Düzen,tv,aburcubur konusunda çok mu pimpirikli bir anneyim acaba?

Burcu_Kaan soruyor: 6

işin özünü aslında linke yazdım fakat bazen kendimi sogulamaya başladım acaba çok mu pimpirikli anneyim diye.Rahat olmak mı gerek bilemedim.Sizler nasılsınız bu konularda?Bu soruyu cevapla


46 Cevap


nakbulut

Ben de hiç tv seyrettirmedim henüz. Kendim de seyretmiyorum, akşam eşim gelene kadar hiç açılmıyor bile. O yüzden Kaan da henüz tanışmadı tv ile. Bir süre daha tanışmasını istemiyorum çünkü bana gerçekten insanı aptallaştırıyormuş gibi geliyor. Geçenlerde anneler konuşuyorduk, bir tanesi bebeğine 3 aylıktan beri Baby Tv seyrettirdiğini çünkü büyük kızının tv'den İngilizce kelimeler öğrendiğini söyledi. Açıkçası çocuğumun bir şeyi yaşıtlarından 3-4 ay önce öğrenmesinin benim için hiç bir manası yok, zamanı gelince öğrenir nasılsa. Tv seyredeceğine dışarıda 15 dakika geçirsin benim için daha iyi. Bazen evde işim olduğunda çok bunaldığım oluyor tabi, ama direniyorum :)

Abur cubur konusuna gelirsek, 1 yaşına kadar şekersiz-tuzsuz yedi. Şimdi evde ne pişerse o şekilde yiyor. İpek Hanım'ın Çiftliği'nden gelen kaya tuzunu kullanıyorum. Köy yumurtası bulamadıysam yumurta yedirmiyorum. Tavuk artık almıyoruz zaten. Paketli gıda hiç almadım, evde kek, kurabiye vs. pişirirsem veriyorum ama, arada sırada da emin olduğum bir yerden dondurma. Kendim maalesef düzenli beslenen, abur cubur yemeyen biri değilim ama oğlumu mümkün olduğunca öyle yetiştirmeye çalışacağım.
Akşamları da genelde 8 en geç 9'da uyuyor. Biz de akşamları dışarı çıkmıyoruz bu sebeple. Bu düzene alıştığı için zaten uykusu geliyor. Açıkçası biraz da kendim için devam ettireceğim bu düzeni çünkü 1-2 saat dinlenmiş oluyorum. 


barok

Benim fikrim ; belirli sınırlar içerisinde çocuklar için  programlı bir yaşam oluşturmaya çalışmak , birçok kişi tarafından pimpiriklik olarak nitelensede pedagoglar tarafından doğru bulunan bir şey , her zaman şunu düşünürüm şahsen " ağaç yaşken eğilir" . doğal beslenme konusundaki hassasiyet ise , kötü beslenmenin yol açacağı sonuçları bilen her annenin yapacağı şeydir diye düşünüyorum. biz ne yaparsak yapalım değiştiremeyeceğimiz şeyler var bu durumda da elimden geleni yaptım diyebilmek iyidir, beslenme davranışlar psikoloji ve eğitim konularında diye düşünüyorum. 


maritza

yeme içme konusunda başındna beri hassastım,hala yemeklerini tuzsuz,salçasız,şekersiz yapmaya özen gösteriyorum..ona ayrı yemek yapmak bana çok eziyet olmuyor açıkçası..abur cuburla henüz hiç tanışmadı,şekersiz kek yapmayı öğreniyorum,birkaç denemem oldu:)ek gıdalara geçtiğimizden beri ipek hn'ın çiftliğinden gelen sebze ve meyveleri tüketiyoruz,güveniyorum.hiç tavuk tatmadı,tattırmayı da düşünmüyorum,ben de yemiyorum.ben kendim de yememe içmeme özen gösteririm.ancak şunu da itiraf etmeliyim,bebek büyüdükçe,dışa açıldıkça ve bilinçlendikçe sizin kontrolunuzden çıktığı zamanlar oluyor...misafir geldiğinde veya biz biryere yemeğe gittiğimizde normalde vermediğim şeyleri istiyor,ısrarcı da olabiliyor...:(bazen bu düzeni deldiğimiz oluyor nadir de olsa..ama daha da büyüdüğünde ve dışarıda daha fazla zaman harcadığında abur cubura nasıl engel oluruz bilemiyorum,arkadaşlarından gördüklerine,birinin elinde gördüğüne özendiği zaman işte tehlike çanları çalıyor...bu durumları nasıl bertaraf ediyorsunuz tecrübeli anneler??ya sağlam durup ona zararını anlatmaya çalışmalı(mümkün olmayabilir) ya da ????

bunun dışında hafta içi rutinimiz bozulmaz,tvyi özellikle oturup seyretmez ama arada açık olduğunda kaçamaklar oluyor .niyetim 3 yaşından sonra kademeli ,belli programlarda izin vermek..(çok ekstrem bir örnek mi bilmem ama bir oyun grubunda karşılaştığım bir anne bebekliğinde çok fazla tv karşısında kaldığı için "atipik otizm" başlangıcı olan bir çocuğa sahipti ve bu anne kendisi eiğitimci idi...her tv seyreden çocukta bu durum olacak diye birşey yok elbette ama sorun bir örnek olarak paylaşmak istedim,belli bir yaşa kadar tvnin faydasından çok zararının olduğu bir gerçek)

abur cubur konusunda paylaşımlarınızı merakla bekliyorum özellikle 2 yaş üstü annelerden:)


nisa2010

kızım ben işteyken ananesiyle evde tv izliyor, akşam dedesi gelince abur cubur yiyor,babayla parka gidiyor,kumlarda oynuyor,bahçede havuzuna su dolduruyoruz orda oynuyor,çizgi filmleri hele ki bu sıralar trt çocukta canım kardeşim var onu çok severek izliyor, ben ne yapıcam kızım nasıl bişey olacak bu kadar yorumlardan sonra çok merak ediyorum. korkmalı mıyım ne yapmalıyım bilemedim.


nakbulut

nisa2010, açıkçası ben bunları yapan bir çocuğun gelişiminin olumsuz etkileneceğini sanmıyorum. Bu tamamen annenin tercih meselesi. Ben kendim tv seyretmek zorunda kalırsam o kadar canım sıkılıyor anlatamam, yani gerçekten canım sıkılıyor :) O yüzden oğlumun da mümkün olduğunca seyretmesini istemiyorum. Yemek konusunda da başka şeyler yedirme imkanım varken abur cubur yedirmek istemiyorum, zamanım var, kendim bir şeyler hazırlayabilirim diye düşünüyorum, abur cubur versem kendimi kötü hissedeceğim. Yani bu tamamen annenin yaklaşımıyla ilgili. Ayrıca parka gitmek, kumla oynamak vs. gayet normal, bunları yadırgayan biri yoktur herhalde :)


esrasena

aynen beni anlatmışsınız.anneanne,teyze..vs abur cubur verdikçe ben deli oluyorum önce yemek yemeli aburcubur yemese de olur faydası yok diyorum,anlatamıyorum.tv'nin çocuklarda sözel iletişimi kestiğine şahit olduğumdan ki biz bile tv izlerken ne kadar konuşuyoruz kısıtlı izin veriyorum diye bana kızıyorlar.annem bırak izlesin diyor çocuğu sıkma diyor,uyku konusunda başından beri düzen oturtan ve düzeni yürüten kişi olarak eşim ne güzel sahilimiz var gezemiyoruz diyor ama olaki sahile inersek kız uykusuzluktan huzursuz oluyor. herşeyin en iyisini annr kendi çocuğu için bilir.
Cevaplamak için Üye ol