süt kesilmesi

fundad soruyor: 9

kafama çok takılan birşey var ; 6,5 aylık oğlumu gündüzleri emzirmiyorum çalıştığım için, önceden işyerinde sağıyordum  ertesi gün gündüz içiyordu,şimdi sağamıyorum artık.Sadece sabah erken ,akşam ben eve gelince ve geceleri emiyor ,sizce yeterlimidi,gündüz çorbaların yanında devam maması gibi birşey  yemeli mi ?
Bir de gündüz sağmazsam sütüm kesilir mi, bu tarz yada benzer  bir durum yaşayan oldu mu içinizde ?
 teşekkürler

Bu soruyu cevapla


9 Cevap


hayatto

Ek gıdasını ( meyve püresi-yogurt-corba) yeterli alıyorsa sorun olacagını sanmıyorum ben . Kilosunuda takip edersin tabi


alpine

Merhaba.
Bebeğim 3 ay 1 haftalıkken işe başladım ve o günden beri her gün sağıyorum. Fakat artık hem sağmaktan sıkıldım, hem de sağdığım miktar öncesine göre epey azaldı.
Sağmayı bırakmak istiyorum ama sütüm azalır diye korkuyorum. Bebeğim zaten çok istekli emmiyor. Bir de süt azalırsa iyice bırakır mı? Çekincelerim var açıkçası.
Tecrübesi olan arkadaşlar paylaşırsa ben de aydınlanmış olurum.


leach

ben de 1 ay önce işe başladım, gündüz tek öğün çorba veriyorum. şu süt sağma işi gerçekten çok sıkıcı. ne zaman bırakmalı?


ozlem_doruk

ben de 1,5 ay önce işe başladım. günde iki kere sağıyorum. gerçekten çok can sıkıcı. oğlum meyve, sebze çorbası ve yoğurt yiyor. bu hafta kahvaltıya da başlayıp sağma işini bire düşürmeyi planlıyorum. gün içinde ne kadar anne sütü alması gerektiği konusunda ise benim de kafam karışık.fundad

devam sütü vermek istemiyorum,hiç doğal gelmiyor bana o tür şeyler,şimdiye kadar hiç vermedim zaten , ek gıdalarını gayet güzel yiyor, önemli olan 1 günde ne kadar anne sütü alabildiği, umarım yeterli oluyordur ..


ozgeozc

ben de tam bir ay önce işe başladım. gunde bir kere sağabiliyorum. ilk haftaya gore sagabildigim miktar tam yarı yarıya azaldı. once eve ilk gittigimde de emziriyordum aksam mamasından once(sekizde yiyiyor) ama simdilerde onu da emmek istemiyor. bir tek uyumadan once ve geceleri emiyor.

basta aynı endiseleri duymustum ama simdi dert etmeme yonunde telkin ediyorum kendimi. gunluk alması gereken sut miktarına yedigi peynir, yogurt da dahil. gunduz ek gıdalarını az ya da cok bir sekilde yiyebiliyorsa bu kadar emmesi yeterli diye dusunuyorum. sabah lor peyniri ve aksamustu yogurdunu yiyiyor genel olarak..


yasemin_ekin


Sütün kesilip kesilmeyeceği konusunda yardımcı olmaya çalışacağım:

Ekin, 3 aylıkken işe başladım. Yanılmıyorsam 8-9 aylık oluncaya kadar sağdım. Kah o sütler Ekin içti, kah stokladım. Yine 8-9 ay civarı, buzluktan inen ya da yeni sağdığım  sütleri biberondan içmemeye başladı. Bununla beraber benim 20dk sağım sonrası toplamda 20cc süt gelince sağmayı biraktım. Ekin ben işte olduğum zamanlarda anne sütü almadı. Sadece stoktaki sütleri eritmek için bulamaç kahvaltısını anne sütü ile hazırladık. Sadece evde olduğum zamanlar beni emdi.

Kızım 15 aylık, hatta 16 aylık olmak üzere. Halen beni emiyor.

Sütte moral çok önemli ancak, bir nurturia annesinin zamanında bana dediği gibi "annelik sadece emzirmek değil. " 

Güle güle büyütün bebeğinizi....


fundad

çok teşekkürler yasemin..


rabisceren

sağmazsan sütün azalır.en az 3 saatte bir sağmak lazımmış yoksa süt azalırmış öyle duymuştum tv de bir doktordan.


Cevaplamak için Üye ol