nasıl yatıyor

ugurbocugum soruyor: 10

evet kuzularınız sizlerlemi yoksa kendi yataklarındamı yatıyor?

benim kuzuyu uyutup yatağına koyuyorum en fazla 3 saat uyuyor uyandığında ben yoksam bağırıyor anneee babaa die ama eğer bizimleyse uyandığında eliyle bi yoklama yaptıktan sonra eğer ben varsam geri uykuya dalıyor 
bu anne bağımlısı kızı yatagına alıştırmak için ne yapmalıyım?

Bu soruyu cevapla


36 Cevap


ugurbocugum

o kadar dediğim dedikki bilmiyorum bu saat yöntemi işe yararmı denemek gerek tabii önce konuyu bulup o kişiylede irtibata gecmem gerek kesinlikle incitmek istemiyorum memedende istemeyerek cıkarttım herkes kes artık çok düşkünleşmiş böle giderse senin için zor olur demişlerdi şimdide bencillik yapıp kendimi düşündüm onun hakkı 2 yaşına kadardı hakkını elinden aldım diyorum  bu yüzden de bu konuda onuda kendimide artık incitmek istemiyorum yavrum teyzesi kızını emzirirken banada verseydi die bakıyor şimdi minik kuşumdennis

ben bunu sadece daha da büyüdüğünde daha zor olmaz mı yatağını ayırmak sorusuna karşılık söyledim. yani bebekler büyüse de bir şey gerçekten isteniyorsa başarılabilir. şimdilik memnunsanız birlikte uyumaktan ve tek endişeniz ileride daha zor olur ayırmak diye şimdi ayırmayı düşünüyorsanız, bilin ki ileride de çaresiz değilsiniz demek istedim. bence de incitmeyin çok zorlanmıyorsanız. birlikte uyumaktan her ikiniz de memnunsanız bir problem yok, yok bir taraf memnun değilse, o zaman kendi şartlarınıza göre (kızınızın yaşı, fiziksel durumu, huyu, sizin fiziksel ve ruhsal durumunuz, vb.) bir çözüm yolu geliştirirsiniz. Ekoanne'nin yöntemi de bir alternatif olabilir ve kendi şartlarınıza göre modifiye edebilirsiniz.


ugurbocugum

çok saol dennis teşekkür ederim ilgin için 


mona_roza

benimki doğduğundan beri odasında ve kendi yatağında yatıyor, odalarımız yakın ağladığında emmek istediğinde duyup gidiorum. sabah 7 gibi uyanıyor ve bazen 6 dan sonra uykusu hafiflediği için mıkır mıkır oluyo o zmn odasında kanepeye yatıp ninni falan sölüorum. baştan alıştırmazsam sonradan bıraktırmak gibi bi problem olmaz diye düşündüm çünkü ben ağlaya ağlaya alışsın diyenlerden değilim o yüzden baştan önlem almayı seçtim. arada canım koynuma almayı çok çekiyor ama alışmasın die almıorum, eşim alıştrmayalım diyor.


CokBilmis

Bence bebekleri 1 yaşından küçük olan anneler, 2 yaş bebeklerinin uyku sorunlarına hiççççç müdahil olmasınlar :)

Benim kızım da 2. ayından itibaren kendi odasında 4. ayından itibaren de kendi kendine uyuyordu. 18. ayında bana "Sen git, ekndim uyucam" diyordu. Yatağına bırakıp çıkıyordum, 10 dk içinde uyumuş oluyordu.

23. ayında birden değişti. 2 yaş sendromunun bir başka görüntü şekli sanırım. Kesinlikle benimle uyumak istiyor. Ben yoksam da yanında güven duyacağı birini istiyor. Öğlen uykusundan bile uyanıp birisi yanına gelmeden tekrar uykuya dalmıyor. 12. ayında bir uyku arkadaşı edinmişti, 23. ayında fırlattı attı. Şimdi yüzüne bile bakmıyor.

Özetle benim kızım da şu anda benimle uyuyor. Ben yanında olduğum sürece nerede yattığı önemli değil. Kendi odasında, kendi yatağında, otel odasında, arkadaşının evinde uyuyabiliyor.

Bu aralar korku da geliştirmeye başladı. "Anne kapıyı kapama" "Anne ışığı kapama. Işık olması daha güzel" diyor, ısrar edersem korkup ağladığında yaptığı gibi, aynı ağlama ses tonu ile ağlıyor. Korktuğunu düşünüyorum.

Kararlı ve ısrarcı olursam kendi yatağında uyumaya alıştırabileceğimi biliyorum. Daha önce yapmıştım, sorun yoktu. Ama şu anda annelik içgüdülerim bana kızımın bir dönüm noktasında olduğunu ve bu noktada çocuğumu kendimden uzaklaştırmak için zorlamanın onun psikolojisine faydası olmayacağını söylüyor. Ben de içgüdülerime güveniyorum.

Annem ve eşim bana karşı koydular. Bir gün annem kızımı uyutmaya götürdü. Çocuk tam 1,5 saat ağladı "Annemi istiyorum" diye. Sonunda babası ile uyudu. Ama 3 saat sonra gene uyandı ve babası yanında olmasına rağmen "Anneeee" diye ağlamaya başladı. Ondan beridir annem de eşim de seslerini çıkartmıyorlar artık :)

Bu arada kızımla yaşıt oğlu olan ve blogunu takip ettiğim bir anne var. 2 yaşına kadar oğluyla birlikte yattı. 2 yaşında odasını ve yatağını ayırdı. Söylediğine göre sorunsuz bir geçiş yaşamışlar. Oğlan şu anda kendi odasında ve kendi yatağında uyuyormuş.

Yani bence siz de içsesinizi dinleyin. Eğer "Benimle uyumasında sorun yok" diyorsanız, bırakın uyusun. Ayrı yatması gerektiği dönemi de içgüdlerinizle bileceksiniz zaten.
Yok, eğer çok rahatsızsanız veya prensip olarak birlikte yatmanın doğru olmadığını düşünüyorsanız, kendinize ve bebeğinize uygun bir yöntem seçip, geri adım atmadan o yöntemi uygulamaya devam ederseniz, muhakkak kendi yatağında uyumaya alışacaktır.kedidirkedi

Çokbilmiş ben de sana katılıyorum :)

Ben kızımla dogdugundan beri bir kez bile aynı yatakta yatmadım, emzirmedim, uyuyakalırım da bir şey olur diye. Dogdugunda bizim yatagımıza bitişik ama kendi yatagında yatırdım. 2 aydan sonra kendi beşiğinde yine bizim yatagın yanında yatıyordu. 6. aydan sonra odasını ayırdım. 1 yaşına kadar sorunsuz yattı. 1 yaşından sonra da yine kendi odasında oldu ama uyuyana kadar bazen bizi yanında isterdi. 2 yaşına kadar kendi odasında ve yatagındaydı hep. Bazen o kendi yatagında yatarken benim de onun odasındaki çekyatta yatmamı isterdi, yatardım.Ne olduysa 2 den sonra oldu. Ben senin yanında yatmak istiyorumlar basladı. Basta bir kaç gece ses etmedik ama sonra hep devamını istedi. Reddedip yine onun odasında yanında durmak da işe yaramadı. Eşim de bu işe çözüm bulmak gerek dedi bir süre, ben de istedim aslında kendi yatagında yatsın diye (3 kişi pek konforlu olmuyor bildiğiniz üzere :) ) ama sonradan vazgectik diretmekten. Şimdi genellikle bizim yatagımızda uyuyor, o uyuyunca kendi yatagına geçiriyorum uyuyakalmazsak, gece uyanmazsa uyuyor sabaha kadar. Uyanıp yanımıza geldiği de oluyor. Şimdilik akışına bıraktık çünkü yanımda yatarken kendini çok iyi hisseden kızımın bu hislerini bozmak, istenmediğini düşündürmek istemiyorum.


mona_roza

prof. dr. sabiha paktuna keskinin bu konuda güzel tavsiyeleri var, ferber gibi sert çözümler değil çocuğa anlatarak doğru kelimelerle. ondan da faydalanabilirsniz nacizane...


ozalp07

oğlumda benle yatıyor. memnunuz ikimizde.  bakalım ne zamana kadar:) ekangal bazen  canım çekiyor yanıma almak isityorum almıyorum yazmışsın. al yaa:) oğlun bir daha 5 aylık olmayacakki tadını çıkar bence.silky

kizim dogdugundan beri bizim odamizda kendi besiginde yatiyor. dogumdan once hemen odasini ayiracagim vs diye dusuncelerim vardi, ama bu sureci surekli erteliyorum. kizim sabahlari genelde cok mutlu uyanir. onun sabahlari uyandiginda gulen surati ile kalkip besiginden bize bakmasi o kadar hosuma gidiyor ki bundan mahrum kalmamak icin odasini ayiramiyorum bir turlu. dogru mu yapiyorum bilmiyorum ama bu mantigimdan cok duygularimla hareket ediyorum bu konuda. biraz daha buyudugunde yanimizda yatmak isteyecegii gunleri de iple cekiyorum:))


sunny

benimki en başta kendi yatağındaydı sonra emzirmeye kalkmak zor gelmeye başladı aldığım zaman yanımda bırakıyorum birlikte yatıyoruz...ileride hiç geçmez diyorlar ama napalım bu şekilde çok güzel bence

illa kendi yatağında yatsın tutumuna karşıyım , ne oluyor yani kendi yatağında yatınca daha mı özgüvenli oluyor , tam tersi anne yanında yatması özgüvenini daha çok geliştiriyor.Cevaplamak için Üye ol