Doğum izni

curlygreen soruyor: 10

Merhaba, doğum izniyle ilgili olarak 32. haftadan sonra 37.haftaya kadar çalışmak için raporumu aldım. Bu durumda planım iznimi doğumdan sonra 8 +5 hafta olarak kullanmak ama olur da eğer 40.haftada değil de 38. hafta da doğurursam bu çalıştığım 5 haftanın doğum sonrasına eklenmemesi gibi bir durum var mı ?

Bu soruyu cevapla


10 Cevap


burcaksahin

Maalesef 5 haftanın değil de erken doğurduğun 2 haftanın eklenmemesi söz konusu oluyor. Yani doğumdan sonra 8+3 olarak izin kullanabiliyorsun.

Sağlıkla ve zamanında bebeğini kucağına alman dileğiyle.


curlygreen

Peki neden 8+3 oluyor ki ? sonucta 32.haftadan 37.haftaya kadar 5 haftam cepte değilmi ? 38. hafta da doğum yaptığımı düşünürsem 37.haftadan sonraki 2 haftam yanmaz mi sadece ?


hacer

doğum izni sonrası rapor alınabildiğini, çoğunluğun öyle yaptığını ben iznim bitince öğrenmiştim biraz geç oldu. uygun bir kadındoğum uzmanıyla bir ay rapor almak mümkün hatta 6 ay rapor alan birini de tanıyorum ama o ekstrem bir örnek sanırım


burcaksahin

curlygreen, 37. haftadan itibaren 40. haftaya kadar zaten çalışman kanunen yasak. Yani 37. haftada alacağın raporun adı "İşgöremezlilik / İşgöremez Raporu". Bu yüzden erken doğurduğun 2 haftayı 37. haftadan sonrası olarak görmüyor.

Saçmalığının farkındayım ama bildiğim maalesef böyle :(


burcaksahin

mus evet dediğin gibi 37'den sonra doğumda 8 + 5 kullanıyorsunuz.

yazdıklarımı tekrar okudum ifade etmek istediğimi bi garip, eksik anlatmışım.

benim demek istediğim 40.haftanın dolduğu günden erken doğum yaparsanız erken günler 40 hafta'ya tamamlanmıyor. yani doğum yaptığınız gün itibariyle 8 + 5 hafta hesaplanmaya başlıyor.

Tarih örnek verirsem: doğum izniniz (diyelim) 30.04.2011'de bitiyor, 40.haftada doğum yaparsanız evet 30.04.2011'e kadar izin.
Ancak 38. haftada doğum yaparsanız 16.04.2011'de izniniz bitiyor. Yani gene 8 + 5 ama başlangıç öne kayıyor.

Sözde mali müşavirim, hamile annelerin kafasını bu kafar karıştırmak istemezdim :)curlygreen

mus ve burcaksahin çok teşekkür ederim, canımı epey sıkan bir konuda olumlu yönde aydınlandım ben hep yanlış biliyormuşum bu güne kadar :)


burcaksahin

Her ikinize de sağlıklı ve kolay doğumlar dilerim.


Basak

Yanlış hatırlamıyorsam, doğum öncesi 37. haftaya kadar çalışabilir raporu aldığınız için doğumdan sonra, kaçıncı haftada doğum yaptığınıza bakılmaksızın, doğum sonrası raporunuzu 8+5 şeklinde kullanıyorsunuz. 40. haftadan önce doğum yaparak sadece doğum öncesi 3 hafta olan süreyi daha kısa kullanmış oluyorsunuz. Yani doğum sonrası kullandığınız iznin süresinde bir değişiklik olmuyor.

Kendimden örnek verecek olursam, ben tam. 39. haftanın dolduğu gün sezeryana alınmıştım, Dolayısıyla doğum öncesi iznimin 2 haftasını kullanabilmiştim. Öncesinde kullanamadığım 1 hafta doğum sonrasına eklenmemişti. Standart uygulama bu şekilde benim bildiğim.

Zaten doğum sonrası raporunuzu başlatmak için gittiğinizde verilen kağıtta işe başlama tarihi yazacak.NORTH_TAN

Doğumdan sonra en fazla 13 hafta kullanabilirsiniz. İzne ayrıldığınızın ertesi günü doğum yapsanızda.


Annegozuyle

Arkadaşlar bu konuda bir değşiklik var mı? yani 37. haftadan sonra izne ayrılıp erken doğurunca kullanılmayan haftalar 8+5 süresine ekleniyor mu?

tşk


Cevaplamak için Üye ol