Odtü mü Ted koleji mi

gurer soruyor: 10

Oğlum 4 yaşında. Anaokulundan Ted kolejine vermeyi düşünüyorduk. Ancak bazı arkadaşlarımız Odtüyü önerdi. Ted ile ilgili bazı olumsuzluklar ilettiler.  İlkokuldan itibaren Odtü yü mü Ted'i mi tavsiye edersiniz. Yakında kayıtlar başlıyor. Yardımlarınızı rica ediyorum.

Bu soruyu cevapla


56 Cevap


ezgik

evet MEV e karar verdim dediğim gibi en yakın olan buydu evimize, genelde olumlu yorumlarda duydum, alternatif dil düşünüyorsan Alman Lisesi var sanırım Alman konsolosluğu içinde diploması Almanya da da geçerli olan


gurer

Arkadaşlar kararım Odtüden yana oldu. Bu okulun başarı oranı ve eğitim sistemi oldukça iyi. Sınıfları daha az sayıda. Okula gidip bakınca ve öğretmenler ile görüşünce Odtü tercihim oldu.


asaritas

Konuyu tekrardan canlandırılalım lütfen. Çok güzel bir soru ve tartışma.

TED Koleji anaokulundaki fiyat politikası ile ciddi itici bir kurum olmuş durumda. 2012-2013 anaokulu fiyatı 42bin, üstüne 2bin yemek, 3bin TL servis koyun ve ayrıca çocuğunuza alacağınız eşyalar vs... derken herhalde 50bin TL yıllık verme durumu vardı. Bu ücreti 2 yıl üstüste vermek gerekiyor ayrıca.

Nesibe Aydın önümüzdeki yıl için anaokulu fiyatında yaklaşık %20 artış yapmış. Benzer artışı TED yaparsa ücret 50bin TL ve üstüne 5bin ile 7bin TL arası yemek ve servis ücretiyle herhalde  benzeri ancak ülkemizde görülebilecek bir çılgınlığa imza atacak.

Bu çılgınlığın peşine ancak ve ancak TED mezunu olan anne ve babalar yarı ücret politikası ile takılır diye düşünüyorum.

Anaokulundan TEDe göndermek yerine ileriki yıllardan çocuğunuz başarılıysa girmesi çok daha mantıklı bir seçenek.

Bu arada TED'in şehirden uzaklığı da insanın kafasında ciddi soru işaretleri oluşturuyor. Hepimiz biliyoruz ki küçük çocuklar sabahleyin erken kalkmada sıkıntılar yaşayabilir. Yılda 50bin TL verdiğin bir yere de herhalde çocuğunu geciktirmez kimse. O kadar yolu, sabahın 6sında kaldırıp, o mahmurlukta zar zor kahvaltı yaptırıp çocuğun çekmesi de epey zor. Herhalde serviste çocukların hepsi uyuya uyuya gidiyorlardır bu mesafeyi diye düşünüyorum.

Bir de TED koleji lüzumsuz kalabalık bir okul halini aldı. Sınıflar ideal öğrenci sayısını aşmakta. Çok daha negatif duyumlar da alıyoruz doğrusu, ancak doğru mudur değil midir insan emin olamıyor.

Düşünceme göre ODTÜ Koleji, Tevfik Fikret, Bilkent İDV gibi okullar konumları ve eğitimdeki kaliteleri itibariyle çok daha öndeler TED'den.


mev

Okul seçimi konusunda kafayı yemek üzereyim. TED'le Blis arasında gidip geliyorum sürekli. Hangisinin hakkında güzel birşey duysam ona kayıyorum. Şimdi kendime göre artılarını eksilerini yazıcam.

TED'in artıları;

•2 senelik anaokulu eğitimi

Oğlum kreşe bile gitmediği için 2 sene anaokuluna gidip ilkokula 7 yasında başlamasını istiyorum. Blis'te 1 sene okul öncesi eğitim ve ardından 6 yaşta ilkokula başlanıyor.

•Özgüven. Bu anlamda Blis nasıldır çok da iyi bilmiyorum.

• TED'lilerin birbirini tutması.

• Forumlarda okuduğum kadarıyla gördüğüm, TED'liler aklı başında çocuklar . Seviyeliler, kendilerini güzel ifade ediyorlar.

•sosyal anlamda geniş olanaklar.

• Spor olanakları.

Blis;

• Anadil seviyesinde ingilizce, çok iyi düzeyde ikinci dil. Tüm dersler ingilizce görülüyor. Öğretmen kadrosuna bakarsanız çoğunluğu yabancı. Çocuklar ingilizceyi ilk elden öğrenmiş oluyorlar.

TED'de anaokul seviyesinde haftada 5 saat ingilizce görüyorlar. Bu durumda ingilizceyi gerçek anlamda ne zaman öğrenip, etkin bir şekilde kullanmaya başladıklarını merak ediyorum.

Ayrıca ikinci yabancı dil de orta düzeyde öğreniliyor bildiğim kadarıyla .

• Uygulanan müfredat, MEB'inkinden farklı. Bu demek oluyorki, yarın yurtdışına gitseniz çocuğunuz kolayca adapte olur, çünkü uluslararası eğitim veriliyor. Yine aynı sebepten yurtdışında iyi üniversitelere kabul edilmeniz kolaylaşıyor. Fakat gitmezseniz yandınız demektir. O zaman, farklı müfredat gereği çocuğun üniversite yerleştirme sınavında hiç şansı yok demektir. İşte beni de en çok düşündüren nokta bu.

Öte yandan TED'de de İB diploması veriliyor, ancak hem ulusal hem uluslararası müfredat verildiği için çocuğa fazlaca bir yük binmiş oluyor. Bu durumda üniversite sınavında başarılı olabilir mi bilmiyorum.

• Blis bir müzik aleti çalmayı da zorunlu kılmış. Benim hoşuma gitti.

Benden bu kadar. Sizin de aklınıza gelen şeyler olursa yazın lütfen.

Not: sevgili Dea, sen de birşeyler yazarsan sevinirim:))


asaritas

Affınıza sığınarak BLİS ile ilgili yazdığınız pek çok şeye karşı fikrimi iletmek istiyorum.

Öncelikle BLİS'te İngilizce'nin ileri düzeyde öğretiliyor olduğu muhakkak. İkinci bir dilin de ileri düzeyde öğretiliyor olması da güzel bir şey; ancak bu ne pahasına yapılıyor dersiniz? Herhalde diğer kolejlere göre çok çok daha fazla saat ders işlemediklerine göre ve buraya giden çocuklar da süper olmadığına göre, herhalde Türkçe dersleri bir nevi 2. veya hatta 3.dili seviyesine düşürülüyor. Bu da hiç hoş bir durum değil bence. Annesi veya babasından biri yabancı olan birisi için belki bu kabul edilebilir bir şey.

BLİS mezunlarının yurt dışında üniversitelere kolay adapte olabildiği ise bence tamamen teferruat. Ben ODTÜ'de lisansı bitirdikten sonra yüksek lisans ve doktoramı ABD'de yaptım. Benzer şekilde en az bölümümüzün %20'si yurtdışına çıkmış ve lisansüstü kabuller almışlardır burslu. Bazıları yüksek lisans bitirmiş ve orda çalışmaya devam etmiş, bazılarıysa doktora yapmışlardır. Bildiğim kadarıyla ben ve pek çok arkadaşımızın adaptasyon sorununu bırakın tam tersine üniversitemizde aldığımız eğitim sayesinde ABD'de aldığımız derslerde üstün başarı gösterdiğimizi ve bunun da ordaki hayata adapte olma açısından bizlere çok büyük kolaylık sağladığını söylemek isterim. ABD tamamen başarıya dayanan tarzda insanı değerlendirir. Başarılı insan her zaman ABD'ye adapte olmakta kolaylık yaşar diye düşünüyorum.

Sosyal aktiviteleri boldur muhakkak BLİS'te; ancak bu açıdan benim düşüncem pek çok koleje göre de ahım şahım fark yaratabilecek bir seçenek sunamaz şeklinde. 

Bir çocuğu anaokulundan itibaren sen yurtdışında üniversite okuyacaksın diye şartlandırın, zaten o çocuk o kıvama gelir ve sonunda yurtdışında lisans okumazsa mutsuz olur. BLİS'te okuyan nerdeyse bütün çocukların ailesi çocuklarını bu şekilde küçüklükten motive ediyor. Sonra aynı çocuklar okulda birbirlerini motive ediyorlar. Haa bu çocuklar süper zekiler mi? Yurtdışında kaç tanesi süper okullarda burs buluyor dersiniz? Hepsi gene ailelerinin desteği ile yurtdışında tomarla para yatırıp okuyor.

Bu bir tercih meselesi. BLİS'e göndermek benim düşünceme göre çocuğunuzu yetiştirme ve geleceğine şekil verme açısından çok küçük yaşta radikal atılmış bir adım diye düşünüyorum.

Ayrıca BLİS epey pahalı diye duydum. O kadar paranız varsa, TED'e gönderin; ardından başarılı olursa çocuğunuz Robert Koleji'ne geçsin (başka şehirde ama olsun değer). Robert Koleji BLİS'ten bin kat daha başarılı ve uluslararası olarak üne sahip bir okul.

 
mev

Asaritas, sizinki de güzelmiş. TED + Robert ..

Blis kinderdarten için 27 istiyor. Ted'in nerdeyse yarısı. Ama devam senelerin ücretleri konusunda bir bilgim yok .


feygi

ARKADAŞLAR MERHABA.YAZILANLARI OKUDUM DA GERÇEKTEN KARAR VERMEK ÇOK ZOR.ANKARA BAHÇEŞEHİR KOLEJİYLE İRTİBATA GEÇEN OLDUMU ACABA HİÇ? YA DA BİLGİSİ OLAN VARMI BAHÇEŞEHİR İN SİSTEMİYLE İLGİLİ?


pumkin

selamlar,

TED in anaokuluna çocuğunu kaydeden var mı? kayıt öncesi acil bilgiye ihtiyacım var.asaritas

TED'in anaokulu fiyatı 46bin TL olmuş. Üstüne yemek,servis falan da eklemek lazım en az toplamda 4-5bin.ondef

Peki....biz yeni okul arayisindakilere yardimci olabilirmisiniz deneyimlerinizi merak etmekteyim.benim kizim da 4.5yasinda ve okul arayisindayim...Cevaplamak için Üye ol