ne zaman oyun ve oyuncak kavramini anlayacak?

OLBEY soruyor: 10

oglum su an 1,5 aylik. kendince bir duzeni var:besleniyor beslendikten sonra bir muddet bakiniyor sonra uyumak istedigi icin huysuzlaniyor ve ben onu yarim kundak yapip uygun ortami saglayip uyutuyorum. bu duzen yeni uygulamaya basladigimiz birsey. bakinma zamanlarinda anakucagina koyuyorum ya da onunla konusuyorum kanepeye yatirip. ne zaman oyuncaklara ilgi duyup heyecanlanmaya onlara dokunmaya vs baslar bunu merak ediyorum. erkenden bunlara yonlendirip kafasini karistirmak istemiyorum. 


bu baglamda; bebekleriniz ilk ne zaman ve neye tepki verdi neyle ilgilenmeye basladi?

Bu soruyu cevapla


14 Cevap


ozgu_naz

güle güle büyütün bebeğinizi. biz ilk ana kucağıan oyuncak bağlamakla başladık. herşeyi bağlıyordum kurdele ile. özellikle kırmızı olmasına ve sallanmasına dikkat ediyordum. ilk onlara tepki verdi. dokundu oynadı konuştu gülüştü onlarla:) dha sonra oyuncak verdikçe eline ilgisinin ne yönde olduğunu anlarsınız. bebekler yönlendiriyor anneyi


OLBEY

kac aylik ya da haftalikti bunu yaptiginda. ne zaman boyle bir tepki beklemeliyim? fazla mi sabirsizim :))


ozgu_naz

Valla Naz hep ağzında lafı olan bir bebekti ama erken daha . 8.haftalar civarıydı sanırım çünkü o aralar çok dışarı çıkmaya başlamıştık. arabasına ana kucağına bağlıyordum dışarda da. önce uzun uzun baktı, dokunma aşamaları daha sonra geliyo. çok uzun zaman geçmiş gibi :)


fistikcik

Siz isteseniz de erken yönlendiremezsiniz, merak etmeyin :)
Bebekler hazır olmadıkları hiçbir şeyi yapmazlar, 2,5-3 aylık olana kadar çevreyle çok fazla ilgilenmezler. 2. ayın sonu, 3. ayın başlangıcında etrafla ve oyuncaklarla ilgilenmeye başlayacaktır.


gokalpileseyrialem

bebeklerle hergün birbirini tekrar eden aynı günler yaşıyoruz ki daha sonra üç beş ay önce ne yapıyorduları bir durup düşünüp hatırlamadığımız zamanlar bile oluyor. Ben bebeğime dair yaşadıklarımı ve yaşattıklarını hem hiç unutulmayacak hatıralar olarak kalması hem de diğer annelere fikir vermesi için yazıyorum. Sorunuz üzerine bir baktım daha hakaten çok küçükmüş henüz kendiyle haşır neşir oyuncak için sanırım bir iki ay daha var. Dilerseniz bizim tecrübelerimize bir göz atabilirsiniz.
Hamilelik annelik ve bebek bakımıyla ilgili tecrübelerimi yazıyorum. İşte bizim 2. ayımız.
http://gokalpileseyrialem.blogspot.com/2010/10/2-aylk-bebek-gelisimi-1.html
http://gokalpileseyrialem.blogspot.com/2010/10/2-aylk-bebek-gelisimi-2.html
http://gokalpileseyrialem.blogspot.com/2010/10/2-aylk-bebek-gelisimi-3.htmlselencem

Oglumun ilk kez kendiliginden bir oyuncaga ilgi gosterip kendince oynamadigi ilk sefer 3. aydi. Ama her cocuk farklidir :)


silky

kızım 3. aylıkken verdigimiz oyuncaklari tutmaya baslamisti. Ilk olarak sesli cıngıraklarla cok ilgilenmisti. sonra zaten uzanmaya her seyi merak etmeye baslamisti.


zeynepvedemir

Benim oglum da 3.5 aylik, 2,5 - 3 aylik oldugunda oyuncaklariyla ilgilnmeye basladi. Su an cok keyif aliyor ve guluyor oyuncaklarina, ozellikle cingirak tipi ve cekince ses cikaran renkli oyuncaklara bayiliyor...monchichi

Biz ilk basit çıngıraklarını 1 aylıkken aldık. Eline alıp oynayamıyordu tabii ki ama ben ses çıkartarak ilgisini çekiyor, sonra da yavaşça sağa sola götürerek gözüyle takip etmesini sağlıyordum. Dönence seyretmeye 1-1,5 aylıkken başladı. Uzunca bir süre oyuncakları seyrederek geçti. Ama fazla hareketli, sesli, ışıklı oyuncaklardan yoruluyordu. 2,5-3 aylıkken ana kucağına takılan oyuncaklara elini uzatıp tutmaya çalışıyordu ama parmakları kavrayamıyordu. 4 aylıkken tutması kolay oyuncakları (hafif ve yumuşak olanlar) kavrayıp oynamaya (daha doğrusu yemeye) başladı. Şimdilik durum bu :)


OLBEY

cevaplar icin tesekkurler annecikler. demek ki benim hala oyuncak konusu icin vaktim var. var diyorum da vakit cabuk geciyor senin de dedigin gibi  gokalpileseyrialem. blogunu takip ediyorum ozellikle ay ay yazmis olman aradigim seyi bulmam ya da ne arayacagim hakkinda fikir vermesi acisindan cok guzel.

ztuzun 3 ay da 40 gun gibi donum noktasi diyorlar, sanirim bu nedenden. 40ta etraflarini izlemeye ilgilenmeye basliyorlar demek ki 3 ayda da tepkiler olusmaya basliyor. yeme de yaninda yat zamanlari :) cekince ses cikaran renkli oyuncaklar derken ozellikle onerecegin birsey var mi. ben hisirdayan kumas kitap ve singirdayan patikleredindim belki oynar diye. ama simdilik anakucagindaki salyangozla uzun uzun kesisiyorlar, henuz oynama safhasina gecmedik.

monchichi anakucaginda takilmaya devam edelim o halde. bir sure daha salyangozla kesisip sanirim sonra ugurboceginin kuyrugundan cekip muzigi calmayi basaracak. bu arada oyu halisinda da gidip en anlamsiz halkalara bakiyor asili onca oyuncak varken. bu bebekleri anlamak zor cidden :)))Cevaplamak için Üye ol