Okuldan almalı mıyım?

nurelif soruyor: 10

Merhaba, çocuğum 4 yaşında 6 aydır anasınıfına devam ediyor. Bir kez öğretmeni değişti. Dün sohbet esnasında eski öğretmeninin kendisine "defol git" dediğini, diğer öğrencilere de kötü davrandığını anlattı. Bu durumda ne yapmalıyım kararsız kaldım. Yalan söylüyor olması bir ihtimal ancak doğru da söylüyor olabilir. Anlatırken çok düzgün şekilde anlatamıyor ve daha fazla soru sorunca konuyu değiştiriyor, huzursuzlanıyor. Açıkcası bu durumda okuluna güvenim sarsıldı. Ancak emin olamıyorum. Aranızda hiç böyle bir durum yaşayan oldu mu?

Bu soruyu cevapla


10 Cevap


guta

4 yaşında bir çocuk defol git kelimesini bilmez ki, yani siz evde kullanmıyorsanız. Bence yalan söylemesi zor. Ben olsam kesin değiştirirdim. 


deryakuzusudefne

Merhaba,eski öğretmeni demişsiniz, önemli olan şuan ki öğretmeni nasıl, nasıl konuşuyor/davranıyor, ben olsam başka velilerle konuşup çocuklarından böyle bir şey duymuşlarmı veya sormalarını isteyebilirdim ve okulla da bu arada irtibata geçerdim ama dediğim gibi şuan ki öğretmeni önemli....Okulla en ufacık şeyi paylaşın ilgili bir aile olduğunuzu bilsinler ama doğruluğundan da emin olmak gerek yani çocuk sonuçta ama defol git çocuk aileden duymuyorsa veya izlediklerinden sanmıyorum böyle birşeyi uydursun, ben genelde kızımdan okulla veya öğretmenle ilgili birşey duyunca diğer velilerle sürekli irtibatta olduğumuz konuşuyoruz/soruyorum ki çocuğuma güvenirim ama çocuk şaşar-beşer ;), kolaylıklar dilerim...


london

hemen alın okuldan 


nurelif

Şu anki öğretmeninden memnun olduğunu söylüyor. Aslında bu beni şüphelendiriyor. Yalan söylese şimdiki öğretmeni ile ilgili söylerdi. Okulla konuşacağım ama bakalım ne olacak. 

"Defol git" demeyi benden öğrenmiş olabilir. Emin değilim. Arada trafikte filan kullanıyor olabilirim. Çocuklar bir kere duydukları sözü bile kapabiliyorlar.

@london Emin olamıyorum. Babasının endişesi ileride bunu kullanabilecek olması.  Rüya bile görmüş olabilir diyor. Sizin böyle bir tecrübeniz oldu mu?


london

gidin bekleyın okulda
nurelif

@london Dün anlattı. Bugün göndermedim. Babaanneyi çağırdık. Biraz o ilgilenecek. Ancak emin olmadığım için yanlış bir karar vermek istemiyorum. Tam alışmış düzen kurmuşken bozulsun istemiyorum. Bir yandan da çocuğun anlattıklatı doğruysa nasıl gönderirim.


brc_ddin

okuldaki diger anneler ile iletisimde iseniz, bi onlar ile konusun, eski ogretmenin yaklasimi ile kiz cocuklari daha cok konuskan ve paylasiyor oluyor genelde okulda olan biteni. yine de icinizde suphe varsa, okul yonetimi ile konusun, eski ogretmen halen okulda calismaya devam ediyorsa. siz takipte oldugunuzu hissettirin okula, cocuklar o yas skalasinda kimi zaman oyun diye ufak beyaz yalanlar soylemeye basliyor. genelde okulda yaptiklarini uyku oncesi sohbet sirasinda ya da ne zaman olursa gun icinde rutin olusturup ogrenmeye calisin, hem sizinle paylasmis olur hem de siz daha cok bilgi edinmis olursunuz. 


deryakuzusudefne

Biz yaşadık eski öğretmeninden memnun değildik, velilerle zaten irtibat halindeydik konuştuk okulla irtibatı hiç koparmadık, kızımdan duyduklarımı tek tek velilere sordum onlar da bizle paylaştı ve okulla da konuşup gitti öğretmen şuan ki öğretmenle ilgili sıkıntı yok ama olduğu anda veya ufacık birşey söylese kızım (çünkü önceki tecrübemiz üzdü bizi) hemen öğretmeni veya okul müdürünü arıyorum...Ama böyle birşey başıma gelse ama buna benzer yaşadık velilere soruyorum çocuğundan duyan var mı diye...Bence hemen almak olmasın fikriniz bekleyin deneyin hatta öğretmeni/müdür ile sürekli irtibatlaşın ve velilerle de...cancun

bu durumun üstüne gitmelisiniz. okul ve veliler ile. Düzen kurduk bozulmasın diye çocuk mutsuz olduğu bir ortamda olamaz. Çocukların söylediklerine kulak vermeliyiz. Okul da öğretmenlerini koruyabilir konuyu önemsiz hale getirmeye çalışabilir üstünü örter o yüzden bu konuyu iyi takip etmeniz gerekiyor bence. Veliler ile iyi diyalog olması lazım. O tarz bir öğretmen çalıştıran okulda ben şahsen çocuğumu tutmam eğer çocuklara kötü kelime kullanmışsa. o öğretmeni göndermeleri de önemli değil benim için. 


nurelif

Herkese cevabı için teşekkür ederim. Son durumda çocuğu okuldan alacağım. Okulu da cimer'e şikayet edeceğim.


Cevaplamak için Üye ol