ek gıda ve uyku..

river soruyor: 10

merhaba..benim 10 gün sonra 6. ayını doldurmak üzere olan bir kızım var..size ek gıda ve uyku konusunda danışmak istiyorum..ek gıda da hergün öğlen patates,havuç,irmik ve değişik olarak içine fasulye ya da kabak koyarak çorba veriyorum..ilerleyen günlerde değişik mevsim sebzelerinden de koyacağım ve kıyma..acaba bu tek öğün yeterli mi..kahvaltı ve akşam yemeğine ne zaman geçmeliyim? neler vermeliyim??anne sütüyle besleniyor..kilosu gayet iyi doktorumuzun da tavsiyesiye ek gıda konusunda acele etmedik..fakat şimdilerde sütüm çok doyurmuyo gibi..
   diğer bi konu da uyku..çok düzensiz ve az uyuyan bi bebek.gece sık sık da uyanıyor artık delirme aşamasındayım.doğduğundan beri öyle.kolikli bi bebek..zor geçen günlerin ardından uykusuzluk kaldı bize..şimdi 6 aylık olunca günde 2 uyku yeterli deniliyor.fakat benim kızım gündüz uyuttuğumda max.45 dakika uyuyor uyanmadan.genelde yarım saatte açıyo gözlerini..buna rağmen 2 uyku mu uyutmalıyım..?uyku aralarında kaç saat uyanık kalmalı?ve sık kalkmaması için heryolu denedim ama siz neler yapıyosunuz???şimdiden teşkr ederim..

Bu soruyu cevapla


22 Cevap


arseli

Öncelikli olarak bir rutin oluşturmanızı öneririm.5 ay için 4 saatte bir beslenebilir.

Oğlum 11de muhallebi 3te çorba yiyor.5 gibide yoğurt meyve karışımı yiyor.
Sebzeleri yemek gibi yapıyorum.Soğanı kavuruyorum.Sebzeleri kavurup biraz bulgur-pirinç yede irmik ekleyip tavuk suyu ekliyorum.Sonrada blendırla çekiyorum.
Muhallebileri hazır alıyorum.Daha vitaminli oluyor bence.

2 uykuya geçmekiçin bence erken.Bu dönemde 2 saat uyanık kalması yetiyor.Emrede 35-40 dkda uyanırdı tekrar dalabilirse 1,5-2 saat uyuyordu.Sizde tekrar uyutmaya çalışırsanız uykuya devam edebilir.Yani özetle bizim düzenimiz 2 saat oyun 2 saat uyku..Tabi her çocuk farklı oluyor..Umarım yardımcı olabilmişimdir..Kolay gelsin.


river

çok teşekkür ederim arkadaşlar..ben de  yarından itibaren kahvaltı vermeye başlıyacağım..ek gıda işi gerçekten zormuş..bi de kabız oldu kuzucum malum hergün patates yiyor..peki kabız için neler yapıyosunuz?


arseli

Demir ilacı veriyorsanız ondan kabız oluyor olabilir..Çorbasına biraz daha fazla zeytinyağı koyuyorum.Bide erik ve kayısı püresi yapıp veriyorum.


river

arseli..demir ilacını düzenli kullanmıyorum açıkçası..kızım zaten kolik bir bebekti ve huzursuz devamlı nazlı biraz..demir ilacı verdiğim zamanlarda sanki daha huzursuz oluyor.karnı ağrıyo gibi.size de böyle oluyor mu acaba?


arseli

Öyle bişey farketmedim şimdiye kadar..Ben toz demir ilacı kullanıyorum.Belki ondandır..Ama demir'e dikkat ederseniz ii olur..Diş zamanı yaklaşıyor..Bide demir eksikliğinden kaynaklı huzursuzlukta olabilir.fistikcik

Demir biz de huysuzluk, karın ağrısı ve gaz yaptı, hatta doktorumuz bir süre kesmemizi önerdi. Şimdilik vermiyoruz.
Uyku için uyandıktan 1,5 (maksimum 2 saat) sonra tekrar uyutmaya çalışın. Uyku döngüleri bu şekilde işliyor. Bizim ki 30 -45 dk arasında uyur çoğunlukla (45 dakika bir uyku döngüsü imiş), tekrar dalmasına yardımcı olur, pışpışlar, hafif sallar ya da uykulu halde emzirirsek bir 45 dakika daha uyuyabiliyor. Ama her zaman değil.


river

fıstıkçık bizde de öyle oluyor..ama genelde uyumasına devam ettiremiyorum..geceleri de çok sık uyanıyor emerek uykuya dönebiliyor..anlıyacağın sabaha kadar meme dışarda uyuyorum :) bu gün kahvaltı verdim(bebe biskvsi,biraz labne peyniri,bi çimdik yumurta sarısı,çok az pekmez) resmen öğürdü..çorbayı çok seviyor ama kahvaltı olmadı..yarın tekrar deniycem..
arseli toz demir ilacı nasıl oluyor?özellikle onu kullanmanızın bir sebebebi mi var?kızıma ilaç vermek gerçekten zor.hiç hoşlanmıyor..


ozlemanne

demir ilacı yüzünden bizde bütün gün kustuk mide krampları ağrısı ve bulantı yapıyor
bütün gün yediklerini kusuyor
doktorumuz şimdilik kesti bir hafta sonra tekrar başlayacağız arttırarak kullanıyoduk çok sıkıntılı bir damla yan etkileri var
sizin bebişleriniz alıştımı peki? ilacı kestinizmi yoksa ?selin_han

merhaba kızınızı geceleri nerede yatırıyorsunuz??  


river

@özlembezmez ben de demir ilacını ara ara verdim..uzun bir süreden beri vermiyorum açıkçası.vermeye de korkuyorum..dediğim gibi çok gazlı kolikli bir bebek..yeni yeni aşıyoruz gaz sorunumuzu..artık huzursuz olmasını istemiyorum..ne yapcağımı da bilmiyorum.doktor kontrlmz 7. ayından sonra..o süreye kadar beklemeli miyim hiç bilmiyorum...
@selin_han inanmazsınız ama yatak odamızda tam 3 tane bebek yatağımz var.biri park yatak,diğeri ufak sallanabilen beşik,diğeri de şu tavana asılan salıncaklardan..gündüz tavana asılan salıncakta yatıyor..gece uyuttuğmda yanımızdaki beşiğe yatırıyorum.ama o kadar sık uyanıyor ki bi süre sonra artık dayanamayıp yanımda kalıyor..(emzirdikten sonra yatağına koycak halim kalmıyor)bazen uyku arasında aniden kalkıyorum kızm nerdeydi emzirmiş miyim yatağında mı?inan kendimden geçiyorum çok yoruyor beni..uyuturken ayağımda sallıyorum (gündüz uykularında) tavan sallıncağına koyuyorum ve sürekli gidip sallıyorum..ancak öyle uyuyor..kendi kendine uyutmayı çok denedim başaramadım..sabır gösteremedim..şimdi iki gün sonra 1 haftalığına şehir dışında gideceğiz geldikten sonra kendi kendine uyumasını öğretmek istiyorum artyık inan bitmiş durumdayım..kusura bekma ben de böyle uzun uzun yazdım valla ben de içimi dökecek birilerini arıyorum :)))
sevgiler...Cevaplamak için Üye ol